23.08.2021 • 8 minút na prečítanie

Alchýmia šťastia sa mieša vo vzťahoch a v mozgu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

To, či sme šťastní, ovplyvňuje aj naše fyzické zdravie a zasa opačne. Šťastie ako emócia sa nemusí podieľať iba na našom lepšom duševnom zdraví, ale aj na tom fyzickom a dokonca aj na našej príťažlivosti. Môžeme hovoriť o štyroch kľúčových hormónoch – o kvartete šťastia, ktorých vyvážená produkcia zodpovedá za naše šťastie. Serotonín, oxytocín, dopamín a endorfín. Každý z hormónov kvarteta sa vyplavuje pri rôznych činnostiach a zážitkoch, dokonca sa nájdu aj potraviny, ktoré sú spojené s ich uvoľňovaním. Navyše dokážeme na nimi svojim spôsobom vládnuť a vieme teda dávky týchto hormónov v sebe sami spúšťať.

Kde sa tvoria hormóny šťastia? Za čo všetko sú zodpovedné? Ako v sebe dávkovať vyplavovanie hormónov šťastia?

Pozitívna nálada a šťastie korelujú s poklesom rôznych chorôb, ako napríklad hypertenzia, kardiovaskulárne choroby či obezita. Dobrá nálada a radosť sa dá spôsobiť mnohými aj veľmi jednoduchými spôsobmi. V našom mozgu sa nachádzajú rôzne centrá, ktoré sú zodpovedné za reakcie na vonkajšie okolnosti. Keď mozog na základe zmyslových receptorov a vlastnej skúsenosti vyhodnotí, že ide o podnety asociované s pozitívnymi valenciami, aktivuje tie časti mozgu, ktoré regulujú napr. pocit istoty a bezpečia, a v tom danom momente sa aj do nášho organizmu vylúčia tie chemické látky, vďaka ktorým to dokážeme rozoznať aj v rovine emočného prežívania. Pozrime sa na dva z hormónov kvarteta šťastia, serotonín a oxytocín.

Serotonín

Produkcia serotonínu

Serotonín sa nachádza v tráviacej sústave, krvných doštičkách a centrálnej nervovej sústave. Vzniká z aminokyseliny tryptofán, ktorú si telo nevie samo vyrobiť a musí ju prijímať v strave. Až 95 % serotonínu tvorí naše telo v črevných bunkách. Zároveň serotonín pomáha nervom v črevách, aby črevné svaly dali črevo do pohybu. Črevo má na serotonín rovnaké receptory ako mozog! Je zodpovedný za pocit sýtosti. Tak isto pôsobí pozitívne v boji so stresom. Zohráva úlohu nielen pri zlepšovaní našej nálady, ale pomáha regulovať aj ďalšie funkcie, ako napríklad trávenie, spánok či zdravie našich kostí.

Serotonín ako stimulátor

Tento hormón podporuje túžbu po obdive a uznaní, vďaka nemu sa cítime v pohode. Jeho vyplavenie nám spôsobuje dobrú náladu a jeho nedostatok môže viesť k depresii. Hrdosť, pýcha, sebavedomie, výhra, nadradenosť – sú stavy a emócie, ktoré spúšťa práve serotonín. Spúšťačom serotonínu sú aj situácie, v ktorých sa cítime bezpečne, a zároveň silnejší, lepší, šikovnejší, múdrejší, skrátka zdatnejší ako ostatní. Na hladinu serotonínu v tele má vplyv aj stravovanie. Uvoľnuje sa  aj po športovej aktivite (beh, plávanie, posilňovanie). Ovplyvňuje proces spánku a termoregulácie. Prispieva k pocitu pohody a šťastia. Tento hormón dokáže navodiť euforickú, pozitívnu náladu. 

Ako sa prejavuje nedostatok serotonínu?

Nedostatok serotonínu spôsobuje zhoršenie nálady, agresivitu, stavy smútku, nechuti a poruchy spánku. Často sa skloňuje s depresiou. V oblasti depresií ide o jednu z najuznávanejších a najpoužívanejších medicínskych teórií, keď sa predpokladá, že keď má pacient depresívne ochorenie a depresívne príznaky ako smútok, je málo aktívny, nič ho nebaví, tak má pravdepodobne málo serotonínu. Ľudia, ktorí majú nevyrovnanú hladinu serotonínu, môžu trpieť nielen depresiou, ale aj chorobnou úzkosťou, ba dokonca bipolárnou poruchou, s ktorými sú často spojené práve aj spomínané fyzické prejavy. Pri nedostatku serotonínu sa zvyšuje tiež sklon k starostiam, strachu z budúcnosti, úplne vymiznú pocity šťastia a dobrej nálady (v prípade manických fáz u bipolárnych ľudí je to zase naopak). Naviac má súvislosť so svalovým napätím, hojením krvácavých poranení, migrénami a tiež s prijímaním a trávením potravy.

