10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Pravá polycytémia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pravá polycytémia (po latinsky polycytemia vera) je ochorenie zo skupiny myeloproliferatívnych chorôb. Pri nich sa v kostnej dreni vytvára zvýšené množstvo krvných buniek. V prípade pravej polycytémie sú to najmä červené krvinky. Tento nadbytok zahusťuje krv a spomaľuje jej prúdenie. Choroba sa väčšinou vyvíja pomaly a nemusí sa vôbec prejaviť ani po rokoch. Bez liečby môže ohrozovať život. Správne nastavená terapia môže výrazne zmierniť príznaky a komplikácie pravej polycytémie. Pri jej dlhodobom priebehu sa zvyšuje riziko iných, závažných ochorení krvi.

Vznik a príčiny

Presný dôvod vzniku pravej polycytémie nie je známy. Väčšina prípadov je však spojená s mutáciou (zmenou) v určitom géne. Tento gén ovplyvňuje tvorbu a množenie krvných buniek v kostnej dreni. Pri mutácii génu sa začnú krvinky nekontrolovane množiť. V prípade pravej polycytémie ide hlavne o červené krvinky. Pri veľkom množstve krviniek sa krv zahusťuje a spomaľuje svoje prúdenie. Niekedy sa prebytočné červené krvinky vychytávajú v slezine, ktorá sa preto zväčšuje.

Príznaky

Pravá polycytémia postupuje pomaly a niekedy sa nemusí dlhší čas prejaviť. Ak sa ochorenie prejaví, najčastejšie ho sprevádzajú bolesti hlavy, závraty a svrbenie kože (najmä po horúcom kúpeli alebo po sprche). Okrem toho si ľudia môžu všimnúť nadmernú únavu, slabosť a rozmazané videnie. Časté je červené až modrasté sfarbenie pokožky. Niekedy sa pridáva pocit nedostatku vzduchu a zadýchavanie sa, nadmerný vznik modrín a nevysvetliteľný úbytok hmotnosti. Vzácnejšie sa choroba môže prejavovať bolesťou a opuchom kĺbov (hlavne palec na nohe) alebo tráviacimi problémami.

Chorí môžu taktiež trpieť brnením a pálením v nohách a rukách. Vo vážnych prípadoch býva zvýšené riziko tvorby krvných zrazenín, ktoré upchávajú cievy. Nebezpečnou komplikáciou je napríklad srdcový infarkt a mozgová mŕtvica. Pravá polycytémia zvyšuje pravdepodobnosť rakoviny a ďalších nebezpečných chorôb krvi.

Diagnostika

Lekára zaujíma prítomnosť príznakov polycytémie. Okrem toho vyšetrí fonendoskopom srdce, pľúca a pátra po zväčšenej slezine. Dôležitou súčasťou vyšetrenia sú krvné testy. Pri nich sú vyšetrené červené krvinkya hormón, ktorý sa tvorí pri nedostatku červených krviniek. Nazýva sa erytropoetín, v prípade polycytémie sa jeho množstvo znižuje. Kľúčovým pre potvrdenie pravej polycytémie je vyšetrenie kostnej drene.

Liečba

Ochorenie sa nedá úplne vyliečiť. Liečebné postupy sú zamerané na zníženie množstva červených krviniek. To znižuje riziko komplikácií a zmierňuje prejavy polycytémie. Základom liečby je pravidelné odoberanie krvi zo žily, ktoré znižuje množstvo krvi a krviniek. Zrážanie krvi znižuje užívanie aspirínu v malých množstvách. Niekedy pomáhajú lieky na spomalenie tvorby krviniek v dreni. Zmiernenie svrbenia môžu priniesť lieky a krémy s obsahom antihistaminík.

Prevencia

Samotnej pravej polycytémii sa predísť nedá, keďže ide o genetické ochorenie. Úpravou životosprávy je však možné znížiť výskyt jej príznakov. Odporúča sa sprchovať len krátky čas, neužívať žiadne tabakové výrobky, pretože zužujú priemer ciev, často chodiť peši — zvýši to prúdenie krvi a zníži riziko vzniku krvných zrazenín.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť kĺbovkostná dreňpