Osteoartróza je degeneratívne ochorenie pohybového aparátu, väčšinou s dlhým a postupne progredujúcim priebehom. Najčastejšie postihuje kolenné a bedrové kĺby, ale zasahuje i drobné kĺby ruky a rameno. Táto choroba vzniká kombináciou faktorov degeneratívnych, zápalových a reparačných. Postupne sa zhoršuje odolnosť a funkcia kĺbovej chrupavky. Okrem vlastného kĺba dochádza k narušeniu kostí, väzov a šliach. Osteoartróza postihuje približne 80 percent populácie nad 50 rokov. Liečba sa zameriava na tlmenie zápalovej aktivity a bolesti, v prípade výrazného poškodenia kĺba je indikovaná parciálna alebo totálna endoprotéza, pri ktorej sa nahrádza kĺb.
Medzi rizikové faktory rozvoja osteoartrózy patrí obezita, nízka fyzická aktivita, dlhodobé jednostranné preťažovanie a cukrovka. Určitý podiel majú i genetické faktory. Pre osteoartrózu je charakteristická prestavba kĺbovej chrupavky. Tá sa stáva menej odolnou a produkuje menej kolagénu. Na tieto zmeny reagujú okolité kosti tvorbou cýst alebo osteofytov, kĺbových výrastkov.
So stúpajúcim vekom rastie výskyt tohto ochorenia (primárna osteoartróza). Sekundárna osteoartróza sa často objavuje v mladšom veku a postihuje kĺby, ktoré predtým boli alebo sú poškodené zápalom, úrazom či systémovým ochorením.
Osteoartróza postihuje najčastejšie kĺby bedrové a kolenné. Prejavuje sa námahovou bolesťou, hlavne pri chôdzi hore a dole po schodoch, stuhnutosťou kĺbu pri dlhšej neaktivite, štartovacími bolesťami, ktoré po rozhýbaní vymiznú. Pri chôdzi sa môže vyskytovať pocit neistoty, krívanie či obmedzenie rozsahu kĺba. Kĺb môže byť opuchnutý a bolestivý na dotyk. Ak osteoartróza postihne drobné kĺby na ruke, prejavuje sa epizódami ich opuchnutia a bolesti. Na prstoch sa s progresiou ochorenia vytvárajú kostné výrastky a postupne sa zhoršuje funkčnosť ruky.
Lekár na základe anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia zhodnotí stav pacienta. Hlavnou diagnostickou metódou je RTG vyšetrenie, ktoré zobrazí charakteristické zmeny kĺbu pri osteoartróze. Podľa RTG snímky sa určí stupeň poškodenia kĺbu a na základe toho sa pristupuje k liečebnému plánu. Ultrazvukové vyšetrenie pomáha pri zhodnotení postihnutia mäkkých tkanív v okolí kĺba.
Liečba osteoartrózy môže byť nefarmakologická, farmakologická a chirurgická. Základom nefarmakologickej terapie je pravidelné cvičenie, zníženie hmotnosti a vyhýbanie sa nadmernej záťaži. Na tlmenie bolesti a progresie je využívaná elektroliečba, terapia ultrazvukovými vlnami a kúpeľná liečba. Pacientom sa odporúča nosiť ortopedické pomôcky. Medzi liečivá znižujúce bolesť patrí paracetamol, diklofenak a tramadol. Aplikácia kyseliny hyalurónovej do kĺba tlmí jeho deštrukciu, stimuluje tvorbu chrupky a pôsobí protizápalovo. Pri neúspechu je namieste chirurgická terapia, pri ktorej sa odstránia kostné výrastky, cysty či prerastená chrupka, alebo sa odstráni celý kĺb, ktorý sa nahradí protézou.
Osteoartróze sa dá predchádzať zdravým životným štýlom, primeranou pohybovou aktivitou a udržiavaním optimálnej hmotnosti, ktorá nespôsobuje výraznú záťaž pre nosné kĺby.