12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Polymyalgia rheumatica

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Polymyalgia rheumatica, alebo reumatická bolesť viacerých svalových skupín, je ochorenie zápalového charakteru, prejavujúce sa bolesťou a stuhnutosťou svalov. Najčastejšie ide o postihnutie svalového pletenca ramena, zväčša oboch súčasne. Bolesť a stuhnutosť ramena sa začínajú náhle a vedú k výraznému pohybovému obmedzeniu hlavne ráno. Ochorenie väčšinou postihuje pacientov nad 60 rokov. Na terapiu sa využívajú hlavne kortikosteroidy, ktoré potláčajú a tlmia zápalovú aktivitu.

Vznik a príčiny

Reumatická polymyalgia je ochorenie s neznámou príčinou. Na jej vzniku sa podieľajú genetické faktory i faktory životného prostredia. Niektoré gény vedú k predispozícii a vyššej náchylnosti na rozvoj choroby. Spúšťačom môže byť infekcia vírusom alebo podnet zo životného prostredia. Medzi rizikové faktory vzniku reumatickej bolesti viacerých svalov patrí vek, pretože najčastejšie sa vyskytuje medzi 60. až 80. rokom života. Ďalej je to ženské pohlavie, ktoré je ochorením postihnuté častejšie, a biela rasa.

Príznaky

Príznaky sa vyskytujú obvykle na oboch stranách: bolesť alebo pichanie v ramene, prípadne v krku, chrbte či v stehnách. Postihnuté svaly sú stuhnuté najmä ráno, po nočnej neaktivite. Postupne dochádza k obmedzeniu pohybu v postihnutej oblasti. Môžu sa vyskytovať aj neurčité príznaky zápalového ochorenia, napríklad horúčka, únava, malátnosť, nechutenstvo, úbytok hmotnosti a depresívne pocity. Pacienti sú postupne obmedzovaní pri vykonávaní každodenných úkonov, majú problémy s obliekaním, vystupovaním z auta a vstávaním z postele. U pacientov s reumatickou svalovou bolesťou sa často vyskytujú pridružené ochorenia, postihujúce kĺby alebo cievy.

Diagnostika

Lekár na základe opisu problémov posúdi pacientov stav. Súčasťou diagnostiky je fyzikálne vyšetrenie, anamnéza a posúdenie rozsahu pohybu v postihnutej oblasti. Pri vyšetrení sa odoberie krv, z ktorej sa určuje najmä stupeň prebiehajúcej zápalovej reakcie. Toto ochorenie je charakteristické pre vyšší vek, v ktorom sa vyskytujú i ďalšie ochorenia. Pohybový aparát je opotrebovaný, takže pomocou zobrazovacích metód treba vylúčiť postihnutie kĺbov, ciev, kostí a svalov.

Liečba

V terapii reumatickej polymyalgie je na prvom mieste podávanie malých dávok kortikosteroidov. Tlmia a potláčajú zápalovú reakciu. Dávku kortikosteroidov treba sledovať a postupne znižovať, pretože táto terapia má okrem pozitívnych účinkov aj niekoľko nežiaducich. Pacientom sa odporúča aj podávanie vápnika a vitamínu D, ktoré priaznivo vplývajú na správnu tvorbu kostí. V prípade neúspechu terapie kortikosteroidmi možno použiť kombináciu s ďalším liekom tlmiacim imunitné reakcie. Súčasťou by mala byť fyzikálna terapia, rehabilitácia a nácvik rozcvičovacích techník.

Prevencia

Účelná prevencia rozvoja reumatickej polymyalgie nie je známa, keďže pôvod ochorenia nie je doposiaľ objasnený.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
horúčkakrkmalátnosťnechutenstvopolymyalgia rheumaticaramenásvalyúnava