10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Meniskus

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Meniskus je prirodzenou anatomickou súčasťou kolenného kĺba. Nachádza sa medzi stehennoukosťou a kosťami predkolenia. Často je označovaný za tlmič nárazov. Môže sa poškodiť, naštiepiť a roztrhnúť. Ide o častý symptóm sprevádzajúci neprimerané zaťaženie v dôsledku športovania či nadmernej hmotnosti. Konzervatívna liečba v podobe odpočinku, studených obkladov a liekov na tlmenie bolesti a zápalu v niektorých prípadoch poškodenia menisku stačí, inokedy poranenie vyžaduje chirurgický prístup.

Vznik a príčiny

Meniskus je tvorený chrupkou. V kolennom kĺbe sa nachádzajú dva menisky. Meniskus umiestnený mediálne (smerujúci bližšie k stredovej rovine tela) je väčší a má polmesiačikovitý tvar. Meniskus, ktorý je v kĺbe umiestnený laterálne (smerujúci od stredovej roviny) má takmer kruhový tvar. Tvar meniskov je anatomicky prispôsobený kostiam zasahujúcim do kolenného kĺba, v ktorom sú upevnené prostredníctvom kolaterálneho, predného skríženého a transverzálneho väzu. Menisky sú pružné a pevné a ich funkciou je tlmiť nárazy, rozkladať hmotnosť tela a brániť opotrebovaniu kĺbovej chrupky.

Najčastejšou príčinou poškodenia menisku sú úrazy pri športoch, ako je futbal, lyžovanie, korčuľovanie a podobne. Tieto poškodenia majú tendenciu vyskytovať a zhoršovať sa buď u rekreačných športovcov (s nesprávnymi návykmi pri športe, nedostatočnou úrovňou osvalenia končatín a preťažením v počiatočných fázach aktivity), prípadne u starších športovcov, kde k poškodeniu menisku môže dôjsť aj pri jednoduchých športových úkonoch (drep, turistika), alebo pri minimálnych úrazoch (podvrtnutie, doskok). Pomerne často sa poškodenie meniskov vyskytuje u osôb, ktoré nikdy nešportovali. V týchto prípadoch ide buď o prirodzený dôsledok starnutia, prípadne prebiehajúceho ochorenia kĺbov (artróza). Každá aktivita, ktorej súčasťou je prudké otočenie kolenom, najmä s prenesením telesnej hmotnosti na takto otočené koleno, môže viesť k roztrhnutiu menisku. Jednoduchšia forma poranenia je takzvaná lukovitá lézia, ktorá sa v prípade zanedbania liečby alebo opakujúcich sa poranení vyvíja do viacnásobnej lézie.

Príznaky

K frekventovaným symptómom poškodenia meniskov patria ostré bolesti v kolennom kĺbe, často sprevádzané opuchom a niekedy začervenaním poškodeného kĺba. Niekedy sú prítomné aj pocity cudzieho telesa v kĺbe, obmedzenie hybnosti a v ťažších prípadoch až blokovanie a strata schopnosti pohybu postihnutej končatiny.

Diagnostika

Súčasťou diagnostických postupov okrem anamnézy pacienta je klinické vyšetrenie u ortopéda. Na vyšetrenie sa využíva magnetická rezonancia (MRI), ktorá pomáha bližšie špecifikovať vážnosť poškodenia. V prípade pozitívnej diagnostiky poškodenia sa realizuje artroskopia s následným ošetrením poškodenej časti. Artroskop sa vkladá malým rezom. Obsahuje svetlo a malú kameru, ktorá prenáša zväčšený obraz vnútra kolena na monitor.

Liečba

Liečba roztrhnutého menisku sa často začína konzervatívne, v závislosti od typu, veľkosti a polohy poškodenia. Poškodenia v dôsledku artróz a artritíd sa zvyčajne zlepšujú v priebehu liečby artritídy, takže chirurgické riešenie sa zvyčajne neindikuje. Odporúča sa pokoj na lôžku a vyhýbanie sa aktivitám, ktoré zhoršujú bolesť kolena (šport, tanec), používanie bariel pri chôdzi a ortéz, ktoré fixujú namáhanú časť a podporujú hojenie. Ľadové obklady (mrazená zelenina, uterák naplnený kockami ľadu), prikladané na 15 minút každé 4-6 hodín, môžu znížiť bolesť a opuchnutie kolena. Fyzikálna terapia je zameraná na posilnenie svalov okolo kolena, na stabilizáciu a podporu kolenného kĺba. Ak napriek rehabilitačnej terapii problémy neustupujú, lekár môže odporučiť operáciu, pri ktorej sa meniskus chirurgicky oreže malými rezmi s použitím artroskopu.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť kĺbovbolestihoršia pohyblivosťkolenný kĺbkostiopuchnutiezačervenanie