07.04.2021 • 4 minút na prečítanie

Očkovanie proti COVID-19 v tehotenstve

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Ženské telo je počas tehotenstva zraniteľnejšie. Orgány sa musia prispôsobiť novovzniknutej situácii a začať pracovať “za dvoch”, čo predstavuje zvýšenú záťaž najmä pre srdcovocievny a dýchací systém. Nanešťastie, ochorenie COVID-19 napáda najmä tieto dva systémy. Aj to je jeden z dôvodov, prečo ženy patria do skupiny ľudí ohrozených nákazou SARS-CoV-2 vo vyššej miere, než sú ostatní. Riešením by mohlo byť očkovanie, ku ktorému sme doposiaľ nemali dostatok dát. Nová štúdia však prináša dobré správy.

Po prečítaní nášho článku sa dozviete:

  • ako súvisí očkovanie s plodnosťou,
  • či je očkovanie vhodné aj pre tehotné,
  • aký má vplyv na novorodencov.

Vplyv očkovania na plodnosť

V diskusných fórach sa medzi ľuďmi často šíria nepravdivé informácie rôzneho druhu a v súčasnosti sa mnohé týkajú práve očkovania. Jednou takou je aj informácia o tom, že očkovanie má negatívny dopad na plodnosť človeka. V skutočnosti však neexistuje jediný dôkaz o vakcináciou zapríčinenej neplodnosti.

Táto dezinformácia bola rozšírená najmä na základe skutočnosti, že firma Pfizer-BioNTech odporúčala ženám počkať s vakcináciou v prípade, ak plánujú v najbližšom čase otehotnieť. Dôvodom pre toto odporúčanie však nebola možná škodlivosť vakcíny, ale nedostatok dát, nakoľko počas iniciálnych klinických testov vakcína nebola vyskúšaná na dostatočnom počte tehotných a dojčiacich žien.

Je bežnou praxou počkať si na kompletné dáta, pokiaľ firma vydá pre jednotlivé skupiny odporúčania. Nepravdivú informáciu, že očkovanie spôsobuje neplodnosť, potvrdila aj skutočnosť, že počas testovania vakcíny otehotnelo 23 žien.

Najnovšie výsledky

Najnovšia štúdia skúmajúca účinky vakcíny na tehotných ženách, bola publikovaná 25. Marca 2021 v American Journal of Obstetrics & Gynecology a prináša pozitívne výsledky. Štúdie sa zúčastnilo 131 žien, pričom 84 z nich bolo tehotných, 31 dojčiacich a 16 žien nedojčilo ani nebolo tehotných. Pacientkam zo sledovanej vzorky bola podaná vakcína od firmy Moderna alebo Pfizer/BioNTech.

Závery štúdie preukázali, že očkovanie je bezpečným a účinným spôsob ochrany tehotných matiek. Očkovaním vyvolané protilátky boli vytvorené u všetkých žien zo skupiny, teda vytvorili sa bez ohľadu na graviditu pacientky. Ďalšou skvelou správou je, že vedci obvjavili prítomnosť protilátok v pupočnej šnúre aj v materskom mlieku zaočkovaných mamičiek. Toto zistenie nasvedčuje tomu, že protilátky môžu byť prenesené z matky na dieťa a chrániť tak oboch.

Očkovanie počas tehotenstva
Autor: Galica Borisz/Shutterstock.com

Šanca pre najmenších

Vakcíny sú postupne testované na rôznych ďalších skupinách, ktoré tak, ako tehotné ženy, neboli zahrnuté do iniciálnych testov. Veková hranica účastníkov štúdie klesá a aktuálne prebieha testovanie vakcín proti infekcii SARS-CoV-2 na deťoch od 5 rokov.

Proces klinických štúdií je však u detí omnoho komplikovanejší, než u dospelých. Detský imunitný systém sa vyvíja a k testovaniu je potrebné pristupovať opatrne. Dovtedy by šancou pre najmenších (novonarodených) mohol byť prenos protilátok práve zo zaočkovanej matky ešte počas tehotenstva.

Uprostred marca bol v časopise The Guardian publikovaný článok o bábätku, ktoré sa ako prvé na svete narodilo s protilátkami proti novému koronavírusu po tom, čo bola jeho matka počas tehotenstva zaočkovaná. Išlo o vôbec prvý zistený prípad tohto druhu. Vedci predpokladajú, že očkovanie tehotných žien by mohlo priniesť podobný benefit, ako očkovanie proti chrípke, pri ktorom sú protilátky preukázateľne prenesené. V súčasnosti nie je možné s určitosťou povedať, do akej miery prenesené protilátky ochránia novorodencov aj proti koronavírusovej infekcii a sú potrebné ďalšie štúdie.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

US woman gives birth to first known baby with Covid antibodies, doctors say

Two COVID-19 Vaccines Are Safe And Effective During Pregnancy, Says New Study

Newborn Antibodies to SARS-CoV-2 detected in cord blood after maternal vaccination

Redakcia portálu Lekar.sk
Aktuality
covid-19dýchacie cestydýchavičnosťhorúčkainfekciakašeľnevoľnostpľúcastrata čuchutráviace problémy