20.02.2023 • 7 minút na prečítanie

Halucinogény nespôsobujú len „bad trips“. Môžu vyvolať aj psychózu

Duševné zdravieZdravý život

V tomto článku sa dozviete

LSD, ketamín, extáza.  Čo robia s ľudským organizmom a akú stopu nechávajú na mozgu človeka?

Halucinogény sú známe tiež ako psychedelické drogy. Umožňujú človeku vidieť, cítiť a počuť veci, ktoré nie sú skutočné, alebo skresľujú interpretáciu toho, čo sa okolo neho deje. Niektoré pôsobia rýchlo, iným trvá dlhšie, kým sa prejavia. Byť pod vplyvom halucinogénu sa bežne slangovo nazýva „trip“. 

Niektoré halucinogény sa synteticky vyrábajú, napríklad LSD (dietylamid kyseliny lysergovej), PCP (fencyklidín alebo „anjelský prach“) a ketamín. Iné sa nachádzajú v konkrétnych rastlinách ako prirodzené zlúčeniny. 

Napríklad kaktus Peyote produkuje halucinogén meskalín, psilocybín sa nachádza v niektorých hubách známych ako lysohlávky.

Ľudia, ktorí pravidelne užívajú halucinogény, môžu pociťovať „flashbacky“, ktoré sa môžu vyskytnúť dni, týždne, mesiace alebo dokonca roky po ich užití.

V našej sérii článkov ste sa už dočítali o účinkoch viacerých návykových látok na ľudský organizmus. Viac o halucinogénoch a ich vplyve na fyzické a psychické zdravie človeka sa dozviete práve v dnešnej časti.

Aké druhy halucinogénov poznáme ? 

Halucinogény sa vyskytujú v rôznych formách. 

LSD je silná droga – zvyčajne sú to malé štvorčeky pijavého papiera alebo želatíny namočené v LSD, ktoré sa potom prehltnú, hoci môže byť dostupné aj v tabletách alebo kapsulách.

PCP sa zvyčajne dodáva vo forme tabliet, kapsúl alebo práškov rôznych farieb. Zvyčajne sa prehĺta, šnupe alebo podá injekčne, no niekedy sa aj fajčí.

Ketamín používajú lekári a veterinári ako anestetikum. Často sa však nelegálne užíva ako aj halucinogénna droga. Môže byť vyrobený vo forme tabliet, piluliek alebo rozpustený v tekutine. Zvyčajne sa prehltne, šnupe alebo vstrekne do žily.

Lysohlávky môžu byť konzumované surové, varené alebo sa z nich varí čaj. 

Meskalín z kaktusu Peyote možno nájsť ako biely prášok alebo kapsuly. Zvyčajne sa prehltne, môže sa tiež žuť alebo fajčiť.

Ayahuasca je rastlinný halucinogénny čaj. Ayahuasca, ktorá sa tradične užíva v častiach Južnej Ameriky, sa stala populárnou následne aj medzi cestovateľmi.

Niektoré tlmiace a stimulačné drogy majú vo vysokých dávkach tiež halucinogénny účinok vrátane kanabisu a extázy. Keďže ľudský zmysel pre vzdialenosť, čas a objektívnu realitu je pod vplyvom halucinogénov zdeformovaný, predstavujú tieto látky skutočné riziko v podobe vážneho zranenia a náhodnej smrti.

Halucinogény
Lightspring/shutterstock.com

Ako pôsobia halucinogény na mozog človeka?

Halucinogény sa zameriavajú na špecifické centrá mozgu, aby zmenili chápanie zmyslového vstupu. Osoba sa môže napríklad pozerať na prázdnu stenu, ale jej halucinujúci mozog môže interpretovať prázdnu stenu ako pohyb a vírenie, dokonca ju môže vidieť pokrytú hmyzom.

Aké sú hlavné účinky halucinogénov?

Účinky halucinogénov závisia od typu drogy, sily dávky, fungovania osoby, ktorá ich užíva, a stavu mysle. Vo všeobecnosti rozdeľujeme účinky na krátkodobé a dlhodobé.

Čo robia halucinogény s telom v krátkodobom horizonte?

Každá látka bude mať mierne odlišné dočasné účinky, ale zvyčajne sú to niektoré z týchto príznakov:

  • zvýšený krvný tlak,
  • zvýšená srdcová frekvencia,
  • zvýšená telesná teplota,
  • závraty,
  • strata chuti do jedla,
  • sucho v ústach,
  • rozšírené zrenice,
  • potenie,
  • necitlivosť,
  • nevoľnosť,
  • slabosť,
  • relaxácia,
  • nekoordinované pohyby (ataxia),
  • pocit odlúčenia od tela,
  • otrasy.

Ľudia, ktorí užívajú halucinogény, môžu vidieť a počuť veci alebo cítiť vnemy, ktoré sa zdajú byť veľmi reálne, no v skutočnosti neexistujú. Takto zmenené vnemy sa označujú ako halucinácie. Zvyčajne tieto halucinačné účinky môžu začať 20 až 90 minút po požití halucinogénu a môžu trvať až 12 hodín.

Veľký problém pri užívaní halucinogénov spočíva v tom,, že účinky drogy môžu byť veľmi nepredvídateľné. V tom, ako bude „trip“ prebiehať, môže hrať rolu požité množstvo drogy plus osobnosť užívateľa, jeho nálada, okolie a očakávania. 

Halucinogény môžu spôsobiť skreslenie schopnosti užívateľa rozpoznať realitu, racionálne myslieť a komunikovať. Výrazné je tiež skreslenie času, smeru a vzdialenosti.

Psilocybín
anitram/shutterstock.com

Čo robia halucinogény s telom z dlhodobého hľadiska?

Dlhodobé účinky a ďalšie zdravotné riziká halucinogénov na organizmus zostávajú nejasné. Je však dôležité vziať do úvahy známe riziká:

  • Užívatelia psilocybínu riskujú, že sa otrávia a možno aj usmrtia následkom požitia jedovatej huby.
  • Vysoké dávky PCP môžu spôsobiť záchvaty, kómu až smrť.
  • Požitie určitých halucinogénov s depresívom, ako je alkohol alebo lieky, môže viesť ku kóme.

Halucinogény a „bad trips“

Užívateľ niekedy zažije príjemný a duševne stimulujúci „trip“. Niektorí dokonca uvádzajú, že majú pocit zvýšeného porozumenia. Halucinogény sú však nepredvídateľné drogy. To, že niekto zažije dobrý „trip“ raz, ešte nezaručuje, že bude mať vždy príjemné zážitky po užití drogy. 

Užívatelia môžu zažiť aj „bad trip“, ktorý vyvoláva desivé myšlienky, pocity úzkosti a zúfalstva. Podľa výskumu NIDA (National Institute on Drug Abuse) môžu „bad trips“ viesť k strachu zo straty kontroly, šialenstva alebo smrti. 

V nadväznosti na tieto nepríjemné zážitky sa môže vyskytnúť aj impulzivita a rýchle emocionálne zmeny, ktoré sa môžu pohybovať od strachu po eufóriu. Prechody sú také rýchle, až sa môže zdať, že užívateľ prežíva niekoľko emócií súčasne. Počas jedného „tripu“ je teda možné zažiť zmes dobrých aj zlých skúseností.

Každý človek riskuje, že bude mať „bad trip“. Symptómy môžu zahŕňať strašidelné halucinácie, extrémnu paniku, paranoju a nevoľnosť. 

Ďalšie nepríjemné vedľajšie účinky:

  • svalové kŕče a stratu koordinácie,
  • bezvedomie,
  • agresívne, nepriateľské a násilné správanie,
  • katatonický syndróm, čo znamená, že používateľ upadne do stavu „podobného zombie“.

V prípade podozrenia na predávkovanie okamžite volajte na tiesňovú linku 112. 

Pretrvávajúca psychóza a flashbacky

Dva z vážnejších dlhodobých účinkov užívania halucinogénov sú perzistentná psychóza a flashbacky, inak známe ako perzistentná porucha vnímania halucinogénov, ktoré môžu nastať dni, týždne, mesiace alebo dokonca roky po užití drogy. Mnohokrát sa tieto stavy vyskytnú súčasne. Podľa NIDA tu uvádzame niektoré zo špecifických dlhodobých účinkov užívania halucinogénov.

Pretrvávajúca psychóza:

  • dezorganizované myslenie,
  • poruchy nálady,
  • paranoja,
  • poruchy zraku.

Pretrvávajúca porucha vnímania halucinogénov:

  • halucinácie,
  • iné poruchy zraku (ako napríklad videnie svätožiary alebo stôp spojených s pohyblivými predmetmi),
  • príznaky sa niekedy mýlia s neurologickými poruchami (ako je mŕtvica alebo nádor na mozgu).

Pri „flashbackoch“ užívatelia nakrátko prežívajú halucinácie z predchádzajúceho „tripu“ tak silno, že sa zdá, akoby sa preniesli späť v čase a priestore, alebo môžu zažiť skreslenie svojej súčasnej reality. Mať halucinácie, keď nie ste pod vplyvom žiadnych halucinogénnych drog, môže byť veľmi desivé. 

