04.07.2019 • 3 minút na prečítanie

Interrupcia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Potrat (umelé ukončenie tehotenstva) je proces odstránenia plodového vajíčka, prípadne už plodu z dutiny maternice. Tehotenstvo možno ukončiť na žiadosť pacientky alebo zo zdravotných dôvodov. Ak sa pacientka rozhodne pre umelé ukončenie tehotenstva, musí tak urobiť do 12. týždňa tehotenstva. Pri žiadosti o ukončenie tehotenstva do daného týždňa nie je potrebnéudávať dôvod, ide o vlastné rozhodnutie pacientky. Medzi časté faktory, ktoré ženu vedú k ukončeniu tehotenstva, patrí nízky vek, zlá finančná situácia, nestabilný partnerský vzťah, prípadne situácia, keď tehotenstvo je následkom trestného činu. Potrat sa dá podstúpiť maximálne raz za pol roka.

 

Podmienky zákroku

Umelé ukončenie zo zdravotných dôvodov možno vykonať aj po 12. týždni tehotenstva, ak je ohrozený život ženy, alebo bol preukázaný plod neschopný života, prípadne je ťažko poškodený – v týchto prípadoch potrat nie je časovo ohraničený. Do 24. týždňa tehotenstva je potrat možný pri preukázaní závažnej genetickej poruchy plodu, ktorá bola diagnostikovaná ultrazvukovým skríningom, prípadne genetickým vyšetrením z plodovej vody, krvi matky alebo z placenty. Ak tehotná žena ešte nedovŕšila v čase tehotenstva vek 16 rokov, musí o prerušenie tehotenstva požiadať jej zákonný zástupca. Ak má pacientka 16 až 18 rokov, môže o potrat požiadať, lekár je však povinný informovať jej zákonného zástupcu.

Prečítajte si tiež: Ženy nad 40 by si mali interrupcie platiť samy.

Priebeh zákroku

Interrupcia je ambulantný výkon, ktorý sa vykonáva do 45. dňa tehotenstva u žien, ktoré nerodili, a do 55. dňa u ostatných žien. Výkon prebieha pri tlmení bolesti, prípadne v celkovej anestéze. Pomocou kyrety sa vykoná revízia dutiny maternice a odčerpá sa jej obsah. Po výkone je potrebná hospitalizácia približne na 2 hodiny. Pri plode staršom ako 8 týždňov je výkon možný len pri hospitalizácii pacientky. Farmakologické ukončenie tehotenstva je možné do 12. týždňa tehotenstva. Spočíva v podaní troch tabliet, ktoré sú viazané na lekársky predpis. Ide o užitie antiprogesterónových tabletiek a následné podanie prostaglandínu, ktoré vedú k vyvolaniu kontrakcií a vypudeniu plodu a placenty. Prejaví sa to kŕčovitou bolesťou a krvácaním z rodidiel. Po liekoch je nutné gynekologické a ultrazvukové vyšetrenie. Inštrumentálna revízia dutiny maternice väčšinou nie je potrebná. Pri ukončení tehotenstva v druhom trimestri možno využiť medikamentóznu terapiu, ktorá vedie k samovoľnému potratu. V prípade neúspechu tejto terapie tehotenstvo možno ukončiť operačne.

Riziká zákroku

Každý potrat predstavuje riziko vzniku komplikácií. Medzi ne patrí poranenie hrdla maternice pri nešetrnom rozširovaní, ktoré môže spôsobovať problém pri následnom tehotenstve. Ďalšou komplikáciou je zápal sprevádzaný horúčkou, krvácaním, prípadne výtokom z pošvy. Po niektorých potratoch môže v maternici ostať časť plodového vajíčka. Prejaví sa to bolesťou v podbruší, krvácaním a rozvojom zápalovej reakcie. Ak sa zistí, že v maternici zostala časť plodového vajíčka, je opätovne nutné vykonať revíziu dutiny maternice v kombinácii s antibiotickou terapiou. Poranenie alebo prederavenie maternice patria k vzácnejším komplikáciám.

Prečítajte si tiež: Antikoncepcia: Aké sú typy antikoncepcie? Ktorú si zvoliť? Aké riziká so sebou prináša?

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť podbruškamaternicanechutenstvopredčasný pôrodtehotenstvo