10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Intenzívna starostlivosť

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Intenzívna starostlivosť je špecializovaná časť medicíny, ktorá sa zaoberá najťažšími prípadmi. Oddelenie intenzívnej starostlivosti je súčasťou takmer každej nemocnice. Náplňou tohto odboru je udržiavanie životných funkcií organizmu a napomáhanie im spolu s liečbou a následným zlepšením zdravotného stavu, ktorý nebude vyžadovať nutnosť podpornej terapie. Intenzívna starostlivosť je nutná pri vážnych ochoreniach, pri ktorých je nutná intenzívna liečba a sledovanie zdravotného stavu, alebo v prípade pooperačných stavov, pri ktorých intenzívna starostlivosť napomáha zotaveniu.

    Viac informácií

    Intenzívna starostlivosť sa poskytuje na anesteziologicko-resuscitačnom oddelení a na špecializovaných častiach chirurgie alebo vnútorného lekárstva, na JIS-kách. V týchto častiach nemocnice je zdravotný stav pacienta dôkladne a nepretržite sledovaný 24 hodín špeciálne vyškoleným personálom, ktorý dokáže pacienta vyliečiť a aktívne mu pomôcť. Vo väčšine prípadov toto oddelenie pozostáva z jednej miestnosti, čo pomáha personálu sledovať zdravotný stav pacientov. Pacienti sú napojení na monitory, ktoré sledujú krvný tlak, srdcovú akciu, dýchanie, podávanie liečiv alebo močenie. Pacienti na týchto oddeleniach sú plne odkázaní na starostlivosť personálu. Niektoré prípady vyžadujú podpornú ventiláciu, pri ktorej pacient dýcha za pomoci prístroja alebo dýcha iba kyslík podávaný pomocou kyslíkovej masky.

    Intenzívna starostlivosť zahŕňa terapeutické postupy na udržanie vitálnych funkcií organizmu. V prípade nutnosti sú podávané liečivá na podporu srdcovej akcie, udržanie krvného tlaku, podáva sa kyslík, prípadne riadená ventilácia, tekutiny, podpora močenia a, samozrejme, zabezpečenie výživy. Väčšina liečiv a v niektorých prípadoch aj výživa sa pacientom podávajú priamo do žily. Cieľom je zlepšenie zdravotného stavu a navrátenie životných funkcií.

    Stavy vyžadujúce intenzívnu starostlivosť

    Intenzívna starostlivosť je nutná vo vážnych prípadoch, pri ktorých je ohrozený život pacienta. Medzi tieto prípady patria vážne dopravné nehody, mŕtvica, infarkt myokardu, popálenie väčšieho rozsahu, sepsa, pooperačné stavy a ťažké infekcie. Stav každého pacienta musí byť správne zhodnotený s prihliadnutím na vek, ďalšie ochorenia a dovtedajšiu terapiu. Pacient, ktorý po zlepšení zdravotného stavu si už nevyžaduje nutnosť intenzívnej starostlivosti, je preradený na bežné oddelenia nemocnice na základe pôvodu ochorenia. Dĺžka pobytu na oddeleniach s poskytovaním intenzívnej starostlivosti je rôzna. Po operáciách bez komplikácií tu pacienti strávia 1 až 3 dni, pri vážnych stavoch po autonehodách, po pádoch alebo mŕtvici môže byť intenzívna starostlivosť nutná aj niekoľko týždňov.

    Intenzívna starostlivosť zahŕňa i prísny hygienický režim. Návštevy pacientov vyžadujúcich intenzívnu starostlivosť sú vítané počas návštevných hodín za dodržiavania hygienických zásad. Cieľom je predchádzanie infekciám, ktoré môžu pacientom vo vážnom zdravotnom stave skomplikovať liečbu a spomaliť ich uzdravenie. Medzi časté symptómy po prepustení pacienta z intenzívnej starostlivosti patrí únava, slabosť, nechuť k jedlu, nedostatok energie, poruchy spánku alebo pokles nálady.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    bolestiinfarkt myokardumozogmŕtvicanevoľnostpopáleniny a obareniasrdcetŕpnutie