02.02.2021 • 7 minút na prečítanie

Najčastejšie príčiny neplodnosti u mužov a žien

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vyskúšali ste odporúčané metódy z nášho predošlého článku a aj napriek tomu tehotenský test neukazuje očakávané výsledky? Začínate sa čoraz viac pohrávať s myšlienkou, že za negatívny test môže zdravotný problém? V druhej časti našej mini série, Snažíme sa o bábätko, vám priblížime možné príčiny, ktoré vám stoja v ceste k počatiu vášho dieťatka.

Po prečítaní tohto článku budete vedieť:

  • čo môže zapríčiniť poruchy ovulácie,
  • aké choroby u žien sa môžu skrývať za neplodnosťou,
  • ako vplýva vek na kvalitu a počet vajíčok,
  • čo spôsobuje poruchu plodnosti u mužov.

Problémy s počatím  

Ak sa pár pokúša počať dieťa pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku neúspešne viac ako jeden rok, hovoríme problémoch neplodnosťou. Môže sa jednať o mužskú, ženskú alebo kombinovanú neplodnosť. V súčasnosti priemerne každý šiesty pár v rozvinutých krajinách, vrátane Slovenska, má tento problém. 

Neplodnosť na strane oboch partnerov, môže mať mnohé dôvody a ich diagnostika nie je jednoduchá.  Napriek tomu takmer 90 % párov po dvoch rokoch počnú dieťa bez lekárskej asistencie. 

 

Možné príčiny problémov s počatím u žien 

Poruchy ovulácie 

Jeden z najčastejších zdravotných príčin neplodnosti ženy, je nepravidelný menštruačný cyklus. Môže byť príliš dlhý (viac ako 35 dní), príliš krátky (menej ako 21 dní), nepravidelný alebo absentujúci, čo môže znamenať, že žena nemá vôbec ovuláciu. K najčastejším diagnózam súvisiacich s poruchou ovulácie patria: 

  • Syndróm polycystických ovárii(PCOS) 

Syndróm polycystických vaječníkov je hormonálna porucha bežná u žien v reprodukčnom veku. Presná príčina vzniku tohto syndrómu nie je známa. Medzi faktory, ktoré ho však môžu spôsobiť patria vysoká hladina inzulínu, neliečený zápal v tele a dedičnosť. PCOS môže spôsobiť nepríjemné akné, rast nadmerného ochlpenia, prírastok hmotnosti a v neposlednom rade môže narušiť menštruačný cyklus, a teda ovuláciu.

Prečítajte si tiež: Syndróm polycystických vaječníkov

  • Dysfunkcia hypotalamu 

Hypotalamická dysfunkcia je problém s časťou mozgu nazývanou hypotalamus. Hypotalamus reguluje mnoho telesných funkcii, okrem iného, uvoľňovanie gonádotropného hormónu. Ten stimuluje produkciu folikulo-stimulačného hormónu (FSH) a luteinizačného hormónu (LH). Nízka hladina týchto hormónov zapríčiňuje, že vo vaječníkoch nedozrievajú folikuly, tým pádom nedochádza k uvoľneniu vajíčka a k ovulácii.  Hypotalamická dysfunkcia môže byť zapríčinená nadmerným fyzickým a psychickým stresom, alebo nedávnym výrazným zvýšením, či znížením hmotnosti ženy.

  • Primárna ovariálna nedostatočnosť 

Je charakterizovaná predčasnou stratou vajíčok z vaječníkov u žien mladších ako 40 rokov. Spôsobená môže byť autoimunitnou reakciou, ako dôsledok chemoterapie, alebo genetickou poruchou. Ženy s ovariálnou nedostatočnosťou mávajú okrem ťažkostí s otehotnením aj znížené libido, návaly horúčky a suché sliznice. 

  • Nadmerná produkcia prolaktínu 

Vysoká hladina prolaktínu znižuje produkciu estrogénu a tým aj schopnosť oplodnenia. Jednou z bežných príčin hyperprolaktinémie môže byť nádor na hypofýze, prolaktinóm. Tieto nádory bývajú zvyčajne benígne, čo znamená, že nie sú rakovinové. Medzi iné príčiny, ktoré môžu zapríčiniť hyperprolaktinémiu patrí  hypotyreóza, znížená činnosť štítnej žľazy, alebo niektoré lieky na predpis ako napríklad lieky na vysoký krvný tlak alebo na depresiu.

