05.02.2024 • 5 minút na prečítanie

Je moje dieťa závislé od telefónu? Ak na tieto otázky odpoviete áno, máte problém

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Depresia,úzkosť, izolácia, agresivita, zlé známky, strata záujmu o aktivity, priberanie a nedostatok spánku sú len niektoré varovné signály, že vaše dieťa môže trpieť závislosťou na mobilnom telefóne.

Šiesty február je Svetovým dňom bez mobilu. Pri tejto príležitosti radíme, ako zistíte, či vaše dieťa používa mobil častejšie, ako je zdravé, a odporučíme niekoľko techník, ako to zmeniť.

Generácia Z (1996-2009) je prvou generáciou mladých ľudí, ktorá nezažila život pred príchodom internetu a mala už od útleho veku umožnený prístup k digitálnym technológiám. 

Podobne ako generácia dnešných mladších detí (generácia alfa) nepoznajú život bez mobilov, nikdy nepoužili telefónne automaty a pred výletom si nemusia pracne tlačiť mapu. Prístup k technológiám na 24-hodinovej báze má aj negatívne dôsledky a spôsobuje zvýšenú náchylnosť na závislosť na mobilných zariadeniach. 

Nepopierame, že za určitých podmienok je ich využívanie v oblasti vzdelávania prínosom, prinášajú však mnohé riziká. V niektorých krajinách urobili vlády rázne rozhodnutie a používanie mobilných telefónov na školách je zakázané alebo obmedzené v každej 4. krajine na svete.

Digitálne zariadenia v triedach zakázalo od začiatku roku 2024 napríklad aj Holandsko. Mobilné telefóny, tablety a inteligentné hodinky sú povolené len v prípade špecifických situácií – zo zdravotných dôvodov alebo žiakom so zdravotným znevýhodnením.

Signály vznikajúcej závislosti na mobile

Môže byť ťažké rozlíšiť medzi bežným alebo mierne zvýšeným každodenným používaním a problematickým používaním mobilného telefónu. Pomôže vám, ak si položíte pár nasledujúce otázky:

  • Býva moje dieťa nahnevané, podráždené, úzkostné alebo dokonca násilné, keď mu telefón vezmeme alebo ho nemôže použiť?
  • Vynecháva spoločenské udalosti alebo mimoškolské aktivity alebo sa im vyhýba, aby namiesto toho používalo telefón?
  • Má používanie telefónu negatívny vplyv na osobnú starostlivosť (hygienu), priateľstvá, rodinné vzťahy alebo školskú prácu?
  • Zasahuje používanie telefónu do bežnej spánkovej rutiny dieťaťa?
  • Existujú nejaké zásadné zmeny v stravovacích návykoch môjho dieťaťa, ktoré sa inak nedajú vysvetliť?
  • Existujú nejaké veľké zmeny nálady, ktoré sa inak nedajú vysvetliť?
  • Pokračuje s nadmerným používaním napriek negatívnym dôsledkom?
  • Impulzívne, často kontroluje telefón, dokonca aj v krátkych intervaloch (každých pár minút)?
  • Cíti okamžitú potrebu reagovať na správy a upozornenia?
  • Registrujete zvýšenú úzkosť alebo podráždenosť, ak jeho telefón nie je dostupný?
  • Pociťuje nepokoj, keď nemôžete používať telefón?
Koľko času má tráviť dieťa na mobile?
Andy Shell/Shutterstock.com

Ako obmedziť používanie telefónu u detí

Ak ste na väčšinu odpovedali áno, asi tušíte, že je tu problém a vaše dieťa to už s používaním mobilu preháňa. Takto môžete zakročiť:

1. Vzdelávať

Je dôležité umožniť deťom prevziať kontrolu nad vlastným používaním telefónov a vytvoriť a udržiavať zdravú rovnováhu. Hovorte otvorene o výhodách a potenciálnych nástrahách času stráveného s mobilom v ruke. Zakazovanie bez vysvetlenia dôvodov málokedy prináša pozitívne výsledky.

2. Offline zóny

Porozprávajte sa o stanovení zdravých limitov a hraníc, ktoré budete ako rodina dodržiavať. Napríklad zákaz používania telefónu počas večere, rodinných výletov či spoločenských stretnutí.

3. Buďte príkladom

Pamätajte, že deti nie sú jediné, ktoré sú náchylné na nadmerné používanie. Sebakriticky posúďte váš čas, ktorý venujete mobilu.  Keď sú rodičia prilepení k svojim telefónom, dospievajúci sa naučia, že je to asi v poriadku. Držte sa teda limitov a hraníc, ktoré ste si stanovili a buďte svojim deťom príkladom.

4. Nočné pravidlá

Telefóny, tablety a notebooky by ste mali na noc odstrániť zo spálne a z detskej izby, aby ste obmedzili poruchy spánku a nespavosť. 

Požívanie telefónu pred spaním
Aleksandra Suzi/Shuttertock.com

5. Najprv varovanie

Deti môžu byť nahnevané a frustrované, keď musia prerušiť hru uprostred. Dajte im 5 minút čas, aby dokončili začaté. Keď sa ten čas skončí, buďte nekompromisní a trvajte na svojom. A ak tak neurobia, odpočítajú sa im 10 minút z ďalšieho prideleného času.

6. Nastavte limity

Nastavte denný limit času, počas ktorého môže vaše dieťa používať telefón. Stanovenie rutiny sa ukázalo ako skvelá stratégia, ako prinútiť deti, aby dodržiavali pravidlá. Odporúča sa, aby deti mladšie ako 18 mesiacov neboli vystavené žiadnym obrazovkám.

Deti vo veku 18-24 mesiacov môžu byť krátkodobo vystavené kvalitným detským programom pod dohľadom rodičov. Deti vo veku od 2 do 5 rokov by mali mať povolený čas pred obrazovkou maximálne hodinu denne. Pre deti od 6 rokov môžu rodičia rozhodnúť o vhodnom časovom limite a zároveň zabezpečiť, aby dieťa malo dostatok príležitostí na iné aktivity a zdravé spánkové návyky.

7. Najprv práca

Ak majú vaše deti domáce úlohy, uistite sa, že si svoje povinnosti urobia skôr, ako sa dostanú k mobilnému zariadeniu.

8. Podporujte fyzické aktivity

Uistite sa, že vaše dieťa trávi dostatok času hraním sa, či vykonávaním inej fyzickej aktivity. Pred surfovaním na internete by ste mali listovať v peknej knihe či vybehnúť von a trošku sa prebehnúť pri hre. Prípadne povzbudzujte svoje deti, aby sa podieľali na domácich prácach, učili sa nové činnosti alebo sa venovali umeleckým a remeselným činnostiam.

Závislosť detí na mobile
New Africa/Shutterstock.com

9. Požiadajte o pomoc

Ak máte podozrenie, že vaše dieťa je závislé alebo že používanie mobilu negatívne ovplyvňuje jeho každodenné fungovanie a vaše kroky neprinášajú pozitívne výsledky, neváhajte požiadať o pomoc odborníka.

Svet smartfónov a aplikácií je navrhovaný tak, aby bol podmanivý. Pútavý obsah a pekné fotky – všetko je jednoducho vytvorené tak, aby pritiahlo vašu pozornosť. 

Technologické spoločnosti často využívajú techniky založené na psychológii, aby sa ich produkty stali návykovými. Napríklad používanie odmien a upozornení v aplikáciách môže vytvoriť spätnú väzbu poháňanú dopamínom, vďaka ktorej sa používatelia vracajú.

Riziká nadmerného používania mobilov u detí

Sociálne dôsledky používania telefónov u detí sú skutočne ďalekosiahle a hlboko znepokojujúce. Keď sú deti neustále pohltené svojimi digitálnymi svetmi, ich schopnosť zapojiť sa do interakcií v reálnom svete klesá. To môže mať niekoľko znepokojivých dôsledkov:

  • Zhoršené sociálne zručnosti: Deti sa učia efektívne komunikovať a interagovať pozorovaním a účasťou na sociálnych situáciách. Nadmerné používanie telefónu však môže tieto príležitosti obmedziť, čo vedie k narušeniu sociálnych zručností. Môžu mať problémy s pochopením sociálnych podnetov, jasným vyjadrovaním alebo empatiou s ostatnými.
  • Obmedzená interakcia tvárou v tvár: Deti, ktoré sú závislé na svojich telefónoch, často uprednostňujú digitálnu komunikáciu pred interakciou tvárou v tvár. Táto preferencia môže brániť ich schopnosti vytvárať a udržiavať zmysluplné vzťahy. Môžu mať problémy s konverzačnými schopnosťami, očným kontaktom a inými aspektmi medziľudskej komunikácie.
  • Izolácia od rovesníkov: Aj keď sa to môže zdať paradoxné, deti, ktoré trávia príliš veľa času na telefónoch, sa môžu nakoniec cítiť izolované od svojich rovesníkov. Môžu prísť o spoločenské udalosti a spoločné zážitky, čo vedie k pocitom vylúčenia a osamelosti. Môžu sa tiež snažiť spojiť sa so svojimi rovesníkmi na hlbšej úrovni, pretože ich interakcie sú často obmedzené na povrchné digitálne výmeny.
  • Vplyv na emocionálne zdravie: Kombinácia narušených sociálnych zručností, obmedzených osobných interakcií a izolácie si môže vybrať daň na emocionálnom zdraví dieťaťa. Môžu mať pocit úzkosti, osamelosti a nízkeho sebavedomia. V závažných prípadoch môže viesť až k depresii.
Emócie u detí
Oksana Mizina/Shutterťstock.com

 

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Phone and internet addiction

Better parenting – teen phone addiction

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia