Pri náhlej zmene zdravotného stavu nás hodnota krvného tlaku môže zaskočiť, najmä ak je počas dňa výrazne znížená alebo naopak vysoká. Kedy je potrebné pri kolísaní krvného tlaku spozornieť a vyhľadať pomoc?
Za správnu hodnotu krvného tlaku u zdravého človeka sa pohybuje 120/80 mmHg, ktorá však nemusí byť totožná pre každého a u každého človeka sa mierne líši. Kolísavý krvný tlak je tlak, ktorý sa počas dňa výrazne mení a ovplyvňuje nás pri bežných aktivitách.
O kolísavý krvný tlak ide pokiaľ sa hodnoty tlaku počas krátkeho intervalu alebo v priebehu dňa výrazne líšia, napríklad ak ráno bola hodnota krvného tlaku pod 110/80 mmHg a večer 140/90 mmHg. Výrazné kolísanie krvného tlaku vedie z dlhodobého hľadiska ku riziku kardiovaskulárnych ochorení.
Mierne kolísanie krvného tlaku je normálny jav vyskytujúci sa priebehu dňa a noci v závislosti od fyzickej aktivity či stresu. Ráno býva krvný tlak častokrát vyšší, v poobedných hodinách naopak nižší. Pri dlhšej fyzickej záťaži a strese môže hodnota krvného tlaku stúpať aj o 20 mmHg. Po znížení záťaže sa však zvyčajne vracia k pôvodným hodnotám.
Naopak oddych môže viesť k zníženiu hodnôt krvného tlaku. Na hodnotu krvného tlaku vplývajú aj potraviny a nápoje, ktoré počas dňa konzumujeme. Káva a energetické nápoje spôsobujú zvýšenie krvného tlaku.
Príčiny kolísania krvného tlaku sú rôzne. Závisia nielen od zdravotného stavu ale napríklad aj od genetických faktorov.
Medzi najčastejšie možné príčiny kolísavého krvného tlaku patria:
V strese pracuje srdce výrazne rýchlejšie. To vedie ku zvýšeniu hormónu adrenalínu, ktorý spôsobuje zúženie krvných ciev a kolísanie tlaku smerom nahor. Naopak pri náhlom uvoľnení záťaže dochádza k poklesu tlaku, čo sa môže prejaviť napríklad bolesťami hlavy. Dlhodobé vystavenie sa stresu vedie už aj u detí a dospievajúcich k vyššiemu riziku kardiovaskulárnych ochorení.
Strava s vysokým obsahom soli a nedostatočný pohyb sú predispozíciou pre vývin vysokého krvného tlaku. Ten sa v počiatočnom štádiu nemusí prejavovať vôbec alebo iba miernym kolísaním tlaku. Naopak pri vykonávaní fyzickej aktivity môže byť tlak dočasne zvýšený. Pri fyzickej aktivite totiž srdce pracuje rýchlejšie a tým mierne zvyšuje krvný tlak.
Kofeín stimuluje nervový systém, zrýchľuje srdcovú činnosť a zvyčajne spôsobuje kolísanie krvného tlaku smerom nahor. U niektorých ľudí má však kofeín opačné účinky a spôsobuje zníženie krvného tlaku.
Jedna šálka espressa môže dočasne zvýšiť hladinu systolického tlaku o 8 mmHg a diastolického o 6 mmHg. Podľa novej štúdie o konzumácii kávy, však dlhodobé pitie kávy môže viesť k zníženiu hladiny krvného tlaku.
Ľudia žijúci vo vyšších nadmorských výškach, môžu trpieť častejšie kolísaním krvného tlaku smerom nahor. Príčinou je nižší obsah kyslíka v ovzduší.
Kolísavý krvný tlak sa môže prejavovať ako súbor príznakov podobných hypotenzii – nízkemu tlaku alebo hypertenzii – vysokému tlaku. Príznaky sa môžu striedať v závislosti od kolísania krvného tlaku smerom nahor alebo nadol.
Medzi najčastejšie príznaky kolísavého tlaku patria:
Spozornieť by ste mali najmä pri príznakoch ako je bolesť na hrudníku či závraty a nevoľnosť, ktoré môžu viesť k vážnejšiemu poškodeniu srdca a mozgu, ako sú infarkt alebo mozgová mŕtvica.
Spánok je veľmi dôležitý pri správnej regulácii krvného tlaku. Príčinou kolísania tlaku môže byť práve nedostatok spánku a únava. Ak vám zvykne kolísať tlak smerom nadol, vstávajte z postele pomaly a pred vstávaním si na približne 5 minút vyložte nohy nad úroveň hlavy.
Pravidelný pohyb a dodržiavanie zásad zdravej výživy môžu pomôcť v boji proti kolísaniu tlaku. Pravidelným pohybom trénujeme srdce a učíme ho odolávať záťaži, čo môže napomáhať pri regulácii krvného tlaku.
Dôležité je vyradiť alkohol a cigarety, ktoré negatívne vplývajú na hodnoty krvného tlaku. Zdravá strava s nízkym obsahom soli a pravidelný pitný režim napomáha zníženiu tlaku. Výbornou ingredienciou na zníženie hladiny krvného tlaku je cesnak.
Pravidelným meraním a zapisovaním si hodnôt tlaku, môžete pomôcť lekárovi odhaliť možnú príčinu kolísavého tlaku.
Pri tejto procedúre prechádzate bosými nohami v bazénoch s teplou a studenou vodou, čo má pozitívne účinky na obehový a kardiovaskulárny systém.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje