27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Lieky proti bolesti nekombinujte

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Mnoho liekov proti bolesti, tzv. analgetík, si v dnešnej dobe môžete zakúpiť v lekárni aj bez lekárskeho predpisu. Najznámejšími účinnými látkami sú v nich paracetamol a ibuprofén. Líšia sa v tom, že paracetamol pôsobí na horúčku a bolesť, ibuprofén navyše lieči aj zápal. Viete, ako by ste ich mali užívať, aby boli bezpečné? Odpovedá farmaceutka Mgr. Zdenka Slunská.

Môžeme sa predávkovať aj voľnopredajnými liekmi na zníženie teploty a proti bolesti?

V súčasnosti si môžu pacienti v lekárňach aj bez receptu kúpiť veľké množstvo najrôznejších liekov proti bolesti. Pokiaľ sú tieto lieky užívané nesprávne, je žiaľ možné sa nimi predávkovať. Ide napríklad o prípady, ak nie je dodržané ich správne dávkovanie, alebo sa nevhodne kombinujú.

Ak si kupujete lieky proti bolesti bez receptu, mal by vás farmaceut alebo farmaceutický laborant, ktorý vám lieky vydáva, informovať o ich správnom dávkovaní. Tiež by vás mal upozorniť na to, s čím nie je vhodné tieto lieky kombinovať.

Aké sú najznámejšie účinné látky v liekoch proti bolesti a ako sa líšia?

Najznámejšími účinnými látkami v liekoch proti bolesti sú paracetamol a ibuprofén. Líšia sa v tom, že paracetamol pôsobí na horúčku a bolesť, ibuprofén navyše lieči aj zápal.

Tieto dve účinné látky sa nachádzajú vo veľkom množstve produktov s rôznymi firemnými názvami. Ako pacient, laik, teda málokedy spoznáte, že sa pod mnohými rôznymi názvami prípravkov môže skrývať rovnaká účinná látka. V tomto má hlavnú úlohu práve lekáreň a informácie, ktoré v nej dostanete.

Platia určité pravidlá pri ich užívaní?

Najzákladnejším pravidlom je užívať analgetiká vždy v dávke, ktorá je odporučená farmaceutom. To, aké množstvo prípravku je možné za deň užiť, je tiež uvedené na obale lieku alebo na príbalovom letáku, ktorý je v ňom umiestnený. Nemenej dôležité je tiež dodržiavať predpísaný časový odstup medzi jednotlivými dávkami lieku.

Ktoré analgetiká by sa nemali kombinovať?

Pokiaľ si kupujete liek proti bolesti, ideálne je, ak sa už nekombinuje s ďalším analgetikom. Takto máte pod kontrolou podanú dávku aj čas, kedy môžete užiť ďalšiu tabletu. Výnimkou je napríklad bolesť chrbta, svalov alebo kĺbov, keď je možné kombinovať rôzne liekové formy. To znamená, že pri silnej bolesti je možné liečbu tabletkami doplniť pomocou najrôznejších mastí alebo gélov proti bolesti. U pacientov vyššieho veku alebo u tých, ktorí berú mnoho liekov, je dokonca vhodné dávať masť proti bolesti ako prvú voľbu.

Na aké iné lieky, nápoje a potraviny by sme si mali dať pozor pri užívaní liekov proti bolesti?

Asi najvýznamnejšie obmedzenie sa týka alkoholických nápojov. Pri súčasnom užívaní liekov proti bolesti je ideálne, pokiaľ sa konzumácii alkoholu úplne vyvarujete.

Je možné výnimočne prekročiť maximálne stanovenú dennú dávku?

Pokiaľ si kupujete analgetikum sami, je vždy nutné dodržiavať jeho maximálnu dennú dávku. Užitie väčšieho množstva tabliet alebo kvapiek, ako sa odporúča, by mohlo v krajných prípadoch viesť až k vážnemu poškodeniu vášho zdravia. V období jesene a zimy rastie počet prípadov prechladnutia a chrípky, pri ktorých si mnoho ľudí kupuje napríklad najrôznejšie horúce nápoje alebo kombinované prípravky proti chrípke.

