10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Kŕče v nohách

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kŕče v nohách sú náhle kontrakcie svalov, ktoré človek nedokáže ovládať. Veľmi často sa objavujú v noci, keď by svaly mali oddychovať. Prejavujú sa bolesťou, ktorá robí sval dočasne imobilným. Najčastejšie postihujú lýtkovú svalovinu, ale môžu sa vyskytnúť aj v iných častiach nôh.

Vznik a príčiny

Existuje množstvo príčin, ktoré môžu viesť ku kŕčom v nohách, napriek tomu neexistuje presné vysvetlenie ich výskytu. Ak človek chce zabrániť týmto bolestivým stavom, najlepšie je minimalizovať okolnosti, ktoré môžu zvýšiť ich pravdepodobnosť.

Medzi najčastejšie činnosti podporujúce výskyt kŕčov patrí cvičenie. Športy, ktoré vyžadujú veľa behu, napríklad futbal alebo basketbal, sú najrizikovejšie, takisto rekreačný beh. Niektorí odborníci tvrdia, že svalová únavaje hlavnou príčinou kŕčov. Riziká sú ešte vyššie, keď sú tieto svaly unavené v horúcom počasí. Nie sú totiž dostatočne hydratované a vystrečované po ukončení cvičenia.

Ďalšie príčiny výskytu kŕčov súvisia s inými stavmi. Ženy by mali byť opatrné v prípade tehotenstva, obe pohlavia sú náchylnejšie na kŕče, ak trpia Addisonovou chorobou, poruchou príjmu alkoholu, zlyhaním obličiek, problémami so štítnou žľazou, Parkinsonovou chorobou, diabetom typu 2, sarkoidózou, cirhózou alebo cievnymi ochoreniami.

Okrem chorôb môžu kŕče zhoršovať aj niektoré lieky. Ide najmä o antikoncepčné tabletky, diuretiká, naproxén, albuterol (liek na liečbu astmy) a statíny. Kŕče sú spájané aj s nedostatkom stopových prvkov a vitamínov skupiny B. Problémom tiež môže byť nevhodná obuv, príliš tesné nohavice a zlé ukladanie nôh, keď majú svaly oddychovať.

Príznaky

Najvýraznejším príznakom kŕčov v nohách je bolesť. Dostavuje sa náhle a nečakane, často ide o silnú a intenzívnu bolesť na konkrétnom mieste. Sval stvrdne, prípadne ním môže aj šklbať. Ide o dočasný stav, ktorý zväčša trvá krátko (niekoľko minút), následne sval povolí a bolesť ustúpi.

Diagnóza

Kŕče v nohách sú krátkodobý jav, ktorý si zväčša nevyžaduje lekársku pomoc. Pacient dokáže sval ošetriť sám a preventívnymi krokmi minimalizovať výskyt kŕčov. Ak sa objavujú častejšie, ako je bežné, odporúča sa konzultácia u lekára. Aby mohol definovať príčinu, potrebuje vedieť o všetkých príznakoch a najmä okolnostiach výskytu kŕčových stavov. Ak by bola dôvodom iná diagnóza, odborník sa zameria na ňu. V prípade, ak pacientovi v organizme chýbajú prvky potrebné na správnu funkciu svalov, lekár odporučí vhodné výživové doplnky.

Liečba

  • Keď dôjde ku kŕču, postihnuté miesto treba masírovať a jemne ho roztiahnuť. Ak je kŕč v lýtku, je vhodné ohnúť nohu, pokúsiť sa natiahnuť sval alebo sa postaviť a chodiť po špičkách.
  • Predchádzať kŕčom v nohách súvisiacim so športom možno tak, že človek pije dostatočne veľa vody a nezanedbá strečing. Ak cíti celkovú únavu, je vhodné cvičeniu sa vyhnúť.
  • Ako prevencia sa odporúča dopĺňať stopové prvky, najmä draslík a vitamíny skupiny B rozmanitou stravou.
  • Svaly nôh je vhodné nechávať oddychovať, nosiť vhodnú obuv a v čase relaxu mať končatiny správne uložené.

Prevencia

Vo všeobecnosti príznaky kŕčov ustúpia v priebehu niekoľkých minút a nezanechávajú stopy. Ide však o nepríjemný jav, s ktorým súvisí náhla bolesť. Neexistujú žiadne lieky špeciálne navrhnuté na liečbu opakujúcich sa svalových kŕčov, ale ak sú súčasťou inej diagnózy, treba riešiť prvotnú príčinu a stav sa zlepší. Pri dodržiavaní uvedených liečebných postupov môže človek kŕče výrazne minimalizovať.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť nôhnohypocit stuhnutostisvaly