10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Odvodnenie organizmu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Dehydratácia (Dehydration) je nadmerná strata telesnej vody. Existuje mnoho príčin dehydratácie, napríklad vystavenie sa účinkom tepla, intenzívne cvičenie, ochorenie ľadvín, ktoré spôsobuje vylučovanie, choroby gastrointestinálneho traktu, ktorévyvolávajúvracanie alebo hnačku. Ľudské telo je nastavené tak, aby rozoznalo, že hladiny vody sú príliš nízke, a povzbudí reakciu, aby priniesli viac tekutiny. Ak máme nedostatok tekutín, telo signalizuje potrebu vody, aby človek pil viac a zvýšil jej hladinu. Pri nízkej hladine vody ľudské telo zníži množstvo potu a moču, ktoré produkuje, aby sa spomalila strata tekutín.

Najlepší spôsob, ako liečiť dehydratáciu, je zabrániť tomu, aby sa vyskytla. Dehydratácia je spôsobená mnohými príčinami. Dehydratácia následkom hnačky je hlavnou príčinou úmrtnosti detí. Malé dieťa má rýchlejší obrat telesných tekutín než dospelý, preto je potrebné pri rehydratácii dieťaťa postupovať veľmi opatrene. Čím je dieťa mladšie, tým opatrnejší postup treba zvoliť. Prípady, ktoré si vyžadujú zvláštnu pozornosť k detailom, sú tie, pri ktorých je kriticky ohrozená funkcia orgánov (najmä kože, mozgu, ľadvín). Nadhydratácia môže byť rovnako závažná ako dehydratácia u detí a rehydratácia, preto by mala byť vykonávaná pod lekárskym dohľadom.

Smäd však nie je vždy spoľahlivým počiatočným ukazovateľom potreby tekutín pre telo. Mnoho ľudí, zvlášť dospelých, nemá pocit smädu, kým nie sú dehydrovaní. Preto je dôležité zvýšiť príjem vody počas horúceho počasia alebo ak je človek chorý.

Vznik a príčiny

Príznaky dehydratácie zahŕňajú vzrastajúci smäd, sucho v ústach, slabosť alebo závrat, stmavnutie moču alebo pokles močenia vôbec. Ťažká dehydratácia môže viesť k zmenám v chémii tela a zlyhaniu ľadvín, čo môže ohroziť život. Je potrebné uvedomiť si, že je veľký rozdiel medzi dehydratáciou dieťaťa a dospelého. Dehydratácia je klasifikovaná ako mierna, stredne ťažká, založená na tom, koľko tekutín sa stratí alebo nie je doplnených.

Príznaky a symptómy dehydratácie sa môžu líšiť podľa veku:

Deti môžu pociťovať sucho v ústach a na jazyku, môžu mať tri hodiny suché plienky, žiadne slzy počas plaču, červené oči a tvár, prepadnutú fontanelu na lebke, môžu sa prejavovať podráždenosťou a plačom.

Dospelí pociťujú extrémny smäd, menej často močia, objaví sa tmavý moč, únava, závrat, zmätok. Niekedy sa dehydratácia vyskytuje z jednoduchého dôvodu: ľudia nepijú dostatočne, pretože sú chorí alebo zaneprázdnení, počas cestovania, pešej turistiky či kempovania nemajú prístup k pitnej vode.

K ďalším príčinám dehydratácie patrí:

Hnačka, vracanie

Hnačka – akútna hnačka, ktorá sa objaví náhle a masívne, v krátkom čase a môže spôsobiť veľkú stratu vody a minerálov. Ak má človek hnačku a zároveň vracia, stratí ešte viac tekutín a minerálov.

Horúčka

Všeobecne platí, že čím je horúčka vyššia, tým viac sa telo dehydratuje. Problém sa zhoršuje, ak niekto má zároveň horúčku, hnačku aj vracia.

Nadmerné potenie

Pri potení organizmus stráca veľké množstvo vody. Teplé a vlhké počasie zvyšuje množstvo, ktoré človek vypotí, a množstvo tekutiny, ktoré stratí.

Zvýšené močenie

Môže byť spôsobené nediagnostikovaným alebo nekontrolovaným diabetom. Podaktoré lieky, ako sú diuretiká a niektoré lieky na krvný tlak, môžu tiež viesť k dehydratácii. Vo všeobecnosti preto, že spôsobujú močenie.

FPIES

Je to závažná gastrointestinálna reakcia, ktorá sa zvyčajne vyskytuje dve až šesť hodín po konzumácii mlieka, sóje, niektorých zŕn a ďalších potravín. Väčšinou v prípade malých detí, ktoré sú prvýkrát vystavené týmto potravinám, alebo sú odstavené od materského mlieka. FPIES často zahŕňa opakované vracanie a môže viesť až k dehydratácii.

Liečba

Smäd nie je vždy spoľahlivým a včasným ukazovateľom dehydratácie. U niektorých ľudí, najmä dospelých, predchádza dehydratácii pocit smädu. Je preto dôležité zvýšiť prívod vody v priebehu horúceho počasia alebo počas choroby. Kvôli zabráneniu dehydratácii treba prijímať veľké množstvo tekutín a jesť potraviny s vysokým obsahom vody, ako je ovocie a zelenina. Smäd je ideálnym sprievodcom pre väčšinu zdravých ľudí. Neexistuje štandardné odporúčanie pre denný príjem tekutín, pretože požiadavky na tekutiny sú pre rôzne osoby a líšia sa podľa veku, klímy a úrovne fyzickej aktivity. Pri vylučovaní je užitočné sledovať farbu moču. Keď je svetložltý, je dobrým znamením adekvátnej hydratácie.

Prevencia

Dehydratácii sa dá predísť podávaním optimálneho množstva tekutín každý deň, zvlášť ak je počasie horúce alebo pri cvičení. Konzumáciou potravín s vysokým obsahom vody (ovocie a zelenina). Pitím správneho množstva vrátane rehydratačných roztokov, ak má človek horúčku, vracia alebo má hnačku. Je dobré začať hydratovať deň vopred pred namáhavým cvičením. V chladnom počasí môže vzniknúť potreba dostatočného množstva vody na potlačenie straty vlhkosti zo suchého vzduchu, najmä vo vyšších nadmorských výškach. V prípade ľudí, ktorí pracujú alebo cvičia vonku, sa riziko dehydratácie a tepelných ochorení zvyšuje. Keď je vzduch vlhký, pot sa nemôže odpariť a ochladiť telo tak rýchlo ako za bežných okolností. To môže viesť k zvýšenej telesnej teplote a potrebe ďalších tekutín. Dospelí sú dehydratovaní najčastejšie počas choroby, ako je napríklad chrípka, bronchitída alebo infekcie močového mechúra.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
dehydratáciahnačkakožamozognadmerné potenieodvodnenie organizmusucho v ústachtmavý moč