10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Nazálna kongescia / upchatie nosovej dutiny

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nazálnou kongesciou rozumieme upchatie nosovej dutiny. K tomu najčastejšie dochádza podráždením výstelky nosa. Cievy zásobujúce túto oblasť opuchnú a začnú tvoriť väčšie množstvo tekutiny. Tá sa začne hromadiť v nose a spôsobuje pocit jeho upchatia. Sprievodným prejavom môže, ale nemusí byť výtok z nosa. Najčastejšími príčinami sú infekcie ako prechladnutie či chrípka a alergické reakcie. Upchatý nos väčšinou nespôsobuje vážne komplikácie, ale v prípade malých detí môže narušiť spánok a príjem potravy.

Vznik a príčiny

Nazálna kongescia je charakteristická pocitom nedostatočného prívodu kyslíka pri dýchaní nosom. Dôvodom jej vzniku môže byť čokoľvek, čo podráždi výstelku nosa a vyvolá jej nadmerné prekrvenie. Veľmi podobne sa prejavujú aj prípady, v ktorých je dutina vyplnená čímkoľvek, čo bráni toku vzduchu.

Infekcie horných dýchacích ciest

Najčastejšími príčinami nazálnej kongescie sú infekcie. Tie spôsobujú zápal, ktorého prejavom môže byť okrem upchatého nosa aj kašeľ, zvýšená telesná teplota, ale aj únava a bolesť svalov a kĺbov. Najčastejšími pôvodcami sú vírusy. Ochorenie máva krátky priebeh a spontánne sa vylieči v priebehu niekoľkých dní. Vo vzácnejších prípadoch môžu infekciu spôsobovať baktérie. Vtedy sa trvanie príznakov spravidla predlžuje.

Alergie

Bežnými spúšťačmi alergie bývajú pele rastlín, srsť zvierat, prach či čiastočky plesní. Po vystavení sa týmto faktorom dochádza k svrbeniu nosa a jeho upchatiu. Oči môžu slziť, páliť a byť začervenané. Podľa typu spúšťača, môžu byť prejavy sezónne alebo celoročné.

Hormonálne zmeny

Pokiaľ vzniká upchatie nosa počas tehotenstva a nie je spôsobené inou známou príčinou, môže ísť o tzv. tehotenskú kongesciu. Pri nej sa predpokladá vplyv hormonálnych zmien na prekrvenie nosa.

Vybočená nosová priehradka a zväčšené nosné mandle

Môžu brániť prúdeniu vzduchu cez nosovú dutinu a vyvolávať pocit upchatého nosa.

Cudzie objekty v nose

S touto príčinou sa stretávame u menších detí. Okrem upchatého nosa sa môžu prejaviť bolesťou a výtokom z nosa s obsahom krvi či hnisu.

Ostatné

K ďalším príčinám zaraďujeme napríklad dráždenie dymom z cigariet. Taktiež existujú vzácnejšie dôvody ako nádory nosa a prínosových dutín. U detí sa nazálna kongescia môže prejavovať podráždenosťou, poruchami spánku, zníženou chuťou do jedla či obťažným satím mlieka.

Liečba

Liečba upchatého nosa závisí od príčiny jeho vzniku. V prípade infekcií ochorenie väčšinou spontánne vymizne v priebehu niekoľkých dní. Základom je ,,úľavová” terapia. Jej úlohou je zmiernenie príznakov a uľahčenie priebehu choroby. Bežne dostupné sú nosové kvapky a spreje, ktoré obsahujú látky dočasne zužujúce cievy v nose. Tým sa zníži tvorba tekutiny v nose. Ich použitie u detí je nutné konzultovať s lekárom či lekárnikom. Používanie by nemalo byť dlhšie ako určuje predpísaný čas. Dôvodom je riziko vzniku tzv. rebound fenoménu. Pri ňom dochádza k opätovnému upchatiu nosa po ich vysadení. To môže byť mnohokrát horšie ako pred začiatkom používania kvapiek.

Pri alergickej príčine je podstatné vyhýbanie sa spúšťačom. Už vzniknutému upchatému nosu môžu uľaviť kvapky do nosa s antihistaminikami. Sú to látky, ktoré bránia prejavom alergie. V prípade malých detí, ktoré nie sú schopné vysmrkať hlien von z nosa, môžu pomôcť odsávacie prístroje alebo pomôcky.

Návšteva lekára sa odporúča v prípadoch, ak prejavy pretrvávajú dlhšie ako 2 týždne, súčasťou stavu je horúčka (nad 38 °C), výtok z nosa je hnisavý alebo krvavý, pociťovanie silných bolestí hlavy, príznaky vznikajú po úraze hlavy, u malých detí spôsobuje poruchy príjmu potravy.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavykašeľnosnosová dutinapodráždenosťporucha spánkuúnavaupchatý nos