Digitálny serotonín

Pobyt na sociálnych sieťach a prezeranie príspevkov ostatných ľudí môže spôsobovať sklon k depresii. Sociálne siete nás totiž vystavujú neustálemu sociálnemu porovnávaniu. Náš mozog to robí automaticky. A práve toto porovnávanie statusu je spojené so serotonínom. Ak je výsledkom nášho porovnávania to, že sme menej atraktívni, chudobnejší, škaredší, menej sledovaní, neúspešnejší a menej šťastní ako ostatní, tak sa v nás žiaden serotonín nespustí, a výsledkom je nespokojnosť až depresia.

Tvorbu serotonínu môžeme podporiť

Serotonín je jeden z hormómov, nad ktorým máme moc. Vieme ho doplniť a spúšťať jeho dávky.

Je preukázané, že jeho tvorbu podporuje aeróbne cvičenie, ako je beh, plávanie alebo bicyklovanie i čas strávený na slnku. Aj samotný pobyt na dennom svetle dokáže pomôcť so zvyšovaním tohto hormónu. Koža absorbuje ultrafialové žiarenie, ktoré spúšťa okrem tvorby D vitamínu aj tvorbu serotonínu. Vylučuje sa pri fyzickej aktivite, takže pri skleslej nálade:

  • odporúčame zacvičiť si, zatancovať, alebo skrátka robiť pohyb, ktorý vás baví.
  • skupinovo športovať,
  • počúvať príjemnú hudbu,
  • robiť veci, pre ktoré vám druhí prejavujú rešpekt či obdiv,
  • vedome vnímať a užiť si pocit úspechu,
  • zaradiť do jedálnička mliečne výrobky, čokoládu, banány, chia semienka, sladké zemiaky, mandle, strukoviny, cviklu, jablká, banány, hrušky, maliny či avokádo, ovsené vločky, vajíčka, ryby, oriešky .Všetky obsahujú aminokyselinu tryptofán, ktorá sa v tele mení na serotonín. 

Serotonín nám pomáha mať pozitívny náhľad na život. Dennodenne ovplyvňuje nielen našu náladu, ale doslova každú jednu časť nášho tela, vrátane motoriky. Serotonín je náš hormón asertivity, dodáva nám sebavedomia a chuť do života.

Lekárka
Autor: Albina Gavrilovic/Shutterstock.com

Oxytocín

Človek je tvor spoločenský. Jeho spokojnosť či náladu teda do veľkej miery poznačuje postavenie jednotlivca v spoločenstve, v ktorom žije. Nálady a to, ako sa cíti, podmieňuje hormonálny systém. Ten spája náš mozog s celým telom. Má viacero centier aktívne naladených na sociálny život. Do kvarteta hormónov šťastia patrí aj oxytocín, ktorý posilňuje alchýmiu šťastia vo vzťahoch. Je zaujímavý tým, že kontroluje produkciu serotonínu. Pod jeho vplyvom máme chuť dominovať a cítime sa úžasne. Pri zaplavení oxytocínom máme väčšiu tendenciu byť starostliví voči druhým, byť veľkorysí a altruistickí. Spúšťame tak ďalšie dávky oxytocínu a cítime sa o to šťastnejší.

Oxytocín z nás robí viac ako jaštery

Oxytocín sa tvorí v mozgu aj v krvi a potrebuje stimul, aby sa začal produkovať. Jeho normálna hladina je obvykle blízka nule. Takže keby sme boli bez tohto hormónu, boli by sme ako jaštery – spoločnosť druhých by nám bola ukradnutá. V spoločnosti sa nám však tento socializáciu podporujúci hormón sám spúšťa.  Je to sociálny, teda vzťahový hormón. Spôsobuje, že prežívame dôveru, súdržnosť, bezpečie a náklonnosť v spoločnosti druhých ľudí (aj zvierat).

Ako sa prejavuje nedostatok oxytocínu?

Dobré vzťahy sú naším najlepším zdrojom šťastia a ak ich máme nedostatok, trpíme. Osamelosť, teda nedobrovoľná samota, je preukázateľný zdravotný problém – zvyšuje chorobnosť, robí nás skleslými, nenaplnenými a skracuje dobu dožitia.

Pár
Autor: 4PM productions/Shutterstock.com

Oxytocín ako akcelerátor vývinu

Pri pôrode sa oxytocínom zaplaví nielen matka, ale aj novorodenec. Pri hladkaní, ovoniavaní, prebaľovaní, kojení či umývaní, opakované dávky oxytocínu budujú pevné puto. Ak je dieťa opakovane zaplavované týmto hormónom, tak tento proces vytvára v mozgu dieťaťa oxytocínové dráhy a prudkou rýchlosťou rozširuje neurotransmitery. Keď sa matke narodí dieťa, odporúča sa, aby jej bolo hneď dané na hruď k prsníku. Vtedy sa masívne vylučuje oxytocín nielen v mozgu matky, ale aj v mozgu dieťaťa. Má to veľký dopad na dieťa i v budúcnosti. Keď obdobie po pôrode prebehne bez problémov, oxytocín spôsobuje, že dieťa bude ľahko nadväzovať kontakty, bude dôverovať ľuďom a bude spoločenským človekom.

Oxytocín pomáha znižovať stres

Jedným z určujúcich spôsobov ako zvládať náročné chvíle a ťažké životné udalosti, je byť v spoločenstve ľudí, ktorí nás majú radi a sú voči nám starostliví a srdeční. Platí to však aj naopak. Veľa stresu neumožňuje spustenie oxytocínu a preto sa v strese správame k druhým sebecky a bezcitne. A keďže oxytocín odbúrava stresové hormóny, podporuje aj dobrý spánok.

Tehotná žena
Autor: SNeG17/Shutterstock.com

Tvorbu oxitocínnu môžeme podporiť

Oxytocín sa spúšťa, keď prežívame lásku – romantickú, materskú, bratskú, priateľskú, akúkoľvek. Dostáva sa do tela aj pri obyčajnej sympatii, náklonnosti, dôvere. Spúšťa sa aj pri pochvale, pri všetkých prejavoch prijímania a lásky, pri pohľadoch do očí, držaní sa za ruky či pri pohladení.

Ako mu dopomôcť, ako vedome spúšťať dávky oxytocínu?

  • Základom je empatia. Vciťujte sa do ľudí, prežívajte s nimi výhry a prehry, ich nadšenia aj sklamania. Vyplavuje to oxytocín na oboch stranách.
  • Všímajte si na ľuďoch to dobré, vnímajte ich dobré úmysly, ľahšie budete cítiť náklonnosť, teda spustíte dávku oxytocínu.
  • Pozerajte sa ľuďom do tváre, keď s nimi rozprávate.
  • Stretávajte sa s ľuďmi, organizujte stretnutia, oslavy, kávičky, príprava spustí dopamín, užívanie spoločnosti oxytocín aj serotonín.
  • Spomínajte na pekné chvíle, premietajte si momenty dôvery, náklonnosti a blízkosti z minulosti. Mozog tu nerozlišuje fantáziu ani spomienku od reality. Reaguje rovnako – oxytocínom.
  • Pomáhajte druhým. Poteší to ich aj vás, obaja bude mať z toho osoh – oxytocín.
  • Vyjadrujte a prijímajte komplimenty.
  • Hrajte sa s deťmi.

Nič iné, než práve fyzický kontakt, nám oxytocín viac neuvoľní. Preto aj mnoho odborníkov pripisuje veľký význam objatiu – s partnerom alebo partnerkou, s rodinou, pokojne aj s priateľmi. Podobne ako pri objímaní, maznaní a sexe, sa oxytocín vylučuje aj pri masáži, aj preto je pre väčšinu ľudí tak príjemná.

Do kvarteta hormónov šťastia patria aj dopamín a endorfín, o ktorých je druhá časť tohto článku.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

How to Hack Your Hormones for a Better Mood

5 Happy Hormones and How Boost Them Naturally

12 WAYS TO INCREASE YOUR HAPPY HORMONES

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
agresivitadepresiahormonálna nerovnováhahormónynáladovosťporucha spánkuúnava