10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Infekcia hrudníka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Infekcia hrudníka znamená infekciu pľúc alebo veľkých dýchacích ciest. Niektoré infekcie hrudníka sú mierne a schodné, iné môžu byť ťažké a ohrozujúce život.

Vznik a príčiny

Hlavné typy infekcie hrudníka sú bronchitída a zápal pľúc. Väčšina prípadov bronchitídy je spôsobená vírusmi, pri pneumónii (zápale pľúc) baktériami. Tieto infekcie sa zvyčajne šíria vzduchom, keď infikovaná osoba zakašle alebo kýchne. Infekcie hrudníka sú často naviazané na prechladnutie alebo chrípku.

Príznaky

Hlavný príznak je hnisavý kašeľ. Pacienti môžu vykašliavať zelený alebo žltý hlien, ťažko dýchajú, pociťujú bolesť a tlak v hrudníku, majú vysokú teplotu až horúčku nad 38° C a vyššiu, bolesť hlavy a svalov, sú vyčerpaní. Tieto príznaky môžu byť nepríjemné, ale zvyčajne sa zlepšia v priebehu 7 až 10 dní. Kašeľ a hlien môžu pretrvávať až nasledujúce tri týždne.

Diagnóza
Aby sa diagnostikoval stav infekcie, lekár zhodnotí príznaky pacienta a vykoná fyzické vyšetrenie s použitím stetoskopu na vypočutie srdca a pľúc. Infekciu by mal zachytiť už sluchom. Lekár môže následne použiť röntgenové vyšetrenie hrudníka na určenie miesta a závažnosti infekcie.

Liečba

Vyžaduje nariadenie praktického lekára a závisí od toho, čo spôsobilo infekciu v hrudníku: či to bol vírus (vírusová bronchitída) – ten po niekoľkých týždňoch zvyčajne ustúpi sám a antibiotiká naň nezaberú, alebo to boli baktérie (zápal pľúc) – lekár môže predpísať antibiotiká a pacient ich musí dobrať podľa presných pokynov, aj keď sa začne cítiť subjektívne lepšie. Antibiotiká sa užívajú iba na liečbu bakteriálnych infekcií hrudníka, nie na liečbu vírusových infekcií hrudníka, ako je chrípka alebo vírusová bronchitída. Je potrebné otestovať vzorku hlienu pacienta pre uistenie, čo spôsobuje infekciu v hrudníku.

Prevencia

Riziko infekcie hrudníka sa zvyšuje napríklad po operácii hrudníka alebo brucha, u ľudí nad 65 rokov alebo pri dlhodobých zdravotných ťažkostiach. Vtedy treba požiadať lekára o každoročné očkovanie proti chrípke. Vyžaduje sa aj prestať fajčiť a obmedziť príjem alkoholických nápojov. Je potrebné dodržiavať veľmi prísne hygienické pravidlá pri výskyte osôb nakazených vírusom. Tie by nemali kýchať do priestoru, mali by si neustále umývať ruky a nikdy nepoužívať tie isté uteráky či iné tkanivové látky ako ostatní.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť na hrudidýchacie cestydýchavičnosťhorúčkapľúcapneumónia