12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Neúmyselná strata hmotnosti

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Náhla výrazná strata hmotnosti môže byť dôsledkom stresovej udalosti, napríklad stresu pri zmene zamestnania, rozvodu, prepustenia zo zamestnania alebo úmrtia blízkej osoby. V týchto prípadoch sa telesná hmotnosť vráti do normálu, keď odznie podnet, ktorý stres spôsobil. Významná strata hmotnosti môže byť tiež dôsledkom poruchy príjmu potravy, ako je anorexia alebo bulímia. Ak však strata hmotnosti nebola spôsobená uvedenými príčinami av dôsledku diéty alebo cvičeniapokles hmotnosti nenastal, odporúča sa kontaktovať praktického lekára, pretože existuje podozrenie, že je dôsledkom prebiehajúceho ochorenia.

Strata hmotnosti

Telesná hmotnosť je ovplyvnená príjmom kalórií, úrovňou fyzickej aktivity, celkovým zdravotným stavom, vekom, absorpciou živín i ekonomickými a sociálnymi faktormi. Nevysvetliteľná strata hmotnosti, respektíve strata hmotnosti bez príčiny (obzvlášť ak je významná alebo pretrváva dlhší čas) môže byť známkou základnej zdravotnej poruchy. Existuje konsenzus lekárov, ktorí tvrdia, že strata viac ako piatich percent telesnej hmotnosti bez očividnej príčiny v priebehu šiestich mesiacov až jedného roka, najmä ak ide o starších dospelých, je dôvodom na lekársku prehliadku. Zvláštnu pozornosť by mal v tomto prípade človek venovať prezencii objavujúcich sa príznakov, ako je únava, strata chuti do jedla, zmena toaletných návykov a nárast ochorení alebo infekcií.

Príčiny straty hmotnosti

Nevysvetliteľná strata hmotnosti môže mať veľa príčin. Tie môžu mať medicínsky aj nebiologický pôvod. Často je dôsledkom kombinácie príčin a niekedy sa lekár ani pacient príčiny nedopátrajú. Dôvodom neúmyselnej straty telesnej hmotnosti je nezriedka skryté onkologické ochorenie, ktorého príznaky sa rozvinú až v neskorších štádiách. Rakovina je všeobecný pojem pre choroby, ktoré spôsobujú abnormálne delenie a šírenie buniek do okolitých orgánov. Podľa lekárov je jedným z prvých príznakov onkologického ochorenia nevysvetliteľná strata v rozsahu 4,5-5 kg hmotnosti. Takýto úbytok je bežný v prípade rakoviny pankreasu, pľúc, žalúdka a pažeráka. Rakovina zároveň zvyšuje zápal, ktorý sa prejavuje stratou svalového tkaniva a narušenia hormónov regulujúcich chuť do jedla. Tieto faktory stratu hmotnosti prehlbujú.

K potenciálnym príčinám nevysvetliteľnej straty hmotnosti patrí Addisonova choroba (adrenálna insuficiencia), ale i celiakia, neurologické ochorenia spôsobujúce zmeny v správaní, stratu chuti do jedla, zmeny vo vnímaní vôní a chutí. Hmotnosť klesá aj pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, Crohnovej chorobe, demencii, problémoch s chrupom, pri hlbokej depresii, cukrovke, zlyhávaní srdca, HIV/AIDS, hyperkalcémii, hypertyreóze (hyperaktívna štítna žľaza), hypotyreóze (znížená činnosť štítnej žľazy), Parkinsonovej chorobe, peptickom vrede, ulceróznej kolitíde a tuberkulóze. Pokles hmotnosti často sprevádza aj zneužívanie omamných látok (alkohol, kokaín a podobne).

Menej často neočakávanú stratu hmotnosti zapríčiňujú vedľajšie účinky niektorých liekov, prípadne poškodenie obličiek a pečene, dlhodobý zápalový stav (reumatická artritída alebo lupus), stavy, ktoré spôsobujú dysfágiu (problémy s prehĺtaním), prípadne bakteriálne, vírusové alebo parazitické infekcie.

Ľudské telo pozostáva z tukovej a beztukovej hmoty. Beztuková hmota zahŕňa svaly, kosti a vodu. Vo vyššom veku, prípadne v dôsledku úrazu, ktorého výsledkom je dlhodobá imobilita, dochádza k strate svalového tkaniva (atrofia). Keďže svalové tkanivo sa na telesnej hmotnosti podieľa veľkou mierou, pokles hmotnosti je v týchto prípadoch značný. Hlavným príznakom je svalová slabosť a asymetria končatín, problémy s dýchaním, pohybom a koordináciou. Medzi možné príčiny straty svalového tkaniva patria zranenia (zlomeniny kostí), starnutie, popáleniny, mŕtvica, osteoartritída, reumatoidná artritída, osteoporóza, roztrúsená skleróza a poškodenie nervov.

Diagnostika

Pri nevysvetliteľnej strate hmotnosti lekár po anamnéze odoberie pacientovi biologické vzorky krvi a moču a pošle ich na laboratórne spracovanie. Krvné testy zahŕňajú kompletný krvný obraz, ktorý môže odhaliť skrytú infekciu a anémiu. Súčasťou krvných testov je aj vyšetrenie markerov na posúdenie funkcie štítnej žľazy, pečene, obličiek a stanovenie krvného cukru (glukóza). Pri rozbore moču sa lekár sústredí na vyšetrenie markerov zápalových ochorení (C-reaktívna bielkovina) a stanovenie hodnoty elektrolytov (sodík, draslík, vápnik). Endoskopické postupy, napríklad gastrointestinálna endoskopia alebo kolonoskopia, môžu odhaliť dôkaz gastrointestinálnych príčin úbytku hmotnosti. Echokardiogram je užitočný pri diagnostike mnohých stavov vrátane infekcií prítomných na srdcových chlopniach (infekčná endokarditída). Imagingové testy zahŕňajú CT vyšetrenie hrudníka alebo brucha, MRI a PET scan a často pomáhajú identifikovať skryté onkologické ochorenie.

Liečba

Liečba úbytku hmotnosti, ktorá nie je zámerná, závisí od základnej príčiny. Bez ohľadu na príčinu treba prijať opatrenia na zastavenie chudnutia.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
asymetria končatíncelková slabosťstressvaly