Otras mozgu (po latinsky commotio cerebri) je stav, pri ktorom dochádza k poruche mozgovej funkcie. Zapríčiňuje ju úraz – otras. Ide o jedno z ľahších poranení mozgu. Pacient krátkodobo stráca vedomie (bezvedomie), pamäť a niekedy opakovane vracia. Po takomto úraze je dôležité udržiavať pacienta pri vedomí a zavolať lekársku pomoc, pretože úraz môže vykazovať ťažšiu formu. Hrozíkrvácanie do mozgu alebo zlomenina lebky.
Medzi základné preventívne opatrenia zaraďujeme nosenie ochranných prostriedkov hlavy počas adrenalínových športov (lyžovanie, snoubording, jazda na bicykli a motocykli). Počas jazdy autom treba mať vždy zapnuté bezpečnostné pásy.
Najbežnejším príznakom sú bolesti hlavy. Krátka strata vedomia sa môže po úraze objaviť, nie je však pre otras mozgu typická. Ďalšie príznaky sú: citlivosť na svetlo, zahmlené videnie, pískanie v ušiach, strata sústredenia, poruchy pamäti, dezorientácia. Najmä psychické príznaky môžu pretrvávať niekoľko dní až týždňov.
Pre diagnostiku je dôležitý opis mechanizmu úrazu a situácie po úraze. Vhodné je prísť v sprievode svedka úrazu. Po základnom neurologickom vyšetrení môže nasledovať röntgen a CT hlavy. V prípade neistoty pacienta hospitalizujú kvôli pozorovaniu. V prípade uspokojivého stavu ho prepustia do domácej liečby.
Po otrase mozgu lekár pacientovi odporučí fyzický aj psychický pokoj počas pretrvávania príznakov (7 -10 dní). To znamená vyhýbať sa aktivitám, ktoré vyžadujú zvýšené sústredenie – čítanie, hranie videohier, učenie sa a podobne. Na liečenie bolesti možno aplikovať studené obklady hlavy a zátylku a lieky proti bolesti (paracetamol, ibuprofen).
Mechanizmom úrazu je zvyčajne úder do hlavy, priamy alebo nepriamy. K týmto úrazom dochádza pri autonehodách, pádoch z výšky a z bicykla. Ešte častejšie sú pri kontaktných športoch (hokej, futbal, box, bojové športy).
Hlavným rizikovým faktorom vzniku otrasu mozgu je konzumácia alkoholu. Alkohol je potrebné piť vždy s mierou a nikdy si nesadať po konzumácii alkoholu za volant auta, motocykla či bicykla.