Potenie je prirodzená funkcia organizmu, vďaka ktorej telo znižuje svoju teplotu. Potenie v noci jeprirodzenýjav, najčastejšie k nemu dochádza pri zvýšenej izbovej teplote. Ak je potenie časté a také silné, že oblečenie je premočené napriek tomu, že v miestnosti je normálna teplota, môže ísť o príznak niektorého z ochorení. Vyšetriť tento stav nie je jednoduché. Nočné potenie najčastejšie súvisí s horúčkou, bolesťou, hnačkou a s užívaním niektorých liekov. Ak je pravidelné, treba navštíviť lekára.
Nočné potenie výrazne ovplyvňuje prostredie. Ak je v miestnosti príliš vysoká izbová teplota, človek má na sebe teplé oblečenie alebo príliš teplú perinu, potí sa nadmerne. Ideálna teplota na spanie je okolo 18 stupňov Celzia, ktorá sa dá dosiahnuť vyvetraním miestnosti pred spaním.
Ochorenia sú najčastejšou príčinou nočného potenia. Existuje veľa chorôb spôsobujúcich nadmerné potenie. Nočné potenie môže byť jedným z prvých príznakov a zároveň varovným signálom, že s organizmom človeka niečo nie je v poriadku. Patria sem rôzne bakteriálne a vírusové infekcie, autoimunitné ochorenia, nádorové ochorenia, akútne stavy, hormonálne ochorenia, psychické poruchy a mnohé iné. Po vyliečení vo väčšine prípadov ustúpi aj nočné potenie.
Menopauza býva častou príčinou potenia žien okolo 50. roku života. Ide o prirodzený jav, ktorý sa prejavuje návalom tepla a zmenou nálady.
K výraznému nočnému poteniu môže taktiež prispieť psychická nepohoda. Ak je človek psychicky vypätý, zažíva stres alebo strach, spôsobuje si v určitom zmysle slova ujmu. Tieto faktory časom výrazne ovplyvňujú fyzickú stránku človeka. Nemusia spôsobovať len nočné potenie, ale môžu celkovo znižovať kvalitu života. Psychohygiena môže výrazne pomôcť obmedziť tieto škodlivé faktory.
Nadmerné potenie môžu vyvolať aj nežiaduce účinky niektorých liekov. Najčastejšie skupiny liekov spôsobujúce tento problém sú antidepresíva, lieky užívané pri cukrovke a lieky ovplyvňujúce hormóny. V žiadnom prípade sa neodporúča vysadenie liekov bez konzultácie s ošetrujúcim lekárom.
Životospráva má výrazný vplyv na celkový zdravotný stav. Ak je človek obézny, potenie je výrazne zvýšené. Aj niektoré nápoje a potraviny môžu vplývať na nočné potenie. Ide predovšetkým o alkohol, kávu a ostré jedlá konzumované tesne pred spaním. V tomto prípade je najjednoduchším spôsobom schudnúť a zmeniť niektoré stravovacie návyky.
Ak nie je zistená príčina, ktorá spôsobuje nadmerné nočné potenie, ide o idiopatickú/primárnu formu. K zmierneniu nočného potenia môže prispieť úprava prostredia, vyhýbanie sa syntetickým materiálom a uprednostňovanie prírodných látok. Taktiež je dôležité dbať na zvýšenú hygienu. Na miestach najväčšieho potenia môžu pomôcť antiperspiranty alebo dezodoranty.
Pri nadmernom potení prichádza človek o množstvo tekutín a minerálnych látok, preto sa odporúča dopĺňať ich formou stravy alebo výživových doplnkov. Posledná možnosť, ako sa zbaviť nadmerného potenia, je chirurgické odstránenie potných žliaz alebo injekčná aplikácia botulotoxínu.