18.01.2023 • 6 minút na prečítanie

Najnovšia vakcína zvyšuje najmä ochranu pred omikronom

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Podľa údajov NCZI z polovice januára 2023 prípady pozitívne testovaných ľudí na Slovensku od začiatku roka 2023 narastajú. Rastie tiež počet osôb, ktoré nákaze COVID-19 podľahli. Preočkovanie posilňuje skôr imunitu proti ochoreniu, voči nákaze ochrániť nemusí.

Ako očkovanie funguje

Podstatou vakcín proti ochoreniu COVID-19 je naučiť telo rozpoznať vírus, vďaka čomu proti nemu dokáže urýchlene a efektívnejšie zareagovať. Na základe doterajších dát vieme, že očkovanie je najúčinnejšou zbraňou v boji proti koronavírusu. Pomohlo výrazne znížiť počet hospitalizácií a tiež úmrtí najmä v čase, keď bola situácia kritická. Je však potrebná aj ďalšia dávka? 

Efekt nie je trvalý

Imunita, ktorú telo nadobudne po základnom očkovaní, nie je trvalá a časom dochádza k jej poklesu. Základná očkovacia schéma pozostáva z podania 1. a 2. vakcinačnej dávky. Pre posilnenie ich účinku nasleduje 3. dávka (resp. 1. posilňujúca) a 4. (resp. 2. posilňujúca dávka).

Od podania 3. dávky už u mnohých ľudí uplynul viac než rok. Vďaka preočkovaniu (tentoraz 2. posilňujúcou, resp. 4. dávkou) si telo opätovne vytvorí potrebnú ochranu a dlhodobá ochrana proti ťažkému priebehu a riziku hospitalizácie tak narastá. Po podaní druhej posilňovacej dávky je podľa štúdie z Izraela imunita silnejšia

S ochranou proti nákaze je to trochu inak. Očkovanie neposkytuje dokonalú ochranu pred nákazou, takáto ochrana trvá len krátkodobo. To znamená, že človek sa po 4. vakcíne môže nakaziť ochorením COVID-19, avšak je mimo ohrozenia života či rizika hospitalizácie.

Očkovacia látka
Kunal Mahto/Shutterstock.com

Omikronový „update“

Druhú posilňovaciu dávku predstavuje najnovšia vakcína, ktorá je upravená tak, aby poskytla zvýšenú ochranu proti momentálne najrozšírenejším a najinfekčnejším variantom omikron. Ide o vakcínu Comirnaty Original/Omicron BA.4-5, ktorá je u nás dostupná od októbra 2022.

Keďže varianty omicron BA.4 a BA.5 sa v súčasnosti vyskytujú v celom svete najviac, upravené vakcíny sú oproti pôvodným výrazne účinnejšie. Aktualizované vakcíny sú tzv. bivalentné, čo znamená, že stále poskytujú ochranu voči obom variantom – pôvodnému vírusu aj novému subtypu.

Len ako posilňovacia dávka

Vakcínu špecializovanú proti omikronu je možné kombinovať po akejkoľvek predošlej dávke (aj od inej spoločnosti, než je Pfizer-BioNTech). Je možné podať ju ako 3. alebo 4. vakcínu (teda prvý alebo druhý booster). Naopak, nie je vhodná pre podanie v základnej očkovacej schéme (teda ako 1. alebo 2. dávka), nakoľko obsahuje nižšiu dávku mRNA než vakcíny základnej očkovacej schémy. 

Variant omikron je najrozšírenejší
G.Tbov/Shutterstock.com

Odporúčania odborníkov

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky stále odporúča očkovanie ako najlepší spôsob prevencie. Očkovanie je však dobrovoľné a na zvážení každého z nás. Vakcináciu druhou posilňovacou dávkou odporúča aj Česká vakcinologická spoločnosť ČLS JEP   a americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb CDC. Odporúčajú ju najmä ľuďom so zníženou imunitou (nad 12 rokov), ľuďom s chronickými ochoreniami a osobám vo veku nad 60 rokov, u ktorých hrozí vyššie riziko ťažšieho priebehu ochorenia. Ich odporúčanie sa vzťahuje aj na klientov zariadení sociálnej starostlivosti, osobám, ktoré sa o nich starajú a tiež všetkým zdravotníckym pracovníkom. 

Cestovatelia

V súvislosti so zhoršením epidemiologickej situácie v Číne sa štátne orgány snažia o elimináciu rizika nákazy a závažného priebehu ochorenia COVID-19 dôrazným odporúčaním, aby sa dali zaočkovať najmä cestujúci do alebo z Číny.  

Zvážte očkovanie pred cestovaním do zahraničia
Horth Rasur/Shutterstock.com

Kto sa môže dať zaočkovať

Očkovanie je úplne dobrovoľné a je na každom, aby zvážil jeho potrebu. Zaočkovať sa môžu dať aj ľudia mimo rizikových skupín, pokiaľ majú o očkovanie záujem. Posilňovacia dávka je určená pre všetky osoby staršie ako 12 rokov, ktorých posledná dávka očkovacej látky proti COVID-19 bola podaná najmenej pred 3 mesiacmi a najskôr po 3 mesiacoch od prekonania ochorenia.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

https://covid-19.nczisk.sk/sk

https://korona.gov.sk/informacie-k-prihlasovaniu-sa-na-ockovanie/

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/stay-up-to-date.html

https://www.vakcinace.eu/data/files/downloads/doporuceni_cvs_4-davky_covid-1916_6_2022.pdf

https://www.news-medical.net/news/20230116/What-is-the-efficacy-of-the-COVID-19-second-booster-versus-the-first-booster-and-prior-COVID-19-infections.aspx

Redakcia portálu Lekar.sk
Aktuality
covid-19dýchacie cestydýchavičnosťstresúnava