12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Polyhydramnion

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Polyhydramnion je patologický stav so zvýšeným množstvom plodovej vody, ktorá obklopuje dieťa v maternici ženy počas tehotenstva. Hromadí sa postupne najmä v druhej polovici tehotenstva. Ťažký stav s jej výrazným nahromadením môže viesť až k obmedzeniu dýchacích pohybov alebo k predčasnému pôrodu. Matky so zvýšeným množstvom plodovej vody sú častejšie sledované, pre riziko rozvoja komplikácií. Polyhydramnion sa spája s predčasným pôrodom, prasknutím plodových obalov, s oddeľovaním placenty od steny maternice alebo s náhlym ukončením tehotenstva cisárskym rezom. Na diagnostiku sa využíva ultrazvuk pri každom gynekologickom vyšetrení počas tehotenstva.

Vznik a príčiny

Príčina vzniku polyhydramnionu je niekedy známa, ale v niektorých prípadoch sa nepodarí objasniť pôvod nadmerného hromadenia plodovej vody. Medzi známe príčiny na strane plodu patria vývojové poruchy tráviaceho traktu, poruchy vo vývoji centrálneho nervového systému a nedostatok červených krviniek. Príčiny na strane matky sú: cukrovka v tehotenstve, infekcie v priebehu tehotenstva, nezhoda medzi krvnými skupinami matky a plodu.

Príznaky

Mierne zvýšenie nahromadenia plodovej vody sa nemusí prejaviť. V ťažších prípadoch sa objavuje dýchavičnosť a obmedzenie dýchania, opuchnutie dolných končatín a brušnej steny, zvýšený tlak na močový trakt a nepohodlie. Polyhydramnion je spájaný s predčasným pôrodom, prípadne zakončením skorého pôrodu cisárskym rezom, s prasknutím plodových obalov a s nadmerným rastom plodu. V extrémnych prípadoch s pôrodom mŕtveho plodu, pretože nadmerné množstvo plodovej vody môže viesť k útlaku nenarodeného dieťaťa.

Diagnostika

Každá tehotná žena by počas tehotenstva mala pravidelne navštevovať svojho gynekológa, ktorý pri každom vyšetrení zhodnotí stav tehotenstva pomocou ultrazvukového vyšetrenia. Pomocou tejto metódy sa zaznamenáva rast a vývoj plodu a odhaduje sa množstvo plodovej vody, ktorá obklopuje plod v maternici. V prípade podozrenia na polyhydramnion žena môže absolvovať ďalšie vyšetrenia, napríklad krvné testy na odhalenie infekcií matky, spojených so vznikom polyhydramnionu.

Amniocentéza je vyšetrenie, pri ktorom sa odoberie vzorka plodovej vody. Tá sa vyšetruje napríklad aj na odhalenie chromozómovej odchýlky plodu. Medzi ďalšie metódy pri podozrení na nadmerné hromadenie plodovej vody patrí sledovanie aktivity srdca plodu, pri ktorom sa zaznamenáva frekvencia srdca.

Liečba

Pri miernom zvýšení množstva plodovej vody sa liečba často ani nevyžaduje, objem plodovej vody sa normalizuje prirodzene. V prípade známeho vyvolávajúceho podnetu, ktorý viedol k polyhydramnionu, treba liečiť toto ochorenie, napríklad cukrovku tehotnej ženy. K liečbe polyhydramnionu patrí odčerpanie plodovej vody cestou amniocentézy. Táto metóda však má riziká — predčasný pôrod alebo prasknutie plodových obalov.

Prevencia

Špecifická príčina vzniku polyhydramnionu nie je úplne jasná, preto sú aj možnosti prevencie obmedzené. Počas tehotenstva je dôležitá zvýšená ochrana pred infekciami, ktoré môžu viesť ku vzniku polyhydramnionu. Pravidelné ultrazvukové sledovanie počas tehotenstva je potrebné najmä kvôli včasnému zachyteniu nadmerného hromadenia plodovej tekutiny.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
dýchavičnosťmaternicapolyhydramnionpredčasný pôrod