Je dobré vedieť, že mnoho týchto prípravkov nie je možné kombinovať s ďalšími liekmi proti horúčke a bolesti. Okrem maximálnej dennej dávky analgetika je potrebné dodržiavať tiež jeho maximálnu jednotlivú dávku, čiže množstvo, ktoré môžete užiť naraz. Užitie väčšieho množstva lieku, ako je odporučené, rozhodne neznamená, že liek bude účinkovať lepšie.

Aké nežiaduce účinky voľnopredajných liekov proti bolesti by ste mali konzultovať so svojím lekárom alebo lekárnikom?

Každý liek, ktorý existuje, má okrem účinkov, kvôli ktorým ho užívate, aj nežiaduce účinky. Pri liekoch proti bolesti sa asi najčastejšie stretávame s nežiaducimi účinkami na tráviaci trakt. Záleží samozrejme vždy na tom, akú účinnú látku daný liek obsahuje, pretože jednotlivé účinné látky sa svojimi nežiaducimi účinkami líšia. V prípade spozorovania akéhokoľvek nežiaduceho účinku je vždy vhodné kontaktovať lekára.

Aké sú príznaky pri predávkovaní jednotlivými účinnými látkami?

Pri akomkoľvek podozrení na predávkovanie liekmi proti bolesti je nutné čo najrýchlejšie vyhľadať lekársku pomoc. V týchto prípadoch môže dôjsť napríklad k poškodeniu pečene alebo obličiek, preto je potrebné vzniknutú situáciu riešiť okamžite.

Pri poškodení pečene k najčastejším prejavom patria únava, nechutenstvo, bolesti brucha, pocit nevoľnosti s nutkaním na vracanie, vracanie, nevoľnosť, potenie.

Pri akútnom zlyhaní obličiek sa znižuje tvorba moču, objavuje sa nevoľnosť, rozsiahle opuchy tela a tváre.

Pri ktorých chronických ochoreniach by sme sa mali o užívaní týchto liekov poradiť s lekárom alebo lekárnikom?

Pokiaľ sa akékoľvek ochorenie lieči dlhodobo, vtedy hovoríme o chronickom ochorení, je potrebné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom vždy, keď si chcete kúpiť akýkoľvek ďalší liek. Iba tak zabezpečíte, že vaše užívanie liekov bude bezpečné a vyhnete sa nežiaducim účinkom, ktoré by nevhodné kombinácie liekov mohli priniesť.

Aké sú zásady podávania analgetík deťom?

U detí je vždy nutné vybrať taký liek proti bolesti, ktorý je pre ne presne určený. Pre malé deti sú tieto lieky zvyčajne vo forme sirupov alebo čapíkov. Zároveň je však dobré vedieť, že telesná teplota do 38°C by sa liekmi vôbec nemala znižovať. Ide totiž o obrannú reakciu nášho tela.

Až pri horúčke vyššej ako 38°C, ktorá je už pre telo vyčerpávajúca, sa nasadzujú analgetiká. Súčasťou liečby horúčky u detí musí byť okrem podávania analgetík tiež dostatok tekutín, vetranie miestnosti a pokiaľ je horúčka vysoká a neklesá, tiež prikladanie zábalov.

Ktoré lieky by sme rozhodne nemali podávať deťom?

Najväčšou chybou je podať dieťaťu taký liek proti bolesti, ktorý je určený iba pre dospelých pacientov. Preto je nevyhnutné riadiť sa radou lekárnika alebo informáciami na obale lieku.

Kedy už nie je vhodná samoliečba?

Samoliečba je vhodná v prípade, pokiaľ bolesť trvá iba krátkodobo, teda maximálne pár dní. Ak trvá dlhšiu dobu, je vždy potrebné vyhľadať lekára. Návštevu lekára by ste nemali odkladať ani vtedy, pokiaľ bolesť začala náhle, je veľmi silná a neustupuje ani po podaní liekov proti bolesti.

Tiež pokiaľ pacient súčasne zvracia, pri bolesti spôsobenej úrazom, pokiaľ bolesť súčasne vystreľuje do inej časti tela (napríklad od chrbtice do rúk alebo nôh) alebo je pacientom dieťa.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
liečivámozogzávislosť