12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Keratóza pilaris- kuracia koža

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Keratóza pilaris (kuracia koža) je bežný stav kože, ktorý spôsobuje, že sa na jej povrchu objavia drsné škvrny/hrbole. Tieto hrbole sú mŕtve bunky pokožky, ktoré zasahujú vlasové folikuly. Zväčša sú sfarbené dohneda alebo dočervena. Kuracia koža sa najčastejšie objavuje na ramenách, stehnách, tvári alebo zadku. Nie je nákazlivá ani na pocit nepríjemná, zhoršuje sa v zimných mesiacoch a počas tehotenstva.

Vznik a príčiny

Tento benígny stav kože je výsledkom nahromadenia keratínu (vlasového proteínu) v póroch. Ak má pacient kuraciu pokožku, keratín upchá pór a zablokuje otvorenie rastúcich vlasových folikulov. V dôsledku toho sa vytvorí malý hrboľ. Presná príčina nahromadenia keratínu nie je doposiaľ známa.

Lekári predpokladajú, že môže byť spojená s inými stavmi kože, ako je atopická dermatitída a genetické ochorenia. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí, ktorí majú suchú kožu, ekzém, ichtyózu, sennú nádchu, melanóm či obezitu. Rizikovejším pohlavím sú ženy a z pohľadu veku sú to deti a mladiství.

Príznaky

Hlavným príznakom keratózy pilaris je zmenený vzhľad kože. Viditeľné hrbole sa podobajú koži ošklbaného kurčaťa. Preto je diagnóza známa ako kuracia koža. Hrbolčeky sa môžu objaviť kdekoľvek na koži, kde sa nachádzajú vlasové folikuly. Z toho dôvodu nikdy nevzniknú na chodidlách a dlaniach. Ďalšie príznaky, ktoré s ňou súvisia, sú mierne začervenanie okolo hrbolčekov, svrbivá a podráždená koža, suchá koža, koža drsná na dotyk.

Diagnostika

Diagnostikovanie tohto stavu nie je zložité. Príznaky sú viditeľné na pohľad, a keďže nejde o závažnú či život ohrozujúcu diagnózu, väčšinou si nevyžaduje návštevu lekára.

Liečba

Neexistuje žiadny konkrétny liek na keratózu pilaris. Zvyčajne sa stráca vekom a dovtedy je možné zmierniť vzhľad tohto problému. Kožný lekár alebo dermatológ môžu odporučiť hydratačné ošetrenie na upokojenie svrbiacej či suchej pokožky a zlepšenie jej vzhľadu. Predpísané topické krémy by mali odstrániť odumreté bunky kože alebo zabrániť zablokovaniu vlasových folikulov. Dve bežné zložky v rámci zvlhčovacieho ošetrenia sú močovina a kyselina mliečna.

Tieto zložky pomáhajú uvoľňovať a odstraňovať odumreté bunky kože a zmäkčovať suchú pokožku. Ďalšie liečebné metódy, ktoré môže dermatológ použiť, sú mikrodermabrázia, intenzívna exfoliačná liečba, chemický peeling a aplikácia retinolového krému. Vždy je dôležité sa o týchto zákrokoch a používaných krémoch poradiť s odborníkom, pretože látky, ktoré obsahujú, môžu spôsobiť červeň, pálenie, podráždenie alebo vysušovanie.

Keratóza pilaris sa dá minimalizovať aj domácimi postupmi.

Kúpele -krátke a hlavne teplé kúpele môžu pomôcť uvoľniť póry.

Exfoliácia – pravidelná jemná exfoliácia pokožky môže pomôcť zlepšiť jej vzhľad.

Kokosový olej -tento olej má protizápalové vlastnosti. Môže sa použiť ako základ čistenia.

Zvlhčovače -zvlhčovače zvyšujú vlhkosť vzduchu v miestnosti, to pomáha zlepšiť kvalitu pokožky a zmierniť svrbenie.

Prevencia

Keratóza pilaris je dočasný stav pokožky, ktorý sa po čase celkom stratí. Dovtedy je dôležité sa starať o pokožku dôsledne a hrubo do nej nezasahovať, aby nedochádzalo k jej ešte ďalšiemu narúšaniu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
červená kožakeratóza pilariskožapodráždená kožasuchá kožazadok