10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Operácia kolenného väzu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kolenný kĺbje najväčší a najzložitejší kĺb v ľudskom tele.Jeho funkcia závisí od štyroch väzov a niekoľkých svalových šliach. Najhlavnejšie je predné krížne väzivo, ktoré spája stehennú kosť s holennou kosťou a diagonálne prechádza cez vnútornú časť kolena. Keď dôjde k pretrhnutiu, stabilita kolena je výrazne narušená, rozsah pohybu je minimalizovaný a nie je možná chôdza vzad. Narušené väzivo sa napráva pomocou refrakčnej chirurgie.

Vznik a príčiny

K poraneniam kolena zväčša dochádza pri športe, pri ktorom sú zaťažované dolné končatiny (futbal, lyžovanie, hokej, tenis). Táto diagnóza tvorí takmer polovicu všetkých športových zranení. Najčastejšími príčinami – aj mimo športu – sú nesprávne dopady pri skoku, náhle zastavenia, prudké zmeny smeru alebo kolízia s prekážkou.

Operácia závisí od stavu poškodenia a od životného štýlu pacienta (ako zranené koleno ovplyvňuje pacientov život). Vo väčšine prípadov sa zákrokom napraví hybnosť kolena do pôvodnej podoby, no niekedy je pohyb kolena aj po operácii limitovaný.

Príznaky

Poranenie kolena sa prejaví vykĺbením a prasknutím, ktoré možno počuť. Dostavuje sa okamžitá bolesť a obmedzenosť pohybu, následne koleno opuchne. Noha aj chôdza sú limitované v pohybe, bolesť pretrváva.

Diagnostika

Po úraze kolena a opisom príznakov je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Ak v dôsledku opuchu nemožno problém diagnostikovať bežnou kontrolou, rozsah zranenia sa posúdi po magnetickej rezonancii (MRI).

Liečba

Rozhodnutie o operácii kolena závisí od rozsahu poškodenia predného krížového väzu a od toho, do akej miery ovplyvňuje kvalitu života pacienta. Je preto potrebné zvážiť:

  • vek – u starších ľudí, ktorí nie sú veľmi aktívni, nemusí byť operácia nutná
  • životný štýl – napríklad, či bude pacient môcť po operácii absolvovať rehabilitačný program
  • aktivitu pri športe – aktívni športovci takmer vždy potrebujú operáciu na nápravu kolena
  • povolanie pacienta – ako prípadná operácia ovplyvní jeho každodennú prácu
  • ako veľmi je koleno nestabilné – ak je koleno veľmi nestabilné, existuje vysoké riziko ďalšieho poškodenia, ak by sa daný stav kolena neriešil operačne
  • iné zranenia – často sa pri operácii väzu napravia aj iné zranenia v kolene, napríklad poškodenie chrupavky a pod.

Na fixáciu kolenného väzu sa najčastejšie používa metóda patelárnej šľachy a metóda hamstring.

Metóda patelárnej šľachy(šľacha pod jabĺčkom): patrí k operačnej metóde, pri ktorej sa odoberie stredná časť šľachy pod jabĺčkom spolu s dvomi kostnými bločkami. Tento štep sa voperuje do kolena na miesto pôvodného väzu a pevne zafixuje. Po čase sa prepojí s kosťami a vzniká takmer plnohodnotná náhrada pôvodného roztrhnutého väzu.

Metóda hamstring:metóda, pri ktorej sa odoberajú dve stehenné šľachy – hamstringy. Štepy sa upravujú do tvaru štvorpletenca, ktorý sa takisto voperuje na pôvodné miesto väzu a zafixuje sa. Prepojí sa s kosťami a časom vznikne plnohodnotná časť kolena.

Operácia kolenného väzu obnovuje funkciu kolena vo viac ako 80 percentách prípadov.

Prevencia

Operácia kolenného väzu napráva stabilitu kolena a vracia pacientovi možnosť pohybového rozsahu. Aby operácia dosiahla čo najlepšie pozitívne výsledky, je nutný rehabilitačný program. Jeho dodržiavaním sa pacient približne po šiestich mesiacoch môže vrátiť k bežným aktivitám. Ako prevencia ďalšieho zranenia je nutná opatrnosť pri prudkých pohyboch, pri nárazoch a aktívnom športe.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť kĺbovbolestihoršia pohyblivosťkolenný kĺbkostiopuchnutieosteoartritídapocit stuhnutosti