17.01.2023 • 5 minút na prečítanie

Omicron je stále na vrchole covidového ľadovca

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

V boji proti COVID-19 sa omikron ukázal ako ťažký súper. Odkedy sa objavil na scéne, predstavil nám viacero subvariantov. Niektoré z nich sú šikovnejšie pri vyhýbaní sa imunite z očkovania či z predchádzajúcej infekcie ako iné.

SARS-CoV-2, vírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, sa neustále mení a akumuluje mutácie vo svojom genetickom kóde. Niektoré varianty, ako rýchlo vzniknú, tak aj zaniknú, zatiaľ čo iné sa ďalej množia a nahrádzajú predchádzajúce varianty. Výnimkou nie je ani variant omikron, ktorý je stále na vrchole covidového ľadovca.

Koniec roku 2022 priniesol nový subvariant omikronu s názvom XBB.1.5, ktorý sa javí byť veľmi rýchlo šíriacim sa kmeňom vírusu. Aj keď je okolo najnovšieho subvariantu ešte veľa otáznikov, vedci sa snažia zistiť, či je lepší v obchádzaní protilátok, ktoré sme si vytvorili a do akej miery je podobný svojim predošlým variantom BQ 1.1. a BA.5. Tie ostávajú naďalej v obehu.

Čo zatiaľ vieme o variante XBB.1.5?

Zatiaľ sa zdá, že symptómy XBB.1.5 sú viac podobné prechladnutiu ako chrípke, najmä u ľudí, ktorí boli očkovaní alebo COVID-19 už prekonali. Avšak ešte je príliš skoro povedať to definitívne. Z rýchlo rastúcich prípadov v Číne, zapríčinených najnovšími variantmi omikronu vrátane variantu XBB.1.5  môžeme usudzovať, že pacientmi sú najmä starší ľudia s pridruženými ochoreniami

Viete rozlíšiť príznaky prechladnutia od chrípky?

Príznaky prechladnutia sú zvyčajne miernejšie ako príznaky chrípky. Začiatok prechladnutia je na rozdiel od chrípky pozvoľný. Začne sa prejavovať únavou, škriabaním v hrdle či sopľami, pričom postupom času môže prejsť do silnejšej nádchy, počas ktorej sa objaví zvýšená teplota, kašeľ a zatekanie hlienov do hrdla. Takýmito príznakmi sa prejavuje aj nový variant omikronu u väčšiny pacientov.

Ako sa prejavuje covid?
julkirio/Shutterstock.com

Je XBB.1.5 nebezpečnejší ako predchádzajúce varianty?

Svetová zdravotná organizácia (WHO ) informovala, že XBB.1.5 je najprenosnejší subvariant omikronu, ktorý bol doposiaľ zistený. Vďaka mutácii v spike proteíne sa dokáže lepšie naviazať na bunky, preniknúť do nich a ľahšie sa môže replikovať, čo v konečnom dôsledku vedie k rýchlejšiemu šíreniu

Vedci však tvrdia, že nový variant nemusí byť predzvesťou ďalšej krízy. Aj keď nemajú úplne jasno v tom, či k nárastu prípadov Covidu došlo počas sviatkov v dôsledku sociálnych interakcii alebo samotných vlastností vírusu, nepredpokladajú, že XBB.1.5 spôsobí závažnejšie infekcie ako ostatné varianty SARS-CoV-2, ktoré už sú v obehu.

Respirátory sú aj naďalej kľúčovým nástrojom v boji proti COVID-19

WHO naďalej odporúča používanie respirátorov, vzhľadom na súčasné globálne šírenie COVID-19, bez ohľadu na miestu epidemiologickú situáciu. Respirátory je obzvlášť nevyhnutné používať pri prvotných príznakoch respiračného ochorenia, či v preplnených, uzavretých a zle vetraných priestoroch. 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

https://www.cnbc.com/2023/01/11/covid-news-omicron-xbbpoint1point5-doesnt-have-mutations-known-to-make-people-sicker.html

https://www.nbcnews.com/health/health-news/xbb15-subvariant-cdc-reports-new-omicron-strain-taking-rcna63512

https://edition.cnn.com/2023/01/03/health/covid-variant-xbb-explainer/index.html

Redakcia portálu Lekár.sk
Aktuality
covid-19dýchacie cestydýchavičnosťhorúčkainfekciakašeľnevoľnostpľúcastrata čuchutráviace problémy