04.12.2023 • 6 minút na prečítanie

Lieky na cukrovku 2. typu sa v istých prípadoch nemusia nasadiť hneď

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pacienti, ktorí dodržiavajú diétu a pravidelne cvičia, môžu dosiahnuť také zlepšenie glykémie pri cukrovke 2 typu, že lieky nepotrebujú. 

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • čo je cukrovka 2. typu
  • ktorá liečba je najviac používaná na cukrovku 2. typu
  • či sa dá cukrovka 2. typu vyliečiť
  • aké lieky sa predpisujú na liečbu cukrovky 2. typu 
  • aké odporúčania by mali pacienti dodržiavať pri užívaní antidiabetík

V dôsledku rýchleho ekonomického rastu, zásadných zmien v životnom štýle, ako aj starnutím populácie výrazne stúpa prevalencia cukrovky 2. typu najmä v rozvojových krajinách. 

Podľa najnovších údajov medzinárodnej diabetologickej federácie bola celosvetová prevalencia cukrovky 2. typu u dospelých v roku 2021 až 536,6 milióna ľudí (10,5 %). Odhaduje sa, že do roku 2045 sa tento počet zvýši na 783,2 milióna ľudí (12,2 %) na celom svete.

Čo je cukrovka 2. typu?

Diabetes 2. typu je chronické ochorenie, pre ktoré sú charakteristické dva patologické mechanizmy:

  • pankreas neprodukuje dostatok inzulínu, hormónu, ktorý reguluje prechod cukru do buniek 
  • inzulínová rezistencia, pri ktorej bunky tela nereagujú dostatočne na účinky inzulínu

Výsledkom je, že cukor je menej efektívne absorbovaný bunkami, čo vedie k zvýšeniu jeho hladiny v krvi.

Cukrovka 2. typu primárne postihuje starších dospelých a často súvisí s faktormi životného štýlu, ako sú nesprávne stravovanie, nízka fyzická aktivita, sedavé zamestnanie a obezita

V súčasnosti nárast počtu detí s obezitou vedie k väčšiemu počtu prípadov cukrovky 2. typu aj u mladých ľudí.

Príznaky cukrovky 2. typu sa často vyvíjajú pomaly, v priebehu niekoľkých rokov. Môžu zahŕňať:

  • zvýšený smäd
  • časté močenie
  • únavu
  • neúmyselnú stratu hmotnosti
  • časté infekcie a pomaly hojace sa rany

Cukrovka 2. typu liečba

Liečba cukrovky 2. typu si vyžaduje multifaktoriálny prístup, ktorý zahŕňa kombináciu úpravy životného štýlu a medikamentóznu liečbu

Lieky na cukrovku 2. typu predstavujú dôležitú súčasť komplexnej liečby, ktorá pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi a zlepšovať kvalitu života pacientov.

Vo všeobecnosti platí, že liečebné postupy aj konkrétne liečivá na cukrovku 2. typu sú veľmi podobné vo väčšine vyspelých krajín. 

Na Slovensku, ako aj v zahraničí, sa často používajú liečivá ako metformín, deriváty sulfonylurey, inhibítory DPP-4, agonisti GLP-1 a inzulín.

Výber liekov na cukrovku sa u pacientov môže líšiť v závislosti od ich individuálnych potrieb, zdravotného stavu aj od preferencií diabetológa.

Lieky na cukrovku 2. typu
marilyn barbone/shutterstock.com

Ktorá liečba je najviac používaná na cukrovku 2. typu?

Najbežnejšou a najviac používanou liečbou diabetu 2. typu je úprava životného štýlu, najmä so zameraním na diétu a cvičenie. Je vedecky dokázané, že tento prístup zlepšuje citlivosť tkanív na inzulín, čo vedie k zníženiu cukru v krvi. Pacienti by sa mali sústrediť najmä na:

  • Diétne zmenyDôraz by sa mal klásť najmä na vyváženú stravu bohatú na celozrnné výrobky, zeleninu, ovocie a chudé bielkoviny. Je veľmi dôležité dávať si pozor na vysoký príjem sacharidov.
  • Pravidelné cvičeniePravidelná fyzická aktivita je nevyhnutná na zlepšenie citlivosti tkanív na inzulín. Zamerajte sa preto aspoň na 150 minút cvičenia strednej intenzity (jogging, plávanie, silový tréning) týždenne. 
  • Kontrolu hmotnostiDosiahnutie a udržanie  zdravej hmotnosti je kľúčovým aspektom v manažmente cukrovky 2. typu. Strata hmotnosti, najmä ak má pacient nadváhu, pomôže zlepšiť citlivosť buniek na inzulín  aj kontrolu glykémie.

Dá sa cukrovka 2. typu vyliečiť?

V súčasnosti neexistuje žiadny liek na diabetes 2. typu, ktorý by vedel pacienta raz a navždy z cukrovky vyliečiť. 

Na minimalizáciu komplikácií, ktoré môžu vďaka diabetu nastať (srdcovo-cievne komplikácie, neuropatia, retinopatia, ochorenie obličiek), musia pacienti celoživotne dodržiavať zásady zdravého životného štýlu spolu s užívaním liekov, prípadne inzulínovou terapiou. 

Individuálne reakcie na tento komplexný liečebný prístup sa líšia. Pacienti, ktorí dodržiavajú diétu a pravidelne cvičia, môžu dosiahnuť také zlepšenie glykémie, že farmakoterapiu nepotrebujú.

Aj v takom prípade je však dôležité hladiny glykémie poctivo merať a pravidelne navštevovať diabetológa. 

Lieky na cukrovku 2. typu

Keď zmeny životného štýlu nestačia na udržanie zdravej hladiny cukru v krvi, prichádzajú na rad lieky nazývané perorálne antidiabetiká (PAD).

Na rozdiel od inzulínu, ktorý sa zvyčajne podáva injekčne, sa tieto lieky užívajú ústami a ich cieľom je regulovať hladinu cukru v krvi.

Spočiatku sa liečba začína jedným liekom. Ak pacient nedosahuje požadované hodnoty glykémie, teda hladina cukru je stále vysoká, zvolí sa do kombinácie ďalšie PAD s iným mechanizmom účinku.

Určenie správneho lieku, ktorý bude pre pacienta vhodný, môže v niektorých prípadoch chvíľu trvať.

Lieky na diabetes 2 na predpis

Lieky na cukrovku typu 2 zahŕňajú rôzne skupiny liečiv, z ktorých každý má svoj vlastný mechanizmus účinku. 

Biguanidy

Účinkujú predovšetkým tak, že znižujú produkciu glukózy v pečeni a zvyšujú citlivosť tkanív na inzulín. Patrí sem metformín, ktorý je často  liečbou prvej línie kvôli svojej preukázanej účinnosti pri znižovaní hladiny cukru v krvi. 

Lieky s účinnou látkou metformin sú Siofor, Glucophage, Normaglyc a Stadamed.

Časté vedľajšie účinky môžu zahŕňať nevoľnosť, hnačku, zápchu, zmenenú chuť v ústach a bolesti brucha, ktoré sú zvyčajne dočasné. 

Metformín je vo všeobecnosti dobre tolerovaný liek na cukrovku typu 2, ale v zriedkavých prípadoch môže viesť k závažnejším vedľajším účinkom, ako je laktátová acidóza, najmä u pacientov s poruchami obličiek alebo pečene.

Lieky na diabetes 2. typu
Andrey_Popov/Shutterstock.com

Tiazolidindióny

Tieto antidiabetiká, podobne ako biguanidy, patria medzi inzulínové senzitizátory. Znamená to, že zvyšujú citlivosť buniek k inzulínu. Patrí sem pioglitazón (Actos).

Nežiaduce účinky môžu zahŕňať zvýšenie telesnej hmotnosti a zadržiavanie tekutín. Preto sa dávajú do kombinácie s diuretikami a nepredpisujú sa pacientom so srdcovým zlyhaním. Vyžadujú si pravidelnú kontrolu pečeňových testov.

Deriváty sulfonylmočoviny

Deriváty sulfonylurey fungujú tak, že sa viažu na špecifické receptory na pankreatických beta bunkách, čím stimulujú uvoľňovanie inzulínu. Často sa používajú v druhej línii, keď metformín nepostačuje na udržanie zdravej glykémie. 

Do tejto skupiny patrí gliklazid (Gliklazid), glibenklamid (Mininil), gliquidon (Glurenorm), glimepirid (Amaryl), glipizid (Minidiab).

Časté vedľajšie účinky zahŕňajú zvýšenie telesnej hmotnosti a zvýšené riziko hypoglykémie (nízka hladina cukru v krvi). Aj keď sú vo všeobecnosti dobre tolerované, niektorí pacienti môžu mať tráviace ťažkosti alebo kožné reakcie. 

Dlhodobé užívanie môže predstavovať riziko vyčerpania beta-buniek pankreasu, v dôsledku čoho môže pankreas produkovať menej inzulínu. Časom to môže znižovať účinnosť týchto liekov.

Glinidy

Glinidy stimulujú pankreas, aby vylučoval viac inzulínu. Účinkujú rýchlejšie ako deriváty sulfonylmočoviny, ale ich účinok v organizme je kratší, čo umožňuje pacientom užívať dávky tesne pred jedlom. Príklady zahŕňajú repaglinid (Novonorm).

Časté vedľajšie účinky môžu zahŕňať hypoglykémiu (nízka hladina cukru v krvi) a prírastok hmotnosti.

Inhibítory DPP4

V našom tele sú hormóny nazývané inkretíny, ktoré zohrávajú úlohu pri kontrole hladiny cukru v krvi tým, že stimulujú vylučovanie inzulínu. 

Existuje však enzým nazývaný DPP-4, ktorý má tendenciu tieto inkretíny rozkladať, čím obmedzuje ich účinnosť. Inhibítory DPP-4, ako už názov napovedá, sú lieky, ktoré blokujú pôsobenie tohto enzýmu. Patrí sem sitagliptín (Januvia), linagliptin (Trajenta), saxagliptin (Onglyza), vildagliptin (Galvus).

Inhibítory DPP-4 sú celkovo dobre tolerované s nízkym rizikom hypoglykémie. Vedľajšie účinky môžu zahŕňať infekcie horných dýchacích ciest a bolesti hlavy.

Agonisti GLP-1 receptora

Napodobňujú pôsobenie inkretínových hormónov. Vďaka tomu vedú k zvýšenému uvoľňovaniu inzulínu a znižujú chuť do jedla, čím podporujú chudnutie. Ide o lieky v injekčnej forme, ktoré sa podávajú raz týždenne alebo raz denne v závislosti od konkrétneho lieku.

Patrí sem exenatid (Byetta), (Bydureon) a liraglutid (Victoza). Časté vedľajšie účinky môžu zahŕňať nevoľnosť, vracanie a hnačku, najmä na začiatku liečby.

Inhibítory SGLT-2

Mechanizmus ich účinku spočíva v tom, že blokujú proteín SGLT-2, ktorý za normálnych okolností vracia cukor z obličiek späť do krvi. To znamená, že zvyšujú množstvo cukru, ktoré sa vylúči močom von, tým pádom ho ostáva menej v krvi. 

Patrí sem účinná látka ertugliflozín (Steglatro). Časté vedľajšie účinky zahŕňajú zvýšené močenie a vyššie riziko infekcií močových ciest. Inhibítory SGLT-2 môžu tiež viesť k dehydratácii a zriedkavo k stavu známemu ako diabetická ketoacidóza.

Odporúčania k liečbe cukrovky 2. typu 

Pre pacientov s cukrovkou je veľmi dôležité, aby poctivo dodržiavali svoj liečebný plán a aby pravidelne chodili na kontroly k diabetológovi, ktorý najlepšie zhodnotí, či daná liečba dostatočne reguluje glykémiu.

Nevyhnutné je aj pravidelné sledovanie hladiny cukru v krvi, zvládanie stresu a vyhýbanie sa alkoholu a cigaretám.

Ak vám perorálne antidiabetiká spôsobujú tráviace ťažkosti, skúste ich užívať s jedlom

Pacienti by si mali na sebe všímať možné komplikácie liečby a v prípade akýchkoľvek zmien zdravotného stavu vyhľadať lekársku pomoc. 

 

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Prevalence, awareness and control of type 2 diabetes

Mayoclinic: Diabetes diagnosis-treatment

NHS: Diabetes understanding-medication

Clevelandclinic: Health diseases

European Medicines Agency

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
brnenie v končatináchčasté močeniecukrovkanadmerné potenienadmerný smädnechutenstvorozmazané videnieúbytok hmotnosti