Existuje mnoho typov prietrží. Väčšina z nich je klasifikovaná podľa anatomického uloženia. Pupočná prietrž (hovorovo pruh) je najčastejšie dôsledkom oslabenia brušnej steny krvnými cievami pupočnej šnúry. Postihuje novorodencov mužského aj ženského pohlavia a k jej reparácii dochádza vo veku 3 až 4 rokov. V niektorých prípadoch sa môže vyvinúť aj u dospelých, najčastejšie pod vplyvom zvýšeného tlaku v oblasti brucha (obezita, tehotenstvo).
Vznik a príčina
Oblasť brucha, ktorú prekrývajú a chránia jeho svaly, obsahuje prirodzenú oblasť potenciálneho oslabenia, prítomnú od narodenia. Táto oblasť pretrváva celý život. V prípade novorodencov sa patológia vyskytuje častejšie, vinou nedostatočne vyvinutého brušného svalstva. Pupočná prietrž vzniká najčastejšie po pôrode pre nedostatočné zrastenie pupka po odpadnutí pupočníka. Na povrch svalov sa vyklenie črevná kľučka alebo časť, ktorá ju obklopuje (veľká predstierka čreva). Vyklenutie sa môže zväčšovať. Ak dôjde k oslabeniu brušnej steny dospelých jedincov, najčastejšie je to vinou nadmernej telesnej hmotnosti, v tehotenstve alebo ako dôsledok ochorení, ktoré sprevádza nadmerný kašeľ či silná zápcha.
Pupočná prietrž sa prejavuje vyklenutím pupka. V prípade dieťaťa je vyklenutie dôsledkom plaču, napínania bruška alebo vytvárania brušného lisu pri tlačení na stolicu. K symptómom pupočnej prietrže patrí aj slabosť, tlak, pálenie alebo bolesť v bruchu. Najvýraznejším príznakom je však vydutie v podobe hrčky v oblasti brucha. Hrčka je ľahko viditeľná pri kašli. Bolesť má tendenciu zhoršovať sa pri námahe a kašli. Príznaky sú spočiatku mierne. Často sa zhoršujú s postupným zväčšovaním prietrže. V niektorých prípadoch bolesť prechádza do bedier a chrbta.
Pacient prichádza na vyšetrenie nalačno. Pri fyzickom vyšetrení lekár pozoruje oblasť okolo pupka a sleduje vznik bolesti, prípadne vyklenutia v oblasti pupkapri zatlačení na okolité tkanivo alebo po pacientovom zakašľaní. Pri hospitalizácii sa pred operáciou vykonáva séria vyšetrení. Ide o odber krvi, RTG vyšetrenie hrudníka, EKG vyšetrenie srdca.
Cieľom operácie je presunutie vyklenutého obsahu späť do brušnej dutiny a posilnenie brušnej steny. Existujú dva hlavné typy operácie hernie: otvorený prístup a prístup označovaný ako Keyhole surgery.
Otvorená operácia zahŕňa jednoduchý rez (dlhý 5 až 10 cm) tesne pod alebo nad pupkom a zasunutie anatomických štruktúr na pôvodné miesto s následným posilnením brušnej steny sieťkou, ktorá sa všíva pod brušné svaly. Keyhole surgery, operácia kľúčovou dierkou, vykonaním dvoch alebo troch malých rezov (dlhé 1 až 2 cm) v dolnej časti brucha. Cez ne sa do dutiny vkladá laparoskopická technika na reparáciu pomocou špeciálnych chirurgických nástrojov. Po operácii sa rana zvyčajne prekrýva sieťkou na posilnenie steny brušných svalov. Operácia trvá 30 až 45 minút v závislosti od použitej metódy.
Do jedného roka po pôrode sa pupočná prietrž najčastejšie lieči prelepovaním pupka počas niekoľkých mesiacov. Do pupka sa pritom vkladá tampón a nad ním sa vytvára kožná riasa. U starších detí sa indikuje operatívna korekcia v celkovej anestéze. Pacient opúšťa nemocnicu najčastejšie do 24-48 hodín. Ak je defekt v brušnej stene väčší ako 3 cm, vkladá sa na toto miesto sieťka, ktorá sa upevňuje prostredníctvom stehov. Po operácii je nutný pokojový režim, trvajúci minimálne jeden mesiac.
Komplikácie
Existuje riziko, že po operácii (v dôsledku kašľa, nárastu hmotnosti a podobne) sa znovu vytvorí pupočná prietrž. K ďalším komplikáciám patrí vyššie riziko vzniku infekcie v operačnej rane a zápal ako alergická reakcia na chirurgický materiál. Zriedkavo sa u dospelých s pupočnou herniou môže vyvinúť vážny stav – uškrtenie (strangulácia), keď sa náhle preruší prietok krvi do vyklenutého tkaniva. Príznaky uškrtenia sú: nevoľnosť, vracanie a silná bolesť, zmodranie oblasti okolo pupočníkovej hernie, znefunkčnenie pohybu črevného obsahu a v závažných prípadoch smrť jedinca.