Pri cukrovke trpí celé telo. Okrem očí, obličiek, srdca a ciev spôsobuje aj poškodenie nervov – diabetickú neuropatiu. Trpí ňou až polovica pacientov s cukrovkou.
Po prečítaní článku sa dozviete:
Diabetická neuropatia je vážne neurologické ochorenie, ktoré vzniká ako komplikácia pri dlhotrvajúcej a neliečenej cukrovke (diabetes).
Vyznačuje sa trvalým poškodením nervov najmä v dolných končatinách – od špičiek prstov až po kolená. Najprv ničí nervové zakončenia zodpovedné za hmat, neskôr postihuje aj nervy, ktoré inervujú svaly končatín, ovplyvňujúc tak pohyb a chôdzu.
Diabetická neuropatia je jednou z najčastejších komplikácií cukrovky typu 1 aj 2. Ide o chronickú chorobu, ktorej priebeh sa bez správnej liečby zhoršuje.
Príčinou vzniku diabetickej neuropatie je dlhodobo zvýšená hladina cukru v krvi (glukózy). Tento stav sa nazýva hyperglykémia a u ľudí s cukrovkou spôsobuje poškodenie nervov.
Poškodenie nastáva buď:
Ak máme dlhodobo vysokú hladinu cukru v krvi, nerv sa môže postupne poškodiť v celom jeho rozsahu. Vtedy hovoríme o diabetickej neuropatii. Ak takéto poškodenie vznikne súčasne na viacerých nervoch, ide o diabetickú polyneuropatiu.
Okrem nervov, ktoré zodpovedajú za hmat či pohyb, dochádza pri diabetickej neuropatii aj k postihnutiu autonómnych nervov. Tie riadia udržiavanie moču a stolice, sexuálne funkcie a podobne.
Príznaky diabetickej neuropatie závisia od toho, aké skupiny nervov sú postihnuté. Najčastejšie dochádza k poškodeniu nervov nôh. Symptómy sa teda objavia najmä v oblasti prstov nôh, chodidiel a predkolení v podobe straty hmatu či ako pocit pálenia a brnenia. Príznaky sa postupne zhoršujú.
Diabetická neuropatia sa v niektorých prípadoch môže prejaviť ako zvýšená citlivosť pri dotyku (napríklad kontakt s prikrývkou vyvolá neznesiteľnú bolesť lýtka), svalová slabosť pri chôdzi, strata reflexov a s tým spojené, poruchy rovnováhy a časté pády.
Ak diabetická neuropatia postihne autonómne nervy, môže sa objaviť únik moču, stolice, porucha erekcie či ejakulácie, zápcha, spomalené vyprázdňovanie žalúdka (spojené s pocitom ťažkého žalúdka), nevoľnosť a vracanie.
Existujú 4 základné typy diabetickej neuropatie podľa toho, aká skupina nervov je týmto ochorením postihnutá. Je možné mať viaceré typy diabetickej neuropatie súčasne.
Tento typ je spomedzi všetkých najbežnejší. Postupne postihuje najskôr nervy chodidiel a nôh, potom nervy horných končatín. Príznaky periférnej neuropatie sa častokrát zhoršujú počas noci.
Autonómny nervový systém má pod kontrolou frekvenciu úderov srdca, krvný tlak, ale napríklad aj pohlavné orgány, močový mechúr či žalúdok. Dlhodobo zvýšené hladiny cukru môžu poškodiť nervy vo všetkých týchto oblastiach.
Inak nazývaná aj diabetická polyradikulopatia postihuje nervy prechádzajúce stehnami, bokmi či sedacími svalmi. Na rozdiel od periférnej neuropatie sa väčšinou prejavuje len na jednej strane tela.
Pri tomto type neuropatie je postihnutý spravidla len 1 konkrétny nerv. Môže sa nachádzať kdekoľvek – na trupe, na končatinách, ale najmä v oblasti tváre. Fokálna neuropatia sa najčastejšie prejavuje dvojitým videním či bolesťami očí.
Aby lekár zistil, či netrpíte diabetickou neuropatiou, základom je rozhovor (odobranie anamnézy) a vyšetrenie nôh. Lekár skontroluje citlivosť dolných končatín, pátra po prítomnosti opuchov, pľuzgierov či raniek.
Následne vás pošle na základné neurologické testy (testovanie hmatu, reflexov) a na odber krvi kvôli stanoveniu hladiny cukru a glykovaného hemoglobínu (krvné farbivo zmenené vysokou hladinou cukrov). Ak už máte diagnostikovanú cukrovku, tieto vyšetrenia väčšinou stačia na potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy. V opačnom prípade môže byť potrebné urobiť vyšetrenie s názvom elektromyografia (EMG).
Základným, ale účinným opatrením v prevencii vzniku cukrovky, je dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu. Medzi tieto zásady patrí napríklad:
Ak už cukrovkou trpíte, najdôležitejšia je spolupráca s vašim lekárom. Riziko rozvoja komplikácií napr. v podobe diabetickej neuropatie, môžete znížiť dôsledným dodržiavaním liečebného plánu (ktorý vám stanoví diabetológ), úpravou vášho životného štýlu, a pravidelným absolvovaním kontrolných prehliadok u špecialistu – diabetológa.
Druh a účinnosť liečby závisí od typu neuropatie, jej rozsahu a spolupráce pacienta s lekárom.
Hlavným cieľom terapie diabetickej neuropatie je zníženie hladiny cukru v krvi. Zníženie je možné dosiahnuť pomocou správneho nastavenia liečby a jej dodržiavania. Zanedbaním liečby sa ochorenie zhoršuje.
K manažmentu hladiny glukózy v krvi patrí:
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetic-neuropathy/symptoms-causes/syc-20371580
https://www.webmd.com/diabetes/diabetes-neuropathy
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21621-diabetic-neuropathy