19.05.2021 • 7 minút na prečítanie

Materské mlieko, čo znamenajú jeho zmeny vo farbe a zložení?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Materské mlieko poskytuje pre bábätko ideálnu výživu. Má takmer dokonalú zmes vitamínov, bielkovín a tukov, ktoré vaše dieťa potrebuje pre svoj rast, a to všetko v ľahko stráviteľnej forme. Dojčenie znižuje riziko vzniku astmy, alergií, ušných infekcii, chorôb dýchacích ciest a hnačkových stavov. Ak sa chcete dozvedieť viac zaujímavých informácii o materskom mlieku, pokračujte v článku ďalej.

Po prečítaní tohto článku budete vedieť:

  • aké dôležité zložky obsahuje materské mlieko,
  • ako sa časom mení v zložení,
  • aké je predné a zadné mlieko,
  • čo vám môže napovedať farba mlieka.
  • Môžete si počas dojčenia dopriať pohár vína?
  • Ovplyvní bezmäsitá strava kvalitu mlieka?
  • Ako dlho vydrží odsaté mlieko v chladničke?

Z akých zložiek pozostáva materské mlieko?

Materské mlieko obsahuje okrem dôležitých živín, aj veľa iných prospešných látok, ktoré pomáhajú chrániť bábätko pred infekciami a prispievajú k rozvoju jeho  imunitného systému a zdravého črevného mikrobiomu. Medzi nenahraditeľné zložky materského mlieka patria:

  • Milióny živých buniek ako napríklad biele krvinky posilňujúce imunitu, alebo kmeňové bunky, ktoré sa krvnou cestou dostávajú k orgánom bábätka a menia sa na fungujúce bunky, čím prispievajú k vývoju a reparácii orgánov.
  • Aminokyseliny proteíny, ktoré pomáhajú vášmu dieťaťu rásť a vyvíjať sa.
  • Komplexné cukry, oligosacharidy, ktoré pôsobia ako prebiotiká a kŕmia „dobré baktérie“ v čreve dieťatka. Tiež zabraňujú prenikaniu infekcií do krvi a znižujú riziko zápalu mozgu.
  • Enzýmy, ktoré pomáhajú dieťatku napríklad s trávením, alebo so vstrebávaním železa.
  • Rastové faktory, ktoré podporujú zdravý vývoj čriev, krvných ciev, nervového systému a žliaz produkujúcich hormóny.
  • Hormóny, ktoré prenášajú informácie medzi tkanivami a orgánmi, aby sa zaistilo ich správne fungovanie. Niektoré pomáhajú regulovať apetít a spánkové vzorce bábätka, a dokonca napomáhajú aj pri bondingu medzi vami a vaším dieťatkom.
  • Vitamíny a minerály – živiny, ktoré podporujú zdravý rast a činnosť orgánov a pomáhajú budovať zuby a kosti dieťaťa.
  • Protilátky, tiež známe ako imunoglobulíny. Existuje päť základných foriem protilátok a všetky sa nachádzajú vo vašom mlieku. Chráni vaše dieťa pred chorobami a infekciami neutralizáciou baktérií a vírusov.
  • Možno ste už počuli o mastných kyselinách s dlhým reťazcom, pretože hrajú kľúčovú úlohu pri budovaní nervového systému dieťaťa a napomáhajú zdravému vývoju mozgu a očí. A uhádli ste, že aj vo vašom mlieku je niekoľko z nich!

Aj keď ste si práve prečítali dlhý zoznam, je to iba zlomok komponentov, ktoré sa materskom mlieku nachádza, a vedci stále objavujú viac. Zaujímavé je, že hladiny týchto zložiek môžu časom kolísať v závislosti od veku a potrieb dieťaťa.

Ako sa časom mení materské mlieko?

Kolostrum

Prvé mlieko, ktoré sa vám tvorí po pôrode sa nazýva kolostrum, alebo mledzivo. Toto husté, lepkavé materské mlieko sa často nazýva aj „tekuté zlato“ a to nielen kvôli svojej žltej farbe, ale aj preto, že je také dôležité pre výživu a ochranu vášho zraniteľného novorodenca. Spočiatku sa tvorí iba v malom množstve, cca 40 až 50 ml za deň. Čo mu však chýba na množstve, to sa mu vyrovnáva v kvalite.

Obsahuje rovnaké látky, aké má aj neskôr tvoriace sa mlieko, avšak líši sa v množstve týchto látok, ktoré je prispôsobené potrebám vášho novorodenca. Niekedy sa kolostrum označuje aj ako prvé prirodzené očkovanie, pretože jeho hladiny protilátok a bielych krviniek sú také vysoké, aby ochránili dieťatko pred infekciami.

Kolostrum je tiež bohaté na vitamíny a minerály s vyššou koncentráciou vitamínov A, E a K ako zrelé materské mlieko. Percentuálny obsah bielkovín v mledzive je tiež vyšší. Na novorodenca môže tiež účinkovať aj ako preháňadlo, ktoré pomáha vášmu dieťaťu vylúčiť prvú stolicu, mekónium.

Prechodné mlieko

Počas prvého týždňa, zhruba dva až štyri dni po pôrode, sa množstvo materského mlieka začne meniť. Prsia sa vďaka tomu zdajú plnšie a pevnejšie. Na tretí deň už dieťatko môže skonzumovať 300 až 400 ml mlieka a tento objem sa postupne zvyšuje na 500 až 800 ml denne. 

Od cca piateho po štrnásty deň od pôrodu,  sa vaše mlieko nazýva prechodné mlieko. Ako naznačuje názov, mení sa z mledziva na zrelé mlieko. Naberá krémovú farbu a textúru a má vyšší obsah tuku, kalórií a laktózy (prírodný cukor), čo z neho robí ideálne jedlo pre rýchlo rastúceho novorodenca. Nemusíte sa však báť, stále obsahuje dostatočné množstvo ochranných protilátok, živých buniek, dobrých baktérií a ďalších ochranných látok

Zrelé mlieko

Zhruba štyri týždne po pôrode je už materské mlieko úplne zrelé. Zrelé mlieko je bohaté na bielkoviny, cukry, vitamíny, minerály a množstvo bioaktívnych zložiek ako sú hormóny, rastové faktory, enzýmy a živé bunky, na podporu zdravého rastu a vývoja dieťatka. Od tohto obdobia sú pomery jednotlivých živín ustálené, avšak čas od času sa môžu podľa potreby meniť. 

Napríklad, ak ste vy alebo bábätko choré, vaše telo si začne proti danej chorobe tvoriť protilátky, ktoré sa stanú súčasťou vášho mlieka. Obzvlášť keď začína dieťatko objavovať svet a všetky hračky vkladá do úst, sa v mlieku zvyšuje hladina ochranných enzýmov, bojujúcich proti baktériám. Táto zmena v zložení materského mlieka ukazuje, ako sa prispôsobuje meniacim sa potrebám vášho dieťaťa.

Skladovanie materského mlieka
Autor: Monthira/Shutterstock.com

Čo je predné a zadné mlieko?

Možno ste už počuli o prednom a zadnom mlieku, čo môže znieť ako keby prsia produkovali dva odlišné druhy mlieka, čo však nie je pravda. Predné mlieko vychádza na začiatku dojčenia a konzistenciou je viac tekutejšie, pričom zadné mlieko sa dieťatku dostane ku koncu dojčenia a konzistenciu má viac krémovú. 

Je to preto, že keď sa mlieko tvorí, tuk z neho sa akumuluje viac po okrajoch mliečnych žliaz a vodnatá časť mlieka sa  skôr presúva cez vývody smerom k bradavke, kde sa zmieša s mliekom, ktoré tam zostalo z posledného dojčenia. Čím dlhšia je doba medzi kŕmeniami, tým je zvyškové mlieko redšie. Toto „vodnaté“ mlieko má vyšší obsah laktózy a menej tuku ako mlieko uložené v mliečnych bunkách vyššie v prsníku, ktoré vychádza ako zadné mlieko.

Obe časti mlieka, aj predné, aj zadné, sú nevyhnutnou súčasťou kompletného krmiva a sú bohaté na vitamíny, minerály, bielkoviny a cukry. Nerobte si preto starosti aj keď dojčenie trvá kratšiu dobu, za celý deň sa vášmu dieťatku dostane dostatočné množstvo tuku aj tak.

Aké má mať materské mlieko farbu?

Ak si mlieko odsávate, môžete si všimnúť, že čas od času vám mlieko zmení farbu. Na rozdiel od dojčenskej mliečnej výživy, ktorá je vždy rovnaká, môže materské mlieko naberať od krémového, cez číry, žltkastý až po modrastý odtieň.  Farba mlieka do veľkej miery závisí od vašej stravy. Mnohé ingrediencie v potravinách a nápojoch môžu vaše mlieko zafarbiť do rôznych tónov.

A čo farby ako hnedá a ružová?

Hnedé mlieko môže byť spôsobené takzvaným „syndrómom hrdzavej rúry“ alebo rusty pipe syndrome. Počas tehotenstva a prvých pár dní po pôrode, bunky a vývody mliečnej žľazy rastú, naťahujú sa a prúdi do nich viac krvi, ktorá sa môže dostať do mliekovodov a do mlieka. Toto môže spôsobiť jeho hnedú, alebo hrdzavú farbu. Tento stav by sa mal časom upraviť, ako vám cez prsníky pretečie viac mlieka.

Ružovkasté mlieko môže byť spôsobené prítomnosťou krvi. Jej výskyt v mlieku môže mať rôzne príčiny ako napríklad popraskané bradavky, infekcia prsníka – mastitída, alebo papilómy v mliekovodoch. Vidieť krv v mlieku môže byť spočiatku alarmujúce, no pre dieťatko to škodlivé nie je, takže môžete ďalej spokojne dojčiť. Ak sa vám do niekoľkých dní farba neupraví, alebo vám dojčenie spôsobuje bolesti obráťte sa na svojho lekára.

Môžem si dať pohár vína keď dojčím?

Aj keď sa mierna konzumácia alkoholu (pohár vína za deň), u dojčiacej matky nepreukázala byť škodlivá, odporúča sa mamičkám v tomto období  vyhýbať alkoholu úplne. Nakoľko každého pohár vína môže vyzerať rôzne, netreba vystavovať bábätko zbytočnému riziku. Hladina alkoholu je v materskom mlieku zvyčajne najvyššia 30 až 60 minút po požití alkoholického nápoja a naďalej sa v ňom vyskytuje približne 2 až 3 hodiny. Avšak doba, počas ktorej je možné zistiť alkohol v materskom mlieku, sa zvyšuje, čím viac alkoholu matka skonzumuje. Nadmerná konzumácia alkoholu počas dojčenia môže narušiť vývoj, rast a spánkové vzorce dieťatka.

Ovplyvní vegetariánstvo moje materské mlieko?

Ak sa stravujete počas dojčenia vegetariánskou, alebo vegánskou stravou, uistite sa, že prijímate dostatok vitamínu B12, vitamínu D, vápnika a omega-3 mastných kyselín. Preto si vyberte také jedlá alebo doplnky výživy, ktoré vám príjem týchto dôležitých nutrientov zaistia a všetko by malo byť v poriadku.

Ako dlho môžem skladovať odsaté mlieko v chladničke?  

Na skladovanie odsatého materského mlieka používajte vaky na skladovanie alebo čisté nádoby s pevne uzatvorenými vekami zo skla alebo plastu. Nepoužívajte fľaše so symbolom recyklácie číslo 7, čo znamená, že nádoba môže byť vyrobená z plastu obsahujúceho BPA.

Čerstvo odsaté mlieko je možné skladovať:

  • pri izbovej teplote (25 °C a menej) 4 hodiny,
  • v chladničke 4 dni,
  • v mrazničke 6 mesiacov.

TIP: Neuchovávajte materské mlieko vo dverách chladničky. Pomôže to chrániť materské mlieko pred zmenami teploty od otvárania a zatvárania dverí.

Dlhodobé dojčenie má nepopierateľne mnoho benefitov pre zdravie dieťaťa avšak mamičky, ktoré z rôznych dôvodov dojčiť nemôžete – nezúfajte. Pre rozvoj imunitného systému dieťaťa v prvých rokoch jeho života je rovnako dôležité venovať mu veľa lásky a pozornosti. Živiny obsiahnuté v materskom mlieku vieme už dnes vo veľkej miere suplovať z  kvalitných príkrmov. Avšak pre harmonický psychický a fyzický vývoj dieťaťa je láskyplné objatie mamy nenahraditeľné.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

Is it safe for mothers to breastfeed their infant if they have consumed alcohol?

Foremilk and Hindmilk

Breast milk composition: What’s in your breast milk?

Color of Milk

Proper Storage and Preparation of Breast Milk

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
detské a dorastové lekárstvomaternicanechutenstvoranná nevoľnosťtehotenstvoúnava