Hoci je výskyt týchto stavov zriedkavý, je rovnako nepredvídateľný ako „bad trip“.

Flashbacky a psychóza sa síce môžu rozvinúť u kohokoľvek, no výskum ukázal, že sú častejšie pozorované u pacientov s anamnézou psychických problémov.

NIDA ďalej uvádza, že pretrvávajúca psychóza a flashbacky sa môžu niektorým užívateľom objaviť už po prvom a jedinom vystavení sa halucinogénnym drogám. V skutočnosti neexistuje žiadna zavedená liečba pre tieto stavy, hoci mnohí, ktorí ich zažívajú, sú liečení antidepresívami, antipsychotikami a psychoterapiou.

úzkosť a depresia
fizkes/shutterstock.com

Návykovosť halucinogénov

Spočiatku sa nemusí zdať, že halucinogény sú nebezpečné alebo môžu mať za následok závislosť, ktorá zmení život. 

Zatiaľ čo užívanie halucinogénov mohlo začať len ako experiment alebo ako príležitostná droga, ktorú ste užili na večierku, každá látka sa môže zmeniť na návykovú, keď vám začne spôsobovať značné utrpenie a/alebo funkčné poškodenie vo vašom živote. Trvalé, chronické užívanie týchto drog môže poškodiť vašu myseľ a telo, narušiť vzťahy, vyprázdniť bankový účet a vykoľajiť vašu kariéru a ciele.

Závislosť pravdepodobne máte, ak:

  • pocitujete  častú túžbu po droge,
  • strávite veľa času užívaním alebo snahou získať viac drog,
  • zabudnete alebo sa zrieknete aktivít alebo dôležitých povinností, kvôli užívaniu drogy,
  • užívate drogu, aj keď je to zakázané alebo nebezpečné,
  • vyvinuli ste si na ňu toleranciu.

Tolerancia voči drogám

Jedným z výsledkov opakovaného užívania halucinogénov je rozvoj tolerancie. Štúdie uvádzajú, že užívanie určitých halucinogénov môže rýchlo prejsť do určitého stupňa tolerancie. 

Výskumy preukázali, že najmä užívatelia LSD si veľmi rýchlo vytvoria vysoký stupeň tolerancie voči droge. To znamená, že na dosiahnutie rovnakého účinku je potrebné užívať stále väčšie dávky. Keďže táto droga má takú nepredvídateľnosť, opakované užívanie LSD je veľmi nebezpečnou praxou.

Výskum ďalej naznačuje, že ak si užívateľ vyvinie toleranciu na jednu drogu v triede halucinogénov, bude mať toleranciu aj na iné drogy v rovnakej triede. Napríklad, ak si niekto vyvinul toleranciu na LSD, bude mať toleranciu aj na psilocybín a meskalín.

Nebudú však mať toleranciu voči drogám, ktoré ovplyvňujú iné neurotransmiterové systémy, ako sú amfetamíny a marihuana.

Tolerancia halucinogénov však nie je trvalá. Ak osoba prestane užívať látku na niekoľko dní, tolerancia zmizne.

Závislosť a abstinenčné príznaky

Chronickí užívatelia halucinogénov nemusia pociťovať žiadne fyzické abstinenčné príznaky, keď prestanú užívať drogy. To ich odlišuje  od užívateľov závislých od iných typov drog alebo alkoholu, u ktorých sú abstinenčné príznaky pravidelne prítomné.

Niektorí ľudia si však vybudujú psychickú závislosť a majú pocit, že pravidelné užívanie drog je dôležitou súčasťou ich života. Výskum naznačuje, že ľudia sa môžu stať aj fyzicky závislí od halucinogénov, ako je PCP alebo ketamín. Zastavenie opakovaného užívania PCP bude mať za následok abstinenčné príznaky, ako je túžba po droge, bolesti hlavy a potenie. 

Vysadenie iných halucinogénov môže viesť k depresii, úzkosti, podráždenosti a k iným psychickým problémom.

Ak máte pocit, že máte problém s užívaním halucinogénnych látok, je načase, aby ste zhodnotili svoj súčasný životný štýl, získali rady od odborníka na závislosť a vyhľadali pomoc pri riešení problému s užívaním návykových látok.

 

PCP
Anastasika Yar/shutterstock.com

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/hallucinogens

https://covenanthillstreatment.com/hallucinogens-affect-body/

https://www.verywellmind.com/what-are-the-effects-of-hallucinogens-67500

Redakcia portálu Lekár.sk
Duševné zdravieZdravý život
abstinenčné príznakyfyzická závislosťmozogpredávkovaniezávislosť