Hladina cukru v krvi, teda glykémia, sa meria nielen nalačno, ale aj po jedle. V článku sa dozviete, aké hodnoty sú považované za normálne, a kedy už ide o hypoglykémiu alebo hyperglykémiu.
Glykémia je hladina cukru, teda glukózy, v krvi. Glukóza je pre naše telo nevyhnutným zdrojom energie, bez ktorého by sme nedokázali fungovať. Počas dňa sa glykémia mení, najmä v závislosti od prijatej stravy. Hladina glukózy stúpa aj v strese, pretože hormóny, najmä kortizol a adrenalín spôsobujú, že pečeň uvoľňuje glukózu do krvi ako rýchly zdroj energie.
Fyziologická – zdravá hladina glukózy v krvi nalačno je v rozmedzí od 3,9 – 5,5 mmol/l. Nie je nezvyčajné, že niektorí ľudia môžu mať o niečo nižšiu glykémiu, ktorá je však stále považovaná za normálnu.
Ak pociťujete príznaky ako časté močenie, pocit slabosti, únavu a iné, radšej si hladinu cukru odmerajte. Môže ísť o hyperglykémiu, keď je hladina cukru nalačno vyššia ako 7 mmol/l, alebo o nebezpečnú hypoglykémiu, pri ktorej je glukóza v krvi nižšia ako 3,3 mmol/l.
Koncentrácia glukózy v krvi po jedle, nazývaná postprandiálna glykémia, by sa mala merať 120 minút po jedle. Hladina by mala byť do 7,8 mmol/l; táto hodnota je dôležitá pri diagnostike tehotenskej cukrovky a diabetu, pretože ukazuje, ako si naše telo dokáže poradiť s prijatou glukózou.
Hodnoty glykémie | Glykémia nalačno | Glykémia po jedle |
normálna hodnota | od 3,9 do 5,5 mmol/l | do 7,8 mmol/l |
prediabetes | od 5,6 do 6,9 mmol/l | od 7,9 do 11 mmol/l |
hyperglykémia/diabetes | 7 mmol a viac | 11,1 mmol/l a viac |
hypoglykémia | pod 3,3 mmol/l |
Prediabetes je stav, pri ktorom hladina glukózy nie je natoľko vysoká, aby sme ju klasifikovali ako cukrovku, no zvyšuje riziko jej rozvoja.
Glykemický profil zahŕňa sledovanie a vytváranie záznamu hladiny glykémie počas dňa. Rozlišujeme:
Veľký glykemický profil slúži na komplexné sledovanie zmien glykémie počas 24 hodín, obvykle v intervaloch 2 – 3 hodiny. Je veľmi dôležitý a umožní odhlalenie nočných hypogyklémii a tiež schopnosti buniek prijímať glukózu po jedle. Nazýva sa aj ako 8 bodový, keďže meranie glukózy sa vykonáva:
Hyperglykémia je stav, keď hladina glukózy v krvi nalačno presahuje 7 mmol/l a 2 hodiny po jedle je vyššia ako 11 mmol/l.
Hyperglykémia, zvýšená koncentrácia glukózy v krvi, vzniká v dôsledku:
Počas hyperglykémie spôsobujú vysoké hladiny glukózy v krvi, že obličky sa snažia vylúčiť prebytočnú glukózu močom. Zvýšená hladina cukru v obličkách však „zahusťuje moč“ a náš organizmus sa ho snaží zriediť tým, že „ťahá“ vodu z nášho tela. Preto jednou z hlavných príznakov hyperglykémie a cukrovky je časté močenie a výrazný smäd.
Pretože sa počas hyperglykémie do buniek nedokáže dostať potrebné množstvo glukózy, nemajú svoje palivo a hľadajú náhradný zdroj energie. Počas tohto „hladovania“ pečeň produkuje ketolátky, ktoré sa vylučujú do krvi, a môžu slúžiť ako zdroj energie pre niektoré tkanivá. Ketolátky sú však kyslé, čo okysľuje našu krv a môže viesť k životu ohrozujúcemu stavu, ktorý si vyžaduje lekársku pomoc.
Pri dlhodobo vysokej hladine cukru dochádza k poškodeniu malých ciev a nervov. Dôsledkom čoho vznikajú bolesti nôh, diabetická neuropatia (poškodenie nervov), retinopatia (poškodenie očí), nefropatia (obličiek) až zlyhanie obličiek a strata zraku.
Hypoglykémia je stav, pri ktorom hladina glukózy klesne pod 3,3 mmol/l. Vzniká najmä v dôsledku nesprávneho manažmentu liečby cukrovky. Pacienti často zabúdajú na kontrolu cukru alebo pravidelné jedenie. Medzi časté prejavy hypoglykémie je silný hlad, únava, pocit na odpadnutie, malátnosť či podráždenosť.
Hypoglykémia vzniká:
Pre mozog je hypoglykémia oveľa nebezpečnejšia ako hyperglykémia. Dôvodom je, že hypoglykémia vzniká veľmi rýchlo, mozog tak nemá čas sa prispôsobiť a prichádza o zdroj energie. Tento stav vedie ku zmätku, dezorientácii, bezvedomiu až ku hypoglykemickej kóme, ktorá ak nie je ihneď riešená, môže skončiť smrťou.
Glukóza či cukor v moči sa odborne nazýva glykozúria. Ak je naša glykémia v norme, tak z krvi, ktorá sa filtruje v obličkách, bude celá spätne absorbovaná späť do obehu. Ak je však koncentrácia glukózy vyššia ako je 10 mmol/l, prekročí “obličkový filter” a začne sa vylučovať močom.
Glukóza v moči, známa ako glykozúria, sa objavuje, keď je hladina glukózy v krvi vyššia ako 10 mmol/l. Ak je glykémia v norme, obličky celú glukózu z filtrátu spätne absorbujú do krvného obehu, ale pri nadmernej koncentrácii glukózy prechádza „obličkovým filtrom“ a začína sa vylučovať močom.
Riziká glykozúrie:
Meranie glykémie je základom prevencie rozvoja cukrovky a ťažkostí, ktoré vyplývajú z hyperglykémie. Hodnotu glykémie si meriame pomocou glukomerov, vpichom do bruška prsta a odberom kapilárnej krvi. Na meranie potrebujete aj testovací prúžok, ktorý je jednorazový a špecifický pre daný glukomer, preto ho nezamieňajte s iným. Glukomer a testovacie prúžky si zakúpite v lekárni.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje