27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Môže každý vidieť farebne?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pri úplnej farbosleposti pacienti nerozlišujú žiadnu z farieb a okolitý svet vnímajú čiernobielo v rôznych odtieňoch jasu. Poruchu farbocitu je možné korigovať optickými pomôckami. Podľa klinických vyšetrení poskytujú korekčné šošovky až 80 percentnú nápravu farebného videnia.

Pri úplnej farbosleposti pacienti nerozlišujú žiadnu z farieb a okolitý svet vnímajú iba čiernobielo v rôznych odtieňoch jasu. Poruchu farebného videnia, pri ktorej je porušené vnímanie farebných tónov, nazývame ako farbosleposť.

Pomenovanie farbosleposť však nie je úplne presné, keďže väčšina postihnutých pacientov má len istú poruchu vnímania niektorej farby, čo znamená, že majú v určitej miere farebné videnie zachované. Úlne farboslepých ľudí je len necelé percento. Ostatných môžeme označiť ako farbomylných.

Vrodené poruchy farbosleposti

Farbosleposť je porucha vrodená, teda dedičná. Ženy majú skôr úlohu „prenášačiek“ génu a preto sa prejaví skôr u mužov.

Ženy, dcéry farboslepých otcov, majú 50 % riziko, že ich synovia budú farboslepí a 50 % riziko, že dcéry budú tiež prenášačkami génu pre farbosleposť. Zriedkavo sa môže objaviť získaná farbosleposť, napríklad pri dlhodobom vystavení sa niektorým škodlivým chemikáliám, alebo pri ochoreniach sietnice – zápale zrakového nervu, retinopathii pigmentosa, vekom podmienenej degenerácii makuly. Zároveň je diagnostickým kritériom danej choroby.

Raritne sa môže stať, že dcéra farboslepého otca nadviaže vzťah so synom farboslepej matky. Láska je láska. Zrejme tak nejak sa rodia farební géniovia.

Väčšina pacientov však nie je schopná vnímať jednu zo základných farieb. Podľa toho rozlišujeme:

  • protanopiu – neschopnosť vnímať červenú farbu
  • deuteranopiu – neschopnosť vnímať zelenú farbu
  • tritanopiu – neschopnosť vnímať modrofialovú farbu.

Častejšie sa stretávame s čiastočnou poruchou farbocitu, pri ktorej si pacient v dôsledku oslabeného farebného videnia farby mýli alebo zamieňa. O achromatopsii hovoríme vtedy, keď pacient nerozozná žiadnu farbu.

Vidia psy čiernobielo alebo farebne?

Mnoho ľudí sa domnieva, že ich najlepší štvornohý priateľ je farboslepý a vidí len čiernu a bielu. Psy rozlišujú farby inak ako ľudia, preto sa v minulosti predpokladalo, že pes vidí čiernobielo. Prevládal názor, že vidia svet ako v starom filme. Výskumy v posledných rokoch však ukázali, že pes rozoznáva farby a pravdepodobne vidí pastelovo.

Aké farby rozozná pes?

Pes vidí predovšetkým modrú, fialovú, žltú a odtiene sivej. Zelenú a červenú bude pravdepodobne ignorovať. Zelenú, oranžovú, červenú a žltú bude tiež vnímať ako jednu farbu. Takže pokiaľ máte červený koberec a váš pes zelenú hračku, bude mu splývať.

Prečo to je tak? V oku sa nachádzajú dva typy buniek, ktoré sú schopné vnímať svetlo – tyčinky a čapíky. Tyčinky v oku “vidia” čiernobielo a potrebujú menej svetla. Sú citlivejšie a umožňujú videnie za šera. Čapíky umožňujú farebné videnie a preto dokáže človek i pes vidieť farby. Na rozdiel od človeka má pes len dva druhy čapíkov a preto nedokáže rozlíšiť zelenú a červenú.

Korekcia poruchy farbocitu

Obrázok č. 1 Porovnanie farebného videnia u človeka a psa

Pre vrodenú poruchu farbocitu neexistuje liečba, ale je možné ju do určitej miery korigovať optickými pomôckami – okuliarovými sklami so špeciálnymi filtrami.

Korekčné okuliare

Podľa klinických vyšetrení poskytujú korekčné okuliare 80 % nápravu farebného videnia. Zlepšenie možno dobre vidieť pri objektívnych testoch, no nie všetci pacienti hodnotia účinok ako jednoznačne pozitívny.

Farby sa menia

V niektorých prípadoch potrebujú oči až dva mesiace na to, aby si zvykli na nové okolnosti a vnímali farby opäť také, aké naozaj sú. Práve to sa deje pri okuliaroch korigujúcich farebné videnie – oči si musia na sfarbené sklá zvyknúť. Priebeh zvykania si (adaptácie farieb) je u mladých ľudí kratší ako pri starších, pri okuliaroch so strednou intenzitou je to pár minút, pri silnejších okuliaroch niekoľko dní.

Zlepšenie

Niekedy sa stáva, že stupeň zlepšenia sa nezdá byť dostatočný. Je potrebné mať na pamäti, že náprava nikdy nie je stopercentná. Tak isto je to s okuliarmi – pomáhajú nám všetko opäť vidieť, ale napriek tomu nenahradia dve zdravé oči dokonalo.

Korekcia poruchy farbocitu

Obrázok č. 2 Zlepšenie farebného videnia s okuliarmi

Učenie

K úspešnej náprave patrí aj učenie. Okuliare sú v prvom rade určené na zlepšenie schopnosti rozlišovania farieb jemných farebných tónov. Schopnosť pomenovať a rozpoznať farby je výsledkom procesu učenia sa.

Okuliare sú farebné

To, že sú okuliare farebné, niektorých ruší. Je to ale výsledkom technológie a trénovania, privykania si mozgu. Okuliare menia farbu svetla dopadajúceho do očí takým spôsobom, ako idú farebné vzruchy z očí do mozgu; majú byť také, ako keby boli prijímané očami normálne vidiaceho.

Uberajú okuliare zo svetla?

Niektorí sa obávajú, že kvôli farby pohlcujúcemu účinku okuliarov budú horšie vidieť. Schopnosť prepúšťania farieb okuliarmi je v priemere 40 %. Je to také jemné pôsobenie na oči, že to takmer necítiť. Oči sú totiž prispôsobené na kompenzáciu viac ako tisíc zmien intenzity farieb, keď rozpoznávanie farieb funguje úplne. Bledé slnečné okuliare prepúšťajú 5 – 10 % svetla, tmavé iba 1 – 2 % svetla.

Pri umelom osvetlení (v izbe, pred televízorom) je k dispozícii dostatok svetla, takže v tomto čase možno okuliare kľudne používať. Ale večer, keď je svetlo redukované, by sa tieto okuliare nemali nosiť.

Rady

Ak je to možné, je vhodné nosiť korekčné okuliare aj pri práci, pri aktivitách vo voľnom čase – pri športe, zábave. Je veľmi užitočné cvičiť počas nosenia okuliarov rozpoznávanie a pomenovanie farieb. Informácia pre vodičov – okuliare so žltým filtrom výrazne znižujú unaviteľnosť očí a zvyšujú jasnosť videnia.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia