Žlčové kamene sú stvrdnuté usadeniny, ktoré sa tvoria v žlčníku. Môžu mať rôznu veľkosť, od malých ako zrnko piesku až po veľké ako golfová loptička. Prezradíme vám, ako sa liečia.
Žlčové kamene sú tvrdé usadeniny, ktoré vznikajú tak, že v žlčníku stvrdnú látky, ako je cholesterol. Vyskytujú sa veľmi často a bežne úplne bez príznakov. Ťažkosti sa začnú objavovať vtedy, keď žlčový kameň „vycestuje“ a upchá žlčovod, čím bráni odtoku žlče von zo žlčníka.
Riziko vzniku žlčových kameňov môže zvýšiť viacero stavov. Ak pre vás platí niektorý z nasledovných faktorov, môžete mať sklon k tvorbe žlčových kameňov:
Diagnóza zvyčajne zahŕňa kombináciu anamnézy, fyzikálneho vyšetrenia a zobrazovacích testov. V rámci anamnézy sa lekár pýta na príznaky, ktoré mu môžu napovedať, že ide o žlčové kamene. Lekár môže potom na potvrdenie diagnózy vykonať nasledovné vyšetrenia:
Potvrdila vám diagnostika žlčové kamene? Nemusíte sa báť, poznáme hneď niekoľko spôsobov ako sa ich zbaviť. Liečba žlčových kameňov môže byť buď konzervatívna, chirurgická, alebo endoskopická.
Rozhodnutie o tom, ktorá je pre vás najlepšia, je vždy individuálne a závisí od vášho aktuálneho stavu. Výber liečby sa riadi klinickými príznakmi žlčníkových kameňov, vekom a tiež spomínanými pridruženými ochoreniami.
Na základe vašich príznakov a výsledkov vyšetrení môže lekár odporučiť nasledovné možnosti:
Tzv. medikamentózny spôsob liečby, teda užívanie liekov, sa využíva najmä na odstránenie bolesti pri žlčových kameňoch. Do skupiny takýchto liekov patria:
Okrem nich existujú aj lieky na rozpustenie žlčových kameňov. Musí to však byť určitý typ kameňov – cholesterolové žlčové, RTG nekontrastné. Takáto liečba je veľmi zdĺhavá a je vhodná najmä pre pacientov, ktorí zo zdravotných dôvodov nemôžu podstúpiť chirurgický zákrok.
Jednou z najúčinnejších terapeutických metód je úplné chirurgické odstránenie žlčníka. Operácia môže byť vykonaná 2 spôsobmi:
O vhodnom spôsobe rozhodne lekár. Ak je to možné, vykonáva sa predovšetkým laparoskopické odstránenie žlčníka, a to najmä pre svoju nízku invazivitu (vznikajú len malé rany).
O tom, že máte žlčové kamene, sa môžete dozvedieť náhodne – pri vyšetrení z iných príčin. Ak nemáte žiadne ťažkosti a kameň nezabraňuje odtoku žlče v žlčových cestách, váš zdravotný stav bude lekár pravidelne sledovať.
Avšak, ak je v žlčníku viacero malých kamienkov, je nutné ho vyoperovať (aj keď vôbec nemáte problémy). Malé žlčové kamene by mohli zo žlčníka vycestovať a spôsobiť upchatie žlčových ciest, pri ktorom hrozí vznik nebezpečnej akútnej pankreatitídy.
Vyššie zmienená metóda ERCP (endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia) sa okrem diagnostiky môže použiť aj na odstránenie žlčových kameňov, ktoré sú vycestované v žlčovodoch.
Jej výhodou je, že nepotrebujete celkovú anestéziu a nemusíte sa podrobiť operačnému zákroku. Nevýhodou môže byť zlá tolerancia pri zavádzaní prístroja cez ústnu dutinu.
Ďalšou možnosťou liečby je ESWL – extracorporeal shock wave lithotripsy. Ide o rozbíjanie žlčových kameňov pomocou ultrazvukovej vlny, ktorá prechádza cez brušnú stenu a žlčník do kameňa. Podobnou metódou je ISWL – intracorporeal shock wave lithotripsy.
Pri tomto postupe sa priamo do žlčovodov zavedie špeciálna sonda vysielajúca ultrazvukové vlny pôsobiace na kameň, ktoré vedú k jeho rozbitiu.
Žlčníková diéta sa zameriava na zníženie príjmu potravín, ktoré zapríčiňujú tvorbu žlčových kameňov. Ak u seba registrujete niektoré z uvedených rizikových faktorov pre vznik žlčových kameňov, mali by ste sa riadiť nasledovnými diétnymi odporúčaniami:
Pamätajte, že samotné zmeny v stravovaní nemusia vždy postačovať na zvládnutie problémov so žlčovými kameňmi, hlavne ak máte závažné príznaky alebo komplikácie. Pre správnu liečbu žlčových kameňov je nevyhnutné, aby ste sa poradili so svojím lekárom.
Pri písaní článku boli použité tieto zdroje: