06.12.2021 • 7 minút na prečítanie

Strážte klenbu nohy vášho dieťaťa

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vedeli ste, že zo stôp sa dá mnoho vecí vyčítať? Či už veľkosť chodidla, alebo aj jeho stav. Chodidlá dieťaťa je potrebné pozorovať detailnejšie. Človek si ani nedokáže predstaviť,  aký vplyv môže mať na dieťa zlá klenba chodidla. V budúcnosti môže byť poznačená nielen jeho chôdza, ale aj rovnováha, držanie tela a aj bolesť v rôznych oblastiach dolných končatín. Laicky povedané, ak je celá plocha chodidla v priamom kontakte so zemou, je potrebné tento problém riešiť. Niekedy úplne stačia rady, týkajúce sa správneho výberu topánok.

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • čo sú ploché nohy,
  • ako ich dokážeme spozorovať,
  • v čom spočívajú príčiny vzniku,
  • aký vplyv môžu mať na vývoj dieťaťa,
  • akým spôsobom ich je možné liečiť.

Pojem Pes Planus je slovné spojenie označujúce ploché nohy.

Je to stav chodidla, v ktorom je v stoji celý povrch nohy v úplnom kontakte so zemou. Klenba je padnutá a oblúk nohy nie je dostatočne vyvinutý, ďalší rozvoj nenastáva a postupne sa „rúti“. Normálny stav klenby je na tzv. mediálnej strane, avšak deti, ktoré majú ploché nohy, majú klenbu sploštenú. Mnohé stavy si nevyžadujú žiadnu liečbu, veľa závisí od toho, čo spôsobilo výskyt plochých nôh. Príčinami môžu byť napríklad: vrodená chyba v tvare kostí, porucha svalov, rozdielna dĺžka dolných končatín a iné. Tiež môžu byť ploché nohy spôsobené úrazmi, chybne osvojenými pohybovými návykmi, prípadne sú výsledkom nadmernej telesnej hmotnosti, a tým pádom dochádza k preťažovaniu chodidiel.

Rodičia robia dve najčastejšie veľké chyby, ktoré dokážu tiež podnietiť vznik plochých nôh detí. Jednou z nich je priskoré chodenie dieťaťa, ktoré ešte nie je dostatočne zrelé na to, aby začalo samo chodiť. Nemá vyvinuté potrebné svalstvo a rodičia mu nadmerne pomáhajú pri chôdzi, respektíve ho do nej nútia, a tým dochádza k značnej deformácii chodidiel.

Veľký vplyv má aj výber obuvi. Už pri prvých krokoch je potrebné vybrať vhodnú obuv, ktorá je dobre tvarovaná, na prstovej časti dostatočne ohybná a po stranách pevná, aby fixovala pätu.

Ortopedické vložky sú len doplnkovou liečbou, problém plochých nôh nedokážu vyriešiť. Slúžia ako pomôcka, ktorá pozastavuje prípadné zhoršenie stavu chodidiel. Topánky aj vložky len nohu fixujú, vystupujú ako opora, avšak svaly nestimulujú. Kombinácia cvikov s chodidlom a spomínanými pomôckami je účinným riešením na posilnenie svalového aparátu.

Signály, ktorým je potrebné venovať pozornosť:

  • Zmeny v chôdzi dieťaťa a nemotornosť pri nej.
  • Pozor na zlé naklonenie chodidla, smerom von, pričom päta je statická.
  • Ťažkosti pri vykonávaní pohybu chodidla zo strany na stranu, alebo zhora dole.
  • Bolesť alebo zvýšená citlivosť kdekoľvek od kolena až k chodidlu.
  • Pocit stiesnenosti a bolesti pri nosení topánok.
  • Úmyselné vynechávanie športových a pohybových aktivít.

Všetky tieto príznaky slúžia ako dôležitý podnet na návštevu doktora s podozrením na výchylky chodidiel.

