15.10.2021 • 2 minút na prečítanie

Je nočný beh prospešný pre organizmus?

BehZdravý život

V tomto článku sa dozviete

Vybiehate z domu až po zotmení, lebo skôr si na beh neviete nájsť čas? Ak vám to takto vyhovuje, nič na svojom zvyku nemusíte meniť. Behanie neskoro večer je podľa vedcov pre vaše telo i bežecký výkon prospešné.

Preskúmať vplyv dennej doby na športový výkon a organizmus športovca sa rozhodli vedci z Univerzity v Chicagu. Sledovali 40 zdravých mužov vo veku medzi 20. a 30. rokom života. Rozdelili ich do piatich skupín. Štyri skupiny počas jednej hodiny intenzívne cvičili na stepperi ráno, popoludní, večer alebo v noci. Piata skupina bola kontrolná, teda vôbec necvičila.

Ukázalo sa, že mužom, ktorí cvičili v noci, klesla hladina cukru v krvi oveľa rýchlejšie ako tým, čo cvičili v inej dennej dobe. Cvičenie vo večerných hodinách a v noci tiež vyvolalo výrazné zvýšenie hladiny hormónov, ktoré ovplyvňujú energetický metabolizmus. Cvičenie v skorších hodinách malo na tieto dva hormóny oveľa menší vplyv.

„Naša štúdia ukázala rozdiely v účinkoch cvičenia v závislosti od dennej doby,“ uviedol v tlačovej správe Univerzity v Chicagu endokrinológ profesor Orfeu Buxton. Preto tí, ktorým čas na cvičenie vychádza len neskoro večer, nemusia podľa Buxtona na svojom zvyku nič meniť. Naopak, môže im pomôcť k lepším výkonom.

večerný beh

Zlepšuje večerný beh spánok?

Nejde pritom o jedinú štúdiu, ktorá sa venuje večernému a nočnému tréningu. Vaše telo je schopné podávať lepší výkon v pokročilej dennej dobe aj preto, lebo má vyššiu teplotu ako ráno. Ľudovo povedané, behom dňa sa organizmus stihne zahriať na prevádzkovú teplotu, a preto sa pri tréningu večer (na rozdiel od rána) „nezadrie“.

Ak ste sa rozhodli zúčastniť nočného behu, nemusíte sa báť ani nekvalitného spánku. A to aj napriek tomu, že sa vám po behu vyplavia do krvi endorfíny a ďalšie stimulanty. Ak si ľahnete do postele hodinu až dve po výkone, zaspíte ako v bavlnke.

Športovci, ktorí sa zúčastnili výskumu Univerzity v Južnej Karolíne, nielenže zaspali bez problémov, ale aj monitoring spánku ukázal, že spali dokonca kvalitnejšie ako tí, čo pred spaním nerobili žiadnu telesnú aktivitu.

Redakcia portálu Lekár.sk
BehZdravý život
hypertenziapohyb a športzdravý životný štýl