10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Nealkoholické stukovatenie pečene

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nadmerné pitie alkoholu môže spôsobiť zvýšené ukladanie tuku v pečeni. Výsledkom je dezorganizácia architektoniky pečene, ktorá prestane normálne fungovať. Tomuto ochoreniu sa hovorí cirhóza. Nadmerné ukladanie tuku v pečeni sa však môže vyskytovať aj u ľudí, ktorí vôbec nepijú alkohol, a tiež môže spôsobiť cirhózu. Príčina vzniku nealkoholického stukovatenia, steatózy, nie je úplne jasná, predpokladá sa spojitosť medzi inzulínovou rezistenciou a týmto ochorením. Najčastejšie sa prejavuje únavou, malátnosťou, telesnou slabosťou,zníženouvýkonnosťou, tupou bolesťou pod rebrami.

Vznik a príčiny

Inzulínová rezistencia a vznik tohto ochorenia majú úzku spojitosť. Inzulín je hormón, ktorý pomáha získať glukózu z krvného riečiska do buniek a taktiež ukladá nadbytočnú glukózu v pečeni. Inzulínová rezistencia teda znamená, že bunky neodpovedajú na účinok inzulínu, preto dochádza k zvýšenému ukladaniu tuku v pečeni.

Rizikové faktory vzniku stukovatenia pečene sú cukrovka, vysoký cholesterol, vysoké triacylglyceroly, užívanie kortikoidov, sedavé zamestnanie, nadváha, zlé stravovacie návyky.

Príznaky

V mnohých prípadoch sa ochorenie neprejavuje žiadnymi príznakmi. Ak sú symptómy prítomné, zahŕňajú bolesť pod rebrami vpravo hore, nechutenstvo, zväčšenú pečeň, zvýšené množstvo voľnej tekutiny v dutine brušnej, žltnutie kože a očí. Môže sa vyskytovať tlak v bruchu, únava, striedanie zápchy a hnačky, pocit plnosti a znížená výkonnosť.

S progresiou choroby pribúdajú komplikácie, ako je žltačka, poruchy vedomia, zlyhanie obličiek, poškodenie pankreasu či srdca a stav môže vyústiť až do kómy. Stukovatenie pečene môže prejsť do cirhózy pečene, pri ktorej je výrazne obmedzená jej funkcia a dochádza k akumulácii toxických látok v tele, zníženiu syntézy proteínov a ďalším nežiaducim procesom.

Diagnostika

Stukovatenie pečene sa vo väčšine prípadov potvrdí náhodne, pri preventívnych prehliadkach alebo pri predoperačnom vyšetrení. Lekár na základe anamnézy, klinického a laboratórneho vyšetrenia zhodnotí stav pacienta. Z krvi sa dajú stanoviť hodnoty pečeňových enzýmov, ktoré poskytujú informáciu o poškodení pečene. Zo zobrazovacích metód sa využíva hlavne ultrazvuk, ďalej možno použiť CT alebo magnetickú rezonanciu. Stukovatenie pečene je postupný jav, ktorý je dôležité zachytiť v prvotnom štádiu. Včasná diagnostika oddiali vznik cirhózy pečene, čo je nezvratná premena pečeňových buniek na väzivové tkanivo.

Liečba

Na liečbu stukovatenej pečene neexistujú žiadne špeciálne liečivá. V niektorých prípadoch sa užívajú hepatoprotektíva, lieky ochraňujúce pečeňové bunky pred toxickými vplyvmi a podieľajúce sa na zvýšení detoxikačnej funkcie pečene.

Prevencia

Základ tvorí zmena stravovacích návykov, obmedzenie alkoholu a zníženie tukov v prijímanej strave. Včasná prevencia je jediný možný spôsob odvrátenia tohto ochorenia. Pri rozvoji cirhózy neexistuje iná liečba ako transplantácia pečene.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť pod rebramimalátnosťnealkoholická steatohepatitídanechutenstvopankreaspečeňporuchy vedomiasrdceúnavažltnutie kože