Halitóza. Trpí ňou približne štvrtina populácie. Zdrojom sú väčšinou zvyšky jedla, ktoré baktérie rozkladajú za uvoľnenia prchavých zlúčenín síry. Až 98 % halitózy má pôvod v ústnej dutine kvôli nedostatočnej hygiene. Vhodnou prevenciou je pitie väčšieho množstva vody, dôkladné čistenie zubov, medzizubných priestorov a jazyka. Profesionálnu dentálnu hygienu by sme mali absolvovať aspoň dvakrát do roka.
Pojem halitóza označuje nepríjemný alebo veľmi silný zápach z úst. Nepríjemný dych, ktorého príčina je priamo v ústach, nazývame jednoducho zápach z úst.
Problémom trpí množstvo ľudí. Stav nepriaznivo vplýva na psychiku človeka. Môže sa rozvinúť do silne rušivého faktoru, ktorý sa v mnohých prípadoch stáva spoločensky neúnosný. Nepríjemným zápachom z úst trpí približne 25 % populácie.
Halitóza vzniká bakteriálnym rozkladom aminokyselín vo zvyškoch jedla, v slinách a mŕtvych bunkách nachádzajúcich v dutine ústnej, hlavne vzadu na jazyku, pri ktorom dochádza k tvorbe prchavých zlúčenín síry, ktoré sú zodpovedné za zlý dych. Tieto zlúčeniny nielen zapáchajú, ale sú pre tkanivá v ústach toxické.
Teplé a vlhké prostredie je ideálnym prostredím pre rast týchto baktérií. Až 98 % halitózy má pôvod v dutine ústnej vplyvom nedostatočnej hygieny pri:
Baktérie priľnú k slizniciam, jazyku, zubom a ďasnám. Ak nie sú pravidelne odstraňované, v priebehu 12 hodín vytvorí sa povlak, ktorý môže mať bielu, žltú, zelenú alebo hnedú farbu.
U ľudí, ktorí trpia zápachom z úst a nevedia ho riešiť, spôsobuje spoločenské obmedzenie. Niektorí ľudia si ani neuvedomujú, že majú zlý dych, pretože ich čuchové bunky v nose sú zvyknuté na ich neustály zápach. Výrazný zápach vzniká aj pri konzumácií niektorých aromatických potravín ako je cibuľa alebo cesnak, ako aj pri užívaní liekov – napr. cyklosporínov, fajčení a pití alkoholu.
Niektoré typy zlého dychu označované ako „ranný dych“ sú považované za normálne a zvyčajne nesúvisia so zdravotným problémom. Ranný dych vzniká ako dôsledok redukcie slín počas spánku (až o 90 %), pričom v suchých ústach dochádza k odumieraniu buniek na jazyku a slizniciach. Keďže baktérie v ústach sa živia týmito odumretými bunkami, vytvorí sa počas noci viac prchavých sírnych zlúčenín.
Lokálne príčiny:
Celkové príčiny:
Dôležité je zavedenie kompletnej ústnej hygieny, vrátane hygieny jazyka! Žiadne cukríky a žuvačky zápach z úst neodstránia, iba ho na určitý čas prekryjú. Neodstraňuje sa symptóm, ale jeho príčina. Po odstránení príčiny zápach z úst vymizne.
Vyšetrenie halitózy je súčasťou kompletného vyšetrenia pacienta. Najčastejšou príčinou zápachu z úst je zlá ústna hygiena, preto je najdôležitejšie najprv vyšetriť dutinu ústnu. Vyšetrujú sa miesta ako sú kazivé ložiská zubov, medzizubný priestor, parodontálne vačky, jazyk, nevhodné okraje výplní, okraje koruniek.
Ak napriek kompletnej profesionálnej ústnej hygiene, odstránení nánosov z parodontálneho vačku a po pravidelnom dôkladnom individuálnom čistení zubov, medzizubného priestoru a jazyka zápach nemizne, ošetrujúci lekár odporučí pacienta na vyšetrenie u špecialistu – otorinolaryngológa alebo internistu. Zlý dych ako dôsledok systémovej choroby môže byť dlhotrvajúcim problémom, ktorý je však možné správnou lekárskou starostlivosťou dostať pod kontrolou.
Zlý dych spojený s horúčkou, bolesťou hrdla, kvapkaním z nosa, hlieny a kašeľ indikuje návštevu u všeobecného lekára. Ak trpíte cukrovkou, refluxom alebo chronickým ochorením obličiek či pečene opýtajte sa vášho doktora, či si váš zlý dych vyžaduje špeciálnu zdravotnú starostlivosť.
Svojho zubára a dentálneho hygienika navštívte, ak:
Základom liečby halitózy je odstránenie všetkých zložiek, z ktorých vznikajú prchavé zlúčeniny síry a zníženie množstva baktérií, ktoré sú zodpovedné za tvorbu týchto zlúčenín.
Najznámejším prostriedkom je chlórhexidín, ktorého aktívne molekuly sa prichytávajú na všetky povrchy v dutine ústnej, čím zabraňujú usadeniu baktérií na povrchu zubov a ďasien. Chlórhexidín má však aj vedľajšie účinky ako je sfarbenie zubov a zmena vnímania chuti. Preto jeho používanie by nemalo presiahnuť 8 až 10 dní.
Každodenné čistenie zubov a medzizubných priestorov
Zlému dychu sa dá zabrániť veľmi jednoducho. Denné udržiavanie si vyžaduje čistenie zubov a medzizubných priestorov medzizubnou kefkou a dentálnou niťou. Pacientom so zubnou náhradou sa odporúča náhradu počas noci nenosiť.
Čistenie jazyka
Jazyk je dokonalou živnou pôdou pre baktérie. Čistite si ho aspoň jedenkrát denne škrabkou na jazyk alebo aspoň kefkou namočenou do ústnej vody bez alkoholu. Vhodné je po každom vyčistení použitie ústnej vody bez alkoholu.
Zvýšená produkcia slín
Zlému dychu sa dá predchádzať pitím väčšieho množstva vody, čím sa podporuje vyplavovanie baktérií. Zvýšenú tvorbu slín podporujú aj žuvačky bez cukru.
Vhodná strava
Ak sladíte, používajte radšej cukry šetriace zuby, napr. brezový cukor. Žutie surovej mrkvy alebo inej zeleniny napomáha mechanickému odstráneniu povlaku z povrchu zubov.
Pokiaľ bol váš zlý dych správne diagnostikovaný, vyhliadky na svieži dych sú veľmi priaznivé, ak budete dodržiavať liečebný plán stanovený zubným lekárom a dentálnym hygienikom.
Odporúča sa pravidelne absolvovať preventívne prehliadky u zubára raz ročne a profesionálnu dentálnu hygienu minimálne dvakrát do roka.