12.06.2019 • 7 minút na prečítanie

Postpolio syndróm

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Postpolio syndróm je stav postihujúci ľudí, ktorí prekonali detskú obrnu (polio). Skupina príznakov charakterizujúcich toto nové ochorenie sa objavuje minimálne po desiatich rokoch od pôvodnej diagnózy.

Príznaky

Medzi bežné symptómy postpolio syndrómu patrí progresívna slabosť a bolesť svalov a kĺbov, celková únava a vyčerpanie aj po minimálnej aktivite, atrofia svalov, problémy s dýchaním alebo prehĺtaním, poruchy dýchania spojené so spánkom, ako je spánkové apnoe, a znížená tolerancia nízkych teplôt.

U väčšiny ľudí má choroba tendenciu postupovať pomaly. Objavia sa prvé príznaky, po nich nasleduje obdobie stability a symptómy sa opäť objavia. Zvýšená slabosť alebo únava by však pre ľudí, ktorí prekonali polio, mali byť dôvodom navštíviť lekára.

Vznik a príčiny

Existuje viacero teórií o tom, čo spôsobuje postpolio syndróm. Keď polio vírus infikuje telo, postihne motorické neuróny, najmä tie v mieche, ktoré prenášajú „správy“ medzi mozgom a svalmi.

Infekcia u detí často poškodí alebo zničí mnohé z týchto motorických neurónov. Na kompenzáciu nedostatku neurónov zvyšné neuróny „vyháňajú“ nové vlákna a zväčšujú sa. Výsledkom je obnova používania svalov. To núti telo, aby vyživovalo ďalšie nervové vlákna. V priebehu niekoľkých rokov môže byť tento stres pre neurón neúnosný a vedie k postupnému zhoršovaniu aj nových vlákien.

Rizikové faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku postpolio syndrómu

Závažnosť počiatočnej infekcie vyvolanej poliom. Čím náročnejšia je počiatočná infekcia, tým pravdepodobnejšie bude človek mať príznaky a symptómy postpolio syndrómu.

Vek na začiatku počiatočnej choroby. Ak sa detská obrna vyskytla v dospievajúcom alebo dospelom veku, zvyšujú sa šance na rozvoj postpolio syndrómu.

Zotavenie po prvej chorobe. Čím rozsiahlejšie zotavovanie treba po akútnej detskej obrne, tým pravdepodobnejšie je, že sa rozvinie postpolio syndróm. Zrejme preto, že väčšie zotavenie spôsobí dodatočný stres na motorických neurónoch.

Nadmerná fyzická aktivita. Ak človek často cvičí až do bodu vyčerpania, môže prepracovať už stresované motorické neuróny a zvýšiť riziko vzniku syndrómu.

V prípade postpolio syndrómu je dôležité upozorniť aj na možné komplikácie. Tento stav zriedka ohrozuje život, ale výrazná svalová slabosť môže viesť k ďalším ťažkostiam.

Pády. Slabosť svalov na nohách uľahčuje stratu rovnováhy a pád. Následne hrozia zlomeniny.

Podvýživa, dehydratácia a zápal pľúc. Ľudia, ktorí prekonali bulbárnu detskú obrnu, postihujúcu nervy vedúce k svalom na žuvanie a prehĺtanie, často majú ťažkosti s týmito naoko jednoduchými aktivitami. Problémy so žuvaním a prehĺtaním môžu viesť k nedostatočnej výžive a dehydratácii aj k aspiračnej pneumónii, ktorá je spôsobená vdychovaním častíc potravy do pľúc (aspirácia).

Chronické respiračné zlyhanie. Slabosť v membráne a vo svaloch na hrudníku spôsobuje, že je ťažšie nadýchnuť sa zhlboka. Môže vzniknúť kašeľ, to spôsobuje tvorbu tekutín a hlienov v pľúcach. Obezita, fajčenie, zakrivenie chrbtice, anestézia, dlhotrvajúca nehybnosť a určité lieky môžu znižovať schopnosť dýchania, výsledkom je prudký pokles hladiny kyslíka v krvi (akútne respiračné zlyhanie). Následne býva nutná liečba na pomoc s dýchaním (ventilačná terapia).

