15.04.2024 • 6 minút na prečítanie

Liečba žlčových kameňov: Stačí iba žlčníková diéta?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Žlčové kamene sú stvrdnuté usadeniny, ktoré sa tvoria v žlčníku. Môžu mať rôznu veľkosť, od malých ako zrnko piesku až po veľké ako golfová loptička. Prezradíme vám, ako sa liečia.

Čo sú žlčové kamene a prečo sa tvoria?

Žlčové kamenetvrdé usadeniny, ktoré vznikajú tak, že v žlčníku stvrdnú látky, ako je cholesterol. Vyskytujú sa veľmi často a bežne úplne bez príznakov. Ťažkosti sa začnú objavovať vtedy, keď žlčový kameň „vycestuje“ a upchá žlčovod, čím bráni odtoku žlče von zo žlčníka.

Kto je najviac náchylný na vznik žlčových kameňov?

Riziko vzniku žlčových kameňov môže zvýšiť viacero stavov. Ak pre vás platí niektorý z nasledovných faktorov, môžete mať sklon k tvorbe žlčových kameňov:

  • Ženské pohlavieŽeny sú na žlčové kamene náchylnejšie ako muži, najmä počas tehotenstva alebo pri užívaní hormonálnej liečby.
  • Vyšší vek Riziko žlčových kameňov narastá s vekom, najmä po 40. roku života.
  • Žlčové kamene v rodineAk má problémy so žlčníkom niekto z vašich príbuzných, je šanca, že ich budete mať aj vy.
  • ObezitaNadváha alebo obezita zvyšuje hrozbu tvorby žlčových kameňov, pravdepodobne v dôsledku intenzívnejšieho vylučovania cholesterolu do žlče.
  • Náhly úbytok hmotnostiPríliš rýchle chudnutie, či už prostredníctvom nárazových diét, alebo bariatrických operácií (zmenšenie veľkosti žalúdka), môže viesť k výskytu žlčových kameňov.
  • Nadmerný príjem tukov – Diéty s vysokým obsahom cholesterolu a tukov a nízkym obsahom vlákniny môžu prispieť k tvorbe žlčových kameňov.
  • Niektoré iné ochorenia – Stavy ako cukrovka, ochorenie pečene, Crohnova choroba a metabolický syndróm takisto zvyšujú riziko žlčových kameňov.
Žlčníkové kamene – prejavy
flickr.com

Ktoré vyšetrenia sa robia pri podozrení na žlčové kamene?

Diagnóza zvyčajne zahŕňa kombináciu anamnézy, fyzikálneho vyšetrenia a zobrazovacích testov. V rámci anamnézy sa lekár pýta na príznaky, ktoré mu môžu napovedať, že ide o žlčové kamene. Lekár môže potom na potvrdenie diagnózy vykonať nasledovné vyšetrenia:

  • Ultrasonografické vyšetrenieSono žlčníka je rýchla a neinvazívna metóda, ktorá je v diagnostike žlčových kameňov zlatým štandardom.
  • CT – CT vyšetrenie sa môže použiť na vizualizáciu žlčníka a okolitých štruktúr na zistenie kameňov alebo ich komplikácií.
  • Krvné testyVo väčšine prípadov laboratórne vyšetrenie nepoukazuje na výrazné odchýlky. Pri žlčníkovej kolike alebo tesne po nej môžu byť v krvnom obraze zvýšené biele krvinky. Biochemické vyšetrenie krvi pri upchatí žlčových ciest odhalí zvýšenú hladinu bilirubínu a tiež pečeňových enzýmov (GMT a ALP).
  • ERCPEndoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia je metóda, pri ktorej sa zavedie ohybná trubica s kamerou a svetlom cez ústa, pažerák a žalúdok do dvanástnika. Odtiaľ sa do žlčovodov a pankreasu vstrekne kontrastné farbivo, čo umožňuje urobiť röntgenové snímky.

Aké sú možnosti liečby žlčníkových kameňov?

Potvrdila vám diagnostika žlčové kamene? Nemusíte sa báť, poznáme hneď niekoľko spôsobov ako sa ich zbaviť. Liečba žlčových kameňov môže byť buď konzervatívna, chirurgická, alebo endoskopická.

Rozhodnutie o tom, ktorá je pre vás najlepšia, je vždy individuálne a závisí od vášho aktuálneho stavu. Výber liečby sa riadi klinickými príznakmi žlčníkových kameňov, vekom a tiež spomínanými pridruženými ochoreniami.

Na základe vašich príznakov a výsledkov vyšetrení môže lekár odporučiť nasledovné možnosti:

Medikamentózna liečba žlčových kameňov

Tzv. medikamentózny spôsob liečby, teda užívanie liekov, sa využíva najmä na odstránenie bolesti pri žlčových kameňoch. Do skupiny takýchto liekov patria:

  • analgetiká (lieky na odstránenie bolesti)
  • spazmolytiká (lieky na uvoľnenie kŕčov)

Okrem nich existujú aj lieky na rozpustenie žlčových kameňov. Musí to však byť určitý typ kameňov – cholesterolové žlčové, RTG nekontrastné. Takáto liečba je veľmi zdĺhavá a je vhodná najmä pre pacientov, ktorí zo zdravotných dôvodov nemôžu podstúpiť chirurgický zákrok. 

