04.07.2019 • 3 minút na prečítanie

Nesteroidné protizápalové lieky

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nesteroidné protizápalové lieky, nazývané i nesteroidné antiflogistiká (NSA), patria medzi najčastejšie užívané medikamenty. Majú protizápalový, analgetický (proti bolesti) a antipyretický (proti horúčke)účinok. Zaraďujú sa medzi stredne silné analgetiká. Najznámejší zástupcovia tejto skupiny sú: aspirín, acylpirín a ibuprofen. Najčastejšie sú predpisované pri ochoreniach pohybového aparátu, pri bolesti hlavy a zubov, pri horúčke a bolesti pri menštruácii. Mechanizmus účinku spočíva v blokovaní vzniku prostaglandínov, prostacyklínov a tromboxanov. Sú to látky podobné hormónom. Účinkujú lokálne a vznikajú prakticky vo všetkých orgánoch tela. Tieto látky ovplyvňujú imunitné zápalové reakcie, prekrvenie tkanív, zrážavosť a predovšetkým sú zodpovedné za vnímanie bolesti. Nežiaduce účinky vyplývajú z mechanizmu účinku lieku. Ide najmä o gastritídu, zvýšenú krvácavosť, obličkové zlyhanie a astmatický záchvat.

Kedy lieky užívať

Nesteroidné protizápalové lieky môžu pomôcť pri bolesti hlavy, zubov, chrbta, pri svalových bolestiach, horúčke, pri zápale spôsobenom artritídou alebo iným zápalovým stavom, pri menštruačných bolestiach, bolestiach po operačnom zákroku, pri osteoartritíde a obličkovej kolike.

Ako lieky užívať

Väčšina NSA patrí medzi slabé kyseliny, preto sa dobre absorbujú v tráviacom trakte. Viaceré sú metabolizované pečeňou a vylučované močom. Najbežnejšia cesta užitia je orálna vo forme tabliet, ale môžu sa užívať aj vo forme krémov, gélov, náplastí, roztokov.

Odporúčaná denná dávka závisí od telesnej hmotnosti a indikácií. Napríklad aspirín sa zvyčajne dávkuje po 500 mg každé 3-4 hodiny pri bolesti. Pri horúčke sa obvykle podáva jedna 500 mg tableta. Antiagregačný (proti zrážaniu krvi) účinok má už 30-100 mg. Dávkovanie pri reume a zápale môže byť až 3,6-4 g na deň. U väčšiny liekov je to zároveň maximálna denná dávka, ktorú môže dospelý človek užiť.

Nežiaduce účinky

Medzi nežiaduce účinky NSA patrí predovšetkým gastritída, dyspepsia, žalúdočné vredy, gastrointestinálne krvácanie, hepatopatie, zlyhanie obličiek, edémy, zadržiavanie vody a sodíka, útlm kostnej drene, kožné prejavy, bolesti hlavy, závraty, rozmazané videnie, hučanie v ušiach, zhoršená astma, zvýšená krvácavosť, bolesť hrudníka, srdcové zlyhanie, predĺženie pôrodu a komplikácie pri ňom.

Užívanie nesteroidných antiflogistíkje zvyčajne krátkodobé. Pri ich dlhodobom užívaní sa riziko vzniku ich nežiaducich účinkov zvyšuje. Preto tieto účinky možno minimalizovať použitím minimálne účinnej dávky na najkratší čas potrebný na odstránenie symptómov.

Kontraindikácie

Pre riziko nežiaducich účinkov sú niektoré typy NSA kontraindikované pri aktívnom žalúdočnom vrede, gastrointestinálnom krvácaní, pri precitlivenosti na daný liek, pri ťažkom poškodení pečene, pri súčasnom užívaní iných nesteroidných protizápalových liekov. Opatrnosť je nevyhnutná pri pacientoch s astmou, s ischemickou chorobou srdca a pri mozgovo-cievnej príhode.

Ďalšie užitočné informácie

Nesteroidné antiflogistiká môžu interagovať s inými liečivami. Napríklad lieky na krvný tlak môžu interagovať s aspirínom a tento tlak nie je znižovaný efektívne. Kombinácia warfarínu s NSA vedie k zvýšenej krvácavosti, cyklosporín s NSA k poškodeniu obličiek a antidepresíva SSRis takisto k zvýšenej krvácavosti.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
astmatický záchvatbolesť hlavyhorúčkaliečivámenštruáciasvalová bolesťzápal žalúdkazlyhanie obličiek