  • Obezita

Zaujímavosťou je, že aj tukové bunky produkujú estrogén. Čím viac priberáte, tým viac máte tukových buniek uvoľňujúcich estrogén. Príliš veľa prírodného estrogénu môže spôsobiť, že vaše telo bude reagovať, akoby ste užívali hormonálnu antikoncepciu s estrogénom (ako sú pilulky, injekcie alebo vaginálny krúžok) alebo ste už tehotná. To vám môže zabrániť v ovulácii a menštruácii.

  • Podvýživa

Ak máte BMI 18,5 alebo menej môže vaše telo prestať vytvárať estrogén, čo môže viesť k nepravidelnej až absentujúcej menštruácii a rovnako aj ovulácii. Platí to najmä ak chudnete z nedostatočného príjmu živín, alebo  pri poruchách stravovania.

  • Nepriechodné vajíčkovody 

Poškodené alebo zablokované vajcovody bránia spermiám dostať sa k vajíčku alebo blokujú priechod oplodneného vajíčka do maternice. Príčinou môže byť zápalové ochorenie panvy, infekcia vajíčkovodu alebo maternice pohlavne prenosnými chorobami, chirurgické zákroky v bruchu, panvová tuberkulóza. 

  • Endometrióza 

Nastáva keď sa tkanivo, ktoré za normálnych okolností rastie v maternici, implantuje a rastie na iných miestach ako napríklad na vonkajšej strane maternice, vaječníkov, vajíčkovodov dokonca aj na močovom mechúre. Toto tkanivo môže dráždiť štruktúry, ktorých sa dotýka, a spôsobiť bolesť a zrasty na týchto orgánoch, ktoré môže upchať vajíčkovody alebo maternicu a zabrániť spojeniu vajíčka so spermiou. 30% až 50% žien trpiacich endometriózou majú problémy s otehotnením.

Prečítajte si tiež: Endometrióza: Trpí ňou každá desiata žena

Príznaky neplodnosti
ZDROJ:Photographee.eu/Shutterstock.com

Choroby maternice alebo krčku maternice 

Benígne polypy alebo nádory (fibroidy, myómy), abnormality maternice prítomné od narodenia, cervikálna stenóza (zúženie krčka maternice), spôsobená jeho dedičným poškodením. Niekedy krčok maternice nedokáže vytvoriť vhodný typ hlienu, aby spermie mohli putovať cezeň do maternice. 

Fajčenie

Chemické látky, ako nikotín a oxid uhoľnatý, v cigaretovom dyme urýchľujú stratu vajíčok. Ako náhle vajíčka odumrú, nemôžu sa už regenerovať. To znamená, že u žien, ktoré fajčia môže menopauza nastať  o 1 až 4 roky skôr ako u žien, ktoré nefajčia.

Významnú úlohu pri otehotnení zohráva aj vek

Isto ste už počuli otrepanú frázu „tikajú vám biologické hodiny “, ktorá znervózňuje milióny žien po celom svete. Ako to teda s tým tikaním je? Všetky vajíčka, ktoré má žena k dispozícii na počatie, v sebe nosí už od narodenia vo vaječníkoch. Počas života sa žiadne nové vajíčka netvoria, to znamená, že starnú spolu s ňou. Kvalita aj množstvo vajíčok sa v priebehu života znižuje, pričom ich strata sa zrýchľuje okolo 37. roku života. V čase keď dosiahne žena 40. rok života je jej zásoba vajíčok obmedzená na 3%.

Viac informácií v štúdii

Prečo s pribúdajúcim vekom klesá kvalita vajíčok?

Tesne pred ovuláciou, každý mesiac, sa vaše vajíčka začnú deliť. Staršie vajíčka sú počas tohto procesu delenia náchylnejšie na vznik chýb, vďaka čomu je pravdepodobnejšie, že budú obsahovať abnormálne chromozómy. Preto sa s pribúdajúcim vekom zvyšuje šanca na narodenie dieťatka s Downovým syndrómom a inými vývojovými abnormalitami.

 

Možné príčiny problémov s počatím u mužov 

Sexuálne prenosné choroby 

Sexuálne prenosné choroby ako kvapavka alebo chlamídie môžu spôsobiť mužskú neplodnosť. Genitálny zápal spôsobený týmito mikroorganizmami prispieva k zmenám v kvalite spermií, zatiaľ čo závažné a chronické prípady týchto infekcií môžu spôsobiť upchatie semenovodu. 

Varikokéla

Je to stav, pri ktorom dochádza k vakovitému rozšíreniu žíl v miešku, čo často vedie k zmenšeniu semenníkov, nízkej produkcii spermii a aj k ich zníženej kvalite. Nie je celkom isté prečo varikokély vznikajú. Predpokladá sa, že sú spôsobené chybnými žilovými chlopňami, ktoré bránia správnemu prúdeniu krvi z a do semenníkov. V prípade nedostatočného odtoku sa krv v žilách hromadí, čo spôsobí rozšírenie žíl.

Hormonálna nerovnováha

Testosterón hrá významnú úlohu pri tvorbe ejakulátu. Nízka hladina testosterónu môže priamo ovplyvniť plodnosť tým, že spôsobí zníženie produkcie spermií, a nepriamo ovplyvniť plodnosť znížením libida a erektilnou dysfunkciou.

Poranenia semenníkov 

Muži by mali byť mimoriadne opatrní pri vykonávaní športov, pri ktorých nie sú semenníky správne chránené. Patria sem napríklad bojové umenia, cyklistika a jazda na koni.  Zranenie semenníka vedie k zjazveniu tkaniva. Takéto tkanivo si neplní svoju pôvodnú funkciu, čo môže mať za následok zníženú alebo zastavenú produkciu spermií. V dôsledku poranenia sa môže semenník aj zmenšiť, čo môže nepriaznivo ovplyvniť počet spermií, ich pohyblivosť a celkovú kvalitu.

Liečba rakoviny 

U mužov s rakovinou môže chemoterapia a ožarovanie vážne poškodiť produkciu spermii. Pred takouto liečbou pripadá do úvahy zmrazenie spermii. 

Rizikové faktory 

Nadmerné vystavenie rizikovým faktorom ako sú pesticídy, chemikálie alebo radiácia. Nepriaznivý vplyv na plodnosť môže mať tiež dlhodobé užívanie anabolických steroidov, liekov na vysoký krvný tlak alebo depresie.  

Životný štýl 

Na plodnosť negatívne vplýva konzumácia alkoholu, obezita alebo aj časté navštevovanie sauny a vírivky čo môže zvýšiť telesnú teplotu a ovplyvniť produkciu spermií.  Muži fajčiari môžu trpieť tiež nízkym počtom spermii alebo ich zníženou kvalitou a pohyblivosťou, čo výrazne narúša ich schopnosť oplodniť vajíčko.

Neplodnosť u mužov
ZDROJ:logika600/Shutterstock.com 

Nevysvetliteľná neplodnosť  

Môže sa vyskytnúť aj taká situácia, že sa príčina neplodnosti nikdy nenájde. Kombinácia niekoľkých menších faktorov u oboch partnerov môže spôsobiť nevysvetliteľné problémy s plodnosťou. Aj keď je frustrujúce získať konkrétnu odpoveď, nevedieť, kde je problém môže byť pre niektoré páry ešte ťažšie. Problémy s počatím sa môžu časom napraviť, napríklad aj tým, ak jeden z partnerov pociťuje psychické napätie z neúspešných pokusov o oplodnenie, po jeho uvoľnení (v psychickej pohode), môže dôjsť k spontánnemu otehotneniu ženy. 

Kedy vyhľadať odbornú pomoc?

Ak máte ťažkosti s počatím viac ako 12 mesiacov pri nechránenom pohlavnom styku 2 až 3krát do týždňa neváhajte sa obrátiť na odborníka. U žien vo veku 35 a viac platí doba 6 mesiacov. Potrebné vyšetrenia na zistenie zdravotného stavu zahŕňajú ultrazvuk panvy, krvné testy a analýzu spermii.

Diagnostika neplodnosti nemusí hneď znamenať, že sa vaše sny o dieťatku rozplynú. Aj keď sa vám zdá, že to už trvá príliš dlho, nevzdávajte sa. Mnohým párom, ktoré sa stretli s neplodnosťou sa nakoniec podarilo počať dieťatko, či už svojpomocne alebo s lekárskou pomocou.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
maternicaneplodnosťpohlavné orgány