10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Hypertenzná kríza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Hypertenzná kríza je stav, keď náhle zvýšenie arteriálneho tlaku vedie k akútnemu poškodeniu funkcie, prípadne štruktúry niektorých orgánov. Ak vedie zvýšenie tlaku k poškodeniu mozgu, kardiovaskulárneho aparátu, ciev očného pozadia alebo obličiek, jedná sa bezprostredne o stav ohrozujúci život alias emergentný hypertenzný stav.

Vznik a príčiny

Existuje celý rad ochorení, ktoré sú schopné vyvolať hypertenznú krízu. Medzi najčastejšie zaraďujeme nedodržiavanie liečby vysokého tlaku, užívanie drog (kokaín, amfetamíny a ďalšie), preeklampsiu a eklampsiu (stavy počas tehotenstva sprevádzané vysokým tlakom), ochorenie obličiek, úraz hlavy, nádor nadobličiek, infarkt myokardu, disekciu aorty, krvácanie do mozgu.

Príznaky

Známky hypertenznej krízy sa prejavujú ako výsledok poruchy obehovej sústavy, nervovej sústavy, obličiek a ďalších orgánov. Postihnutie obehovej sústavy sa prejaví ťažkými bolesťami v hrudi, ktoré sa podobajú príznakom infarktu myokardu, a dýchavičnosťou. Bolesti hlavy, zmätenosť a rozmazané videnie sú symptómami postihnutia nervovej sústavy. Ďalšie možné príznaky sú nevoľnosť, vracanie, či dokonca bezvedomie.

Diagnostika

Ošetrujúceho lekára zaujímajú hodnoty krvného tlaku. A to pôvodné, aktuálne a následne časový interval, počas ktorého došlo k zvýšeniu tlaku na aktuálne vysoké hodnoty. Lekári potom na základe vyvolávajúcej príčiny určia, či ide o urgentný, alebo život ohrozujúci prípad, podľa toho zvolia liečebný postup.

Liečba

Liečba prebieha zásadne počas hospitalizácie. Podľa závažnosti stavu buď na internom oddelení, alebo na oddelení ARO. Jej princípom je postupné znižovanie tlaku pomocou liekov zo skupiny antihypertenzív. Podávajú sa buď vo forme tabliet, alebo infúziou do žily.

Po upravení vysokého tlaku môže byť pacient preložený na špecializované pracovisko, kde sa zisťuje priama príčina hypertenznej krízy, ktorá sa bude tiež liečiť.

Prevencia

Keďže ide väčšinou o komplikáciu už existujúcich ochorení, okrem dodržiavania nastavenej liečebnej terapie neexistujú žiadne preventívne opatrenia. Pre možnú prevenciu eklampsie a preeklampsie je potrebné požiadať o pomoc gynekológa – pôrodníka.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bezvedomiebolesť hlavybolesť na hrudidýchavičnosťmozognáhle zvýšenie krvného tlakunevoľnostobličkyrozmazané videnievracanie