Aký vplyv majú ploché nohy na dieťa?

Klenba chodidla sa normálne rozvíja medzi 3. a 6. rokom života, a to procesom vstrebávania tuku, čím zlepšuje dieťa rovnováhu a osvojuje si istejšiu zručnosť. Stáva sa, že sa u niektorých deťoch klenba dostatočne nevyvinie, a to v dôsledku napätia v lýtkových svaloch, a tiež hypermobility väzov v chodidle a členku. Ploché nohy môže spôsobiť aj slabá stabilita v oblasti okolo kolien a bokov.

Ploché nohy deti veľmi neovplyvnia, avšak časom môžu dôjsť k zmene v chôdzi, čo súvisí aj s nemotornosťou, krívaním. Časom dokážu vyvolať bolesť v chodidlách, bedrách alebo v kolenách. Preto je vhodné sledovať klenbu chodidiel dieťaťa, a pri akejkoľvek odchýlke začať s tzv. liečbou. Ak má dieťa ploché nohy už pred tým, ako začne chodiť, je možné, že takéto vpadnutie klenieb môže ovplyvniť proces chôdze a celkový začiatok chodenia.

Existuje jednoduchý spôsob ako zistiť, či vaše dieťa trápia ploché nožičky. Dieťaťu natriete farbu na chodidlo, ktoré potom otlačíte na papier. Stopa, ktorá vznikne vám prezradí o chodidle vášho dieťaťa viac. Buď sa objaví typický klenbovitý oblúk, čo znamená, že nemá plochú nohu. V opačnom prípade bude na papieri otlačená celá stopa chodidla, a to po jeho obryse. Týmto testom viete vylúčiť návštevu fyzioterapeuta, alebo práve naopak, problém môžete začať riešiť vyšetrením u špecialistu

Chôdza na boso
Autor: osobystist/Shutterstock.com

V domácom prostredí dokážete správnymi cvikmi napraviť padnutú klenbu detičiek. Nosením vhodnej obuvi a realizovaním nasledujúcich cvikov sa dopracujete na správnu cestu, ktorá vám dopomôže vybudovať potrebný a stabilný oblúk chodidla.

  • Kreslenie nohou: medzi prsty dieťaťu vložíte akúkoľvek písaciu potrebu a následne sa dieťa snaží kresliť na papier.
  • Prenášanie a dvíhanie predmetov zo zeme len za pomoci chodidiel.
  • Uchopovanie predmetov rôznych tvarov a veľkostí s obomi nohami, prstami nôh alebo vnútornými stranami chodidiel. Keď napríklad dieťa chytí loptičku, jej posúvaním po dĺžke chodidiel si dieťa premasíruje vnútornú plochu chodidla.
  • Precvičovanie prstov a svalov na chodidle prostredníctvom zhŕňania akéhokoľvek látkového predmetu je rovnako účinné.
  • Odborníci na ploché nohy tiež odporúčajú cvičiť s prstami na nohách, a to tak, že ich postupne budete rolovať smerom k päte. Tá zostáva na podložke a noha je voľne položená na zemi. Týmto pohybom prstov sa z klenby vytvára oblúk.
  • Chôdza po nerovnom terénne dopomáha k udržiavaniu rovnováhy. Nestabilná a rôznorodá plocha (napríklad kamene, ryža, drievka, vypuklé predmety), po ktorej dieťa kráča, súčasne masíruje chodidlo.
  • Chôdza naboso: v tejto teórii sa názory odborníkov rôznia. Niektorí preferujú chôdzu naboso, pretože noha nie je deformovaná topánkou, ale má priestor na lepšie tvarovanie.
  • Ďalším účinným cvikom je trénovanie chôdze na špičkách. Je to vhodné na posilnenie lýtkových svalov. Opačným vhodným spôsobom je aj chôdza po pätách, ale aj chodenie cez vonkajšiu stranu chodidla.
Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
detské a dorastové lekárstvonohy