Lichenová skleróza je ochorenie kože, spôsobujúcejej lesklý biely povrch. Koža je navyše tenšia než štandardne. Tento stav môže postihnúť akúkoľvek časť tela. Najčastejšie postihuje genitálnu a análnu oblasť. Lichenovou sklerózou trpia väčšinou rodidlá žien.
Mierne prípady roztrúsenej lichenovej sklerózy si niekedy pacient ani nevšimne. Nespôsobuje žiadne problematické príznaky okrem bielej lesklej kože. Ak je výskyt mierne zvýšený, obvykle sú už prítomné symptómy svrbenia, od mierneho až po závažné. Ďalej je to fyzické nepohodlie, bolesť, hladké biele škvrny a bolestivý pohlavný styk.
Keďže koža postihnutá touto sklerózou je tenšia než normálne, v mieste výskytu dochádza k tvorbe modrín až pľuzgierov. V závažných prípadoch môžu vznikať lézie alebo otvorené rany. Ak nie sú rany udržiavané a čisté, môžu sa infikovať. Najviac ohrozená je genitálna a análna oblasť.
V najťažších prípadoch sa lichenová skleróza môže vyvinúť do typu rakoviny kože nazývanej karcinóm dlaždicových buniek. Tento stav je sprevádzaný červenými navretými miestami, vredmi alebo kruhovými oblasťami.
Doposiaľ nie je známa presná príčinu vzniku lichenovej sklerózy. Je potvrdené, že nie je nákazlivá a nemôže sa šíriť prostredníctvom kontaktu, vrátane sexuálneho styku. K rozvoju tejto diagnózy prispievajú:
Lekár potrebuje poznať pacientovu anamnézu, ochorenie následne diagnostikuje na základe bežnej kontroly. Na presnejšie určeniu stavu možno urobiť biopsiu, ktorá zahŕňa znecitlivenie oblasti a odobratie vzorky postihnutej kože kvôli testovaniu.
V prípade detí sa zväčša táto diagnóza vyrieši sama, keďže s pubertou sú spojené hormonálne zmeny. U dospelých pacientov je liečba možná, avšak stav sa nikdy úplne nevylieči. Je možné ho len minimalizovať a liekmi kontrolovať.
Dospelí pacienti môžu užívať topické kortikosteroidy, prípadne imunomodulačné lieky ako pimecrolimus. Keď postihnutie nie je na pohlavných orgánoch, možno podstúpiť ošetrenie ultrafialovým svetlom.
Muži, ktorých stav je závažný, podstupujú odstránenie postihnutej predkožky. Ženy, ktoré zažívajú vinou diagnózy bolestivý pohlavný styk, dostanú na predpis vaginálne dilatátory, krémy na báze vody alebo znecitlivujúce krémy.
Lichenová skleróza dospelých sa nedá úplne vyliečiť, ale vďaka diagnostike a vhodným liekom existujú možnosti na kontrolu príznakov. Pretože ide o trvalú diagnózu, je dôležitá domáca starostlivosť. Tá zahŕňa umývanie, čistenie a sušenie postihnutej oblasti, používanie jemnej drogérie, ktorá sa dotýka danej kože, a, samozrejme, sledovanie príznakov.