Chirurgická liečba žlčových kameňov

Jednou z najúčinnejších terapeutických metód je úplné chirurgické odstránenie žlčníka. Operácia môže byť vykonaná 2 spôsobmi:

  • laparoskopicky – operácia s minimálnym chirurgickým rezom pomocou endoskopických nástrojov,
  • laparotomicky – operácia klasickým chirurgickým rezom.

O vhodnom spôsobe rozhodne lekár. Ak je to možné, vykonáva sa predovšetkým laparoskopické odstránenie žlčníka, a to najmä pre svoju nízku invazivitu (vznikajú len malé rany).

Operáciu môžete potrebovať, aj keď nemáte ťažkosti

O tom, že máte žlčové kamene, sa môžete dozvedieť náhodne – pri vyšetrení z iných príčin. Ak nemáte žiadne ťažkosti a kameň nezabraňuje odtoku žlče v žlčových cestách, váš zdravotný stav bude lekár pravidelne sledovať.

Avšak, ak je v žlčníku viacero malých kamienkov, je nutné ho vyoperovať (aj keď vôbec nemáte problémy). Malé žlčové kamene by mohli zo žlčníka vycestovať a spôsobiť upchatie žlčových ciest, pri ktorom hrozí vznik nebezpečnej akútnej pankreatitídy.

Endoskopická liečba žlčových kameňov

Vyššie zmienená metóda ERCP (endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia) sa okrem diagnostiky môže použiť aj na odstránenie žlčových kameňov, ktoré sú vycestované v žlčovodoch. 

Jej výhodou je, že nepotrebujete celkovú anestéziu a nemusíte sa podrobiť operačnému zákroku. Nevýhodou môže byť zlá tolerancia pri zavádzaní prístroja cez ústnu dutinu. 

Použitie ultrazvukovej vlny

Ďalšou možnosťou liečby je ESWL – extracorporeal shock wave lithotripsy. Ide o rozbíjanie žlčových kameňov pomocou ultrazvukovej vlny, ktorá prechádza cez brušnú stenu a žlčník do kameňa. Podobnou metódou je ISWL – intracorporeal shock wave lithotripsy.

Pri tomto postupe sa priamo do žlčovodov zavedie špeciálna sonda vysielajúca ultrazvukové vlny pôsobiace na kameň, ktoré vedú k jeho rozbitiu.

Čo je žlčníková diéta?

Žlčníková diéta sa zameriava na zníženie príjmu potravín, ktoré zapríčiňujú tvorbu žlčových kameňov. Ak u seba registrujete niektoré z uvedených rizikových faktorov pre vznik žlčových kameňov, mali by ste sa riadiť nasledovnými diétnymi odporúčaniami:

  • Nízkotučná diéta Obmedzte príjem potravín s vysokým obsahom tuku, najmä nasýtených a trans-tukov. Namiesto tučného mäsa zvoľte radšej chudé zdroje bielkovín, ako je hydina, ryby, tofu a strukoviny.
  • Potraviny s vysokým obsahom vlákninySnažte sa jesť veľké množstvo ovocia, zeleniny, celozrnných potravín a strukovín, čo môže podporiť trávenie a pravidelné vyprázdňovanie, ktoré pomôže zabrániť tvorbe žlčových kameňov.
  • Zdravé tuky Do svojho jedálnička s mierou zaraďte zdroje zdravých tukov, ako sú avokádo, orechy, semená a olivový olej. Tieto tuky sú prospešné pre vaše celkové zdravie a môžu napomôcť správnemu fungovaniu žlčníka.
  • Malé porcie a častejšie jedenieČastejšia konzumácia menších jedál počas dňa namiesto veľkých porcií pomôže predísť preťaženiu tráviaceho systému a minimalizovať riziko nepríjemných pocitov v žlčníku.
  • Dostatočná hydratáciaPite počas dňa veľa vody, aby ste zostali hydratovaní a udržali optimálnu produkciu a prietok žlče.
  • Obmedzte kofeín a alkoholNadmerné užívanie kofeínu a alkoholu môže u niekoho dráždiť žlčník a zhoršiť príznaky žlčových kameňov.
Diéta na žlčník
Freepik.com

Pamätajte, že samotné zmeny v stravovaní nemusia vždy postačovať na zvládnutie problémov so žlčovými kameňmi, hlavne ak máte závažné príznaky alebo komplikácie. Pre správnu liečbu žlčových kameňov je nevyhnutné, aby ste sa poradili so svojím lekárom.

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Mayoclinic: diagnosis and treatment

Clevelandclinic: Health

Healthline: Gallstones

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia