12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Nekrotizujúca fasciitída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nekrotizujúca fasciitída je ochorenie, ktoré sa nevyskytuje často, je však závažné. Ide o bakteriálnu infekciu, ktorá postihuje fasciu (obal svalu), ale i svaly a okolité orgány. Vstupnou bránou pre bakteriálnu infekciu je drobná rana, najčastejšie na končatinách. Nekrotizujúca fasciitída je vážna infekcia, ktorúje nutnéčím skôr liečiť a zabrániť šíreniu infekcie do okolitých tkanív a celého tela. Ochorenie sa veľmi skoro začne prejavovať bolesťou v končatine alebo v mieste výskytu infekcie začervenaním, opuchom. Prítomná môže byť i horúčka, zimnica a triaška.

Vznik a príčiny

Nekrotizujúca fasciitída je bakteriálne ochorenie spôsobené baktériami, najčastejšie z čreva, kože alebo dýchacích ciest. Baktérie však môžu pochádzať aj zo zeminy, prípadne z vody. Pre vznik infekcie je potrebná vstupná brána. Najčastejšie ide o drobné reznéporanenie, napríklad na končatinách. Ochorenie sa častejšie vyskytuje u starších ľudí a pacientov so zhoršeným celkovým zdravotným stavom. Medzi rizikové faktory patrí poškodenie kožnej bariéry, nedostatočná hygiena rúk, nesprávne ošetrenie kožnej rany a podkožia.

Príznaky

Medzi klinické príznaky nekrotizujúcej fasciitídy patrí bolesť v oblasti reznej rany či poškriabania. Celkové príznaky sa objavujú v priebehu pár hodín od počiatku infekcie. Sú veľmi podobné chrípke s horúčkou, zimnicou, triaškou, s únavou a pocitom celkovej slabosti. Časom dochádza k zápalu a začervenaniu alebo k rozvoju opuchu v danej lokalite. Koža v tejto oblasti je obvykle pevne napnutá a veľmi citlivá na dotyk. Ak sa infekcia nezačne včas liečiť, môže dôjsť k rozšíreniu bakteriálnej infekcie na okolité orgány a svaly. Príznaky celkovej infekcie sú zmätenosť, porucha orientácie, vyčerpanosť, slabosť, horúčka. V niektorých prípadoch môže nekrotizujúca fasciitída prebiehať ako hnačka s vracaním a horúčkou.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy a klinického obrazu posúdi stav pacienta. Medzi diagnostické metódy patrí fyzikálne vyšetrenie, odber krvi, v prípade chirurgického zákroku aj mikrobiologické vyšetrenie vzorky z postihnutej oblasti. Dôležité je stanovenie zápalových parametrov z krvi, pri približnej znalosti vyvolávajúcej baktérie je možné špecializované vyšetrenie protilátok.

Liečba

Pretože ide o závažnú infekciu s potrebou obmedzenia šírenia infekcie do okolitých tkanív, je nutná liečba v nemocničnom prostredí. Základom je chirurgické odstránenie odumretého a infikovaného tkaniva, ktoré je v niektorých prípadoch hlboké a môže viesť až k amputácii končatiny. Následne je nutná antibiotická terapia, podávaná priamo do krvného obehu. V niektorých prípadoch je potrebná podporná liečba krvného tlaku, funkcie srdca a obličiek a zabezpečenie dostatočného množstva tekutín.

Prevencia

Prevenciu predstavuje obmedzenie rizikových faktorov, ktoré by viedli k rozvoju nekrotizujúcej fasciitídy. Pri poranení kože alebo podkožia je potrebná dezinfekcia rany, jej prekrytie a udržiavanie v suchu. Ďalším bodom je dodržiavanie správnych hygienických zásad a obmedzenie znečistenia rany.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
hnačkahorúčkanekrotizujúca fasciitídaopuchslabosťúnavazimnicazmätenosť