Osteoporóza. Dlhodobá nečinnosť a nehybnosť sú často spojené so stratou kostnej hustoty a vznikom osteoporózy.

Diagnostika

Na tento syndróm neexistuje diagnostický test. Diagnóza je založená na anamnéze a vyšetrení, po ktorom sú vylúčené aj iné stavy, ktoré by mohli spôsobovať príznaky. Aby bol preukázaný postpolio syndróm, lekári hľadajú tri ukazovatele – predchádzajúcu diagnózu detskej obrny, dlhý interval po zotavení a postupný nástup.

Okrem toho, keďže príznaky postpolio syndrómu sú podobné príznakom iných porúch, lekár sa pokúsi vylúčiť ďalšie možné príčiny, ako je artritída, fibromyalgia, syndróm chronickej únavy a skolióza. Na to sú využívané špecifické testy.

Elektromyografia (EMG) a štúdie nervového vedenia. Ide o meranie miernych elektrických výbojov vo svaloch, na to slúžia zavedené elektródy. Tieto testy pomáhajú identifikovať a vylúčiť stavy, ako je abnormálny stav nervov (neuropatia) a porucha svalového tkaniva (myopatia).

Zobrazovacie testy. Lekári využívajú MRI alebo CT, aby videli mozog a miechu. Tieto testy môžu pomôcť vylúčiť poruchy chrbtice, ako je degeneratívna spondylóza chrbtice alebo zúženie chrbtice, ktoré pôsobia na nervy (spinálna stenóza).

Svalová biopsia. Ide o vylúčenie inej choroby, ktorá by mohla spôsobovať slabosť.

Krvné testy. Ľudia s postpolio syndrómom majú zvyčajne normálne výsledky krvných testov. Abnormálne výsledky môžu naznačovať iný problém, ktorý spôsobuje príznaky.

Liečba

Neexistuje žiadna liečba symptómov postpolio syndrómu. Cieľom liečby je príznaky zvládnuť a pomôcť pacientovi, aby bol jeho život čo najkomfortnejší a nezávislý.

Uchovávanie energie. Zahŕňa stimuláciu fyzickej aktivity a odpočinku, aby sa znížila únava. Pomocné zariadenia, napríklad chodúľka a invalidný vozík, môžu pomôcť šetriť energiu. Pacienti by tiež mali mať namontovaný sprchový šliapací stôl alebo vyvýšenú sedačku.

Fyzická terapia. Lekár alebo terapeut môžu predpísať cvičenia, ktoré posilňujú svaly bez únavy. Zvyčajne ide o menej namáhavé aktivity, ako je plávanie alebo vodný aerobik, ktoré sa vykonávajú každý druhý deň uvoľneným tempom. Cvičenie na udržanie kondície je dôležité, ale treba sa vyhnúť nadmernému používaniu svalov a kĺbov a zachádzaniu cvičenia do bodu bolesti alebo únavy.

Logopédia. Rečový terapeut môže ukázať spôsoby kompenzácie ťažkostí pri prehĺtaní. Užitočné môže byť aj cvičenie na posilňovanie hlasu.

Liečba spánkového apnoe. Pacienti často musia zmeniť spánkové návyky, napríklad vyhýbať sa spánku na chrbte alebo používať zariadenie, ktoré pri spaní otvára dýchacie cesty.

Liek: Liečivá na zmiernenie bolesti, ako je aspirín, acetaminofén (Tylenol) a ibuprofen (Advil, Motrin IB), môžu zmierniť bolesť svalov a kĺbov.

Ako žiť s chorobou

Keďže na postpolio syndróm neexistuje liečba, pacient musí prispôsobiť svoj životný štýl diagnóze. Základ je, aby včas odhalil príznaky a dal si odborne diagnostikovať nadmernú únavu, ktorá ho obmedzuje. Následne spolu s lekármi treba nastaviť životný štýl tak, aby sa príznaky minimalizovali a bol čo najkomfortnejší.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť svalovmiechamozogpostpolio syndrómsvalyúnava