Nozokomiálne infekcie sa vyskytujú u pacientov odkázaných na lekársku starostlivosť na celom svete, vo vyspelých krajinách (7 percent hospitalizovaných pacientov) i v krajinách rozvojových (10 percent hospitalizovaných pacientov). Keďže tieto infekcie sa vyvíjajú počas pobytu chorého v nemocnici, spôsobujú dlhodobý pobyt v zdravotníckych zariadeniach, zdravotné komplikácie, zvyšujú úmrtnosť v nemocniciach a predstavujú aj výraznú ekonomickú záťaž.
K častým nozokomiálnym infekciám patria infekcie krvi, močových ciest, ale tiež infekcie v mieste chirurgického zákroku a zápaly spojené so zabezpečením dýchania prostredníctvom intubácie či kontaminovaným vzduchom vo ventilačných šachtách. Počas hospitalizácie je pacient vystavený patogénom z rôznych zdrojov. Patrí k nim zdravotnícky personál, zdravotnícky materiál a iní infikovaní pacienti. Najčastejšie sa vyskytujú u pacientov lokalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti, oddeleniach popálenín, v prípade transplantácií a na oddeleniach novorodencov. K častým argumentom v súvislosti s nozokomiálnymi infekciami patrí fakt, že sú zodpovedné za nárast množstva predĺžených pobytov v nemocnici, za dlhodobú invaliditu, zvýšenie antimikrobiálnej rezistencie, nárast sociálno-ekonomických komplikácií a zvýšenú úmrtnosť.
Typy nozokomiálnych infekcií
Infekcie krvi sú smrteľné nozokomiálne infekcie s mierou výskytu úmrtí 12 až 25 percent. Do organizmu infekcia preniká krvnou cestou prostredníctvom katétrov, používaných na podávanie liekov a tekutín alebo na odvod niektorých splodín metabolizmu (moč, hnis a podobne). Infekcie močových ciest sú najbežnejší typ nozokomiálnej infekcie na svete. Podľa štatistík predstavujú viac ako 12 percent hlásených infekcií. Sú spôsobené endogénnou natívnou mikroflórou pacientov. Katétre umiestnené do tela slúžia ako vstupná brána pre vstup baktérií a spôsobujú komplikácie ako orchitída, epididymitída a prostatitída u mužov a pyelonefritída, cystitída a meningitída u všetkých pacientov, bez ohľadu na pohlavie. Infekcie v mieste chirurgického zákroku postihujú 2-5 percent pacientov, ktorí sa podrobili operácii. Najčastejšou príčinou je Staphylococcus aureus a iné patogény z endogénnej mikroflóry pacienta. Pneumónia súvisiaca s použitím ventilácie dýchacích ciest sa vyskytuje u 9-27 percent pacientov odkázaných na mechanickú podporu dýchania. Obvykle sa objaví v priebehu 48 hodín po tracheálnej intubácii a medzi bežné príznaky patrí horúčka, leukopénia a bronchiálne šelesty.
Patogény zodpovedné za vznik nozokomiálnej infekcie
Nozokomiálne patogény sú baktérie, vírusy a huby, v niektorých prípadoch aj parazity. Tieto mikroorganizmy sa vyskytujú v závislosti od rôznych skupín pacientov, zdravotníckych zariadení a dokonca od rozdielov v prostredí, v ktorom sa starostlivosť poskytuje.
Baktériesú najčastejšími patogénmi zodpovednými za nozokomiálne infekcie. Niektoré patria k prirodzenej flóre pacienta a infekciu spôsobujú len vtedy, keď je imunitný systém pacienta oslabený. Acinetobacter je druh patogénnych baktérií zodpovedných za infekcie vyskytujúce sa na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Predstavuje zdroj 80 percent hlásených infekcií. Častým patogénom je Bacteroides fragilis – baktéria nachádzajúca sa v črevnom trakte, predovšetkým v hrubom čreve človeka. Clostridium difficile spôsobuje zápal hrubého čreva, ktorý vedie ku hnačke a kolitíde. Prenáša sa z infikovaného pacienta na iných prostredníctvom zdravotníckych pracovníkov, konkrétne vinou nesprávne očistených rúk. Enterobacteriaceae (hlavne druhy Klebsiella a Escherichia coli) spôsobujú infekcie najčastejšie pri preniknutí z čriev do iných častí tela. Stafylococus aureus (MRSA), prenášaný priamym kontaktom, otvorenými ranami a kontaminovanými rukami, spôsobuje sepsu, pneumóniu a je vysoko odolný proti antibiotikám.
Monitoring dokázal, že 5 percent všetkých nozokomiálnych infekcií spôsobujúvírusy. Môžu sa prenášať kontaktom z ruky do úst, kvapôčkovou infekciou dýchaním a fekálno-orálnou cestou. K častým ochoreniam spôsobeným vírusmi patrí hepatitída B a C, častý je aj vírus chrípky, HIV, rotavírus a vírus herpes simplex.
Plesnepôsobia ako príležitostné patogény, ktoré spôsobujú nozokomiálne infekcie u imunologicky postihnutých jedincov. Aspergillus spp. môže spôsobiť infekcie kontamináciou životného prostredia. Infekcie druhmi Candida albicans a Cryptococcus neoformans vznikajú z endogénnej mikroflóry pacienta, infekcie Aspergillus sú spôsobené vdychovaním spór húb zo znečisteného vzduchu počas výstavby alebo rekonštrukcie zdravotníckeho zariadenia.
Faktory ovplyvňujúce šírenie nozokomiálnych infekcií
Medzi faktory, ktoré prispievajú k šíreniu týchto infekcií, patria zlé hygienické podmienky a nedostatočná likvidácia odpadu pochádzajúceho z prostredia zdravotnej starostlivosti. Ďalším faktorom je potláčanie prirodzenej imunity pacientov v prípade niektorých ochorení (imunosupresia), predĺžený pobyt na jednotke intenzívnej starostlivosti a predĺžené užívanie antibiotík. Nesprávne používanie injekčných techník, slabá znalosť základných opatrení na kontrolu infekcie, nevhodné používanie invazívnych pomôcok (katétrov) a nedostatočné kontrolné postupy sú ďalšie faktory, ktoré uľahčujú vznik týchto infekcií. V krajinách s nízkym priemerným príjmom patrí k týmto faktorom aj chudoba, nedostatok finančnej podpory, nedostatočné nastavenie zdravotnej starostlivosti a iné.
Nehygienické prostredie je najlepší zdroj prežitia patogénneho organizmu. Vzduch, voda a potraviny môžu byť kontaminované a prenášané pacientom v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti. V nemocniciach je nutné dodržiavať zásady na zabezpečenie čistenia a používania čistiacich prostriedkov na pravidelné a systematické ošetrenie stien, podláh, okien, postelí, zdravotníckych pomôcok a podobne. Pravidelná kontrola filtrov a ventilačných systémov na oddeleniach, v operačných sálach a jednotkách intenzívnej starostlivosti je nevyhnutnou formou prevencie. Na analýzu vody je nutné využívať metódy mikrobiologického monitorovania. Je dôležité dodržiavať postupy hygienickej manipulácie s potravinami. Povinnosťou zdravotníckych pracovníkov je dodržiavanie odporúčanej osobnej a pracovnej hygieny, aplikovanie bezpečných injekčných postupov a používanie sterilizovaných zariadení, masiek, rukavíc, pokrývok hlavy a špecifických druhov odevov, určených zdravotníckym pracovníkom. Infekčný odpad by sa mal skladovať v oblasti s obmedzeným prístupom. Odpad s vysokým obsahom ťažkých kovov a odpad z chirurgických zákrokov, odpad infikovaných jedincov kontaminovaný krvou a spútom a odpad z diagnostických laboratórií sa musí likvidovať oddelene.