Koža je najväčším ľudským orgánom. Neprestajne pôsobí ako bariéra tela, či už je to v ochrane svalov, kostí alebo iných orgánov. Kožu denne vystavujeme vonkajším vplyvom a to najmä UV svetlu zo slnečného žiarenia bez toho, aby sme ju nejako chránili a starali sa o ňu. Jednou z príčin, prečo by ste to mali zmeniť, je riziko vzniku kožného ochorenia s názvom melasma. Po prečítaní nášho článku budete vedieť:
Melazma je bežné ochorenie kože, pri ktorom sa na pokožke vytvárajú hnedé, prípadne až hnedosivé škvrnky či fliačiky pripomínajúce pehy. Tieto hyperpigmentácie môžu byť prítomné v akejkoľvek oblasti tela, najčastejšie sa však objavujú na tvári (líca, nos, horná pera, čelo), predlaktiach a na bruchu.
Príčinou vzniku pigmentových škvŕn je zvýšená produkcia buniek, ktoré vytvárajú kožný pigment (melanín). Prečo dochádza k nadprodukcii však nie je celkom jasné. Predpokladá sa, že spúšťačmi ochorenia sú viaceré faktory, medzi ktoré patrí:
Ide o bežné ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť u kohokoľvek v populácii. Omnoho častejšie než mužov postihuje ženy a to najmä počas tehotenstva. Niekedy sa dokonca označuje aj ako „tehotenská maska“. Náchylnejší na jej vznik sú ľudia s tmavším typom pokožky, vo veku od 20 do 40 rokov. V období puberty sa vyskytuje len zriedka.
V prípade, že sa na vašej pokožke objavia pigmentové škvrny, je potrebné, aby ste vyhľadali odborníka. Kožný lekár (dermatológ) melasmu dokáže rozlíšiť od iných podobných pigmentových škvŕn či iných ochorení, ktoré by sa mohli prejaviť podobne, ako melasma. Na základe vyšetrení potom stanoví konečnú diagnózu a určí možnosti terapie.
Aké typy melasmy existujú
Rozoznávame 3 typy melasmy na základe hĺbky produkcie pigmentu. Hĺbku je možné určiť pomocou Wood-ovej lampy a následne melasmu klasifikovať. Delí sa na:
Síce melasma nepatrí medzi závažné ochorenia a dokonca vo väčšine prípadov zmizne sama v priebehu niekoľkých mesiacov (u tehotných po pôrode), u niektorých ľudí môže prejsť do chronického štádia. Vtedy môže ochorenie pretrvávať aj počas rokov a môže byť náročné vyliečiť ho kompletne bez toho, aby sa opakovane nevrátilo.
Cieľom terapie je znížiť nadmernú produkciu kožného pigmentu – zabrániť vzniku nových pigmentových fľakov a súčasne odstrániť miesta, na ktorých sú hyperpigmentácie už prítomné. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov terapia pozostáva z kombinácie – ochrana pred slnkom, topické krémy a kozmetické ošetrenia.
V súčasnosti nie je známe, že by stav melasmy mohol zhoršiť či zlepšiť len vďaka výživovým doplnkom. Odporúča sa však konzumovať dostatočné množstvo potravín s obsahom vitamínu D.
V liečbe melasmy je potrebným krokom používanie topickej medikácie, teda použitie rôznych krémov či gélov. Aby sa znížili šance na relaps ochorenia, je potrebné dodržiavať niektoré zásady aplikácie. Napríklad:
V zahraničí sa používa hydrochinón. Ide o najúčinnejšiu látku, ktorá dokáže zredukovať tvorbu pigmentu. Okrem toho lekári predpisujú tiež krémy s obsahom tretionínu, kortikosteroidov, antioxidantov a podobne.
Použitie intenzívneho pulzného svetla (alebo skratka IPL) môže byť v boji s melasmou rýchle a krátkodobo aj účinné. Problém však spočíva v tom, že po takomto ošetrení sa melasma môže opätovne objaviť a to v pomerne krátkom čase – do 3 mesiacov.
Okrem toho IPL nesie tiež riziko spálenia okolitej kože. To môže, paradoxne, stav melasmy zhoršiť. Okrem toho môže spálenie pokožky vyvolať tzv. vznik pozápalovej hyperpigmentácie – teda vznik ďalších fľakov.
Keďže slnečné žiarenie je jedným z faktorov, ktoré spôsobujú vznik (a tiež zhoršujú stav) melasmy, v rámci prevencie aj liečby je veľmi dôležité používať krém s UV faktorom každé ráno. Ide o najbežnejší spôsob liečby melasmy.
Na aplikáciu krému s UV faktorom by ste nemali zabudnúť ani počas aktuálnych jesenných a zamračených dní či počas dní, kedy neopustíte svoj domov. UV žiarenie totiž preniká aj cez okná a sme mu vystavení aj keď sa cítime bezpečne.
Vyberte si taký krém na opaľovanie, ktorý má ochranný faktor (SPF) 30 alebo viac (ideálne 50). Toto číslo nehovorí o intenzite ochrany ale o tom, ako dlho po aplikácii má krém ešte účinnosť. SPF krm naneste 15 minút pred odchodom von a znova ho aplikujte najmenej každé dve hodiny.
V lete je vhodné, aby ľudia s melasmou nosili široký klobúk a slnečné okuliare. Opaľovací krém totiž nemusí poskytnúť potrebnú ochranu pred slnkom (ak sa spotíte, idete do vody, prípadne neaplikujete krém opakovane). Okrem toho je počas teplých slnečných dní vhodné tráviť čas najmä v tieni alebo nosiť ochranný odev.
V liečbe proti melasme je kľúčový aj správny výber dekoračnej aj ošetrujúcej kozmetiky. Siahnuť by ste mali po výrobkoch, ktoré sú jemné v starostlivosti o pleť. Výrobky, ktoré obsahujú dráždivé látky či častice (peelingy, kefky, kyseliny) by mohli podráždiť pleť a tým priebeh melasmy zhoršiť.
Ak trpíte melasmou, mali by ste sa vyhnúť voskovaniu. Môže totiž spôsobiť zápal kože, ktorý môže následne zhoršiť stav pokožky s melasmou. Je dôležité vyhnúť sa najmä voskovaniu oblastí tela postihnutých týmto stavom. Namiesto toho použite radšej klasickú žiletku na holenie, prípadne sa poraďte s vaším dermatológom, aké iné ďalšie možnosti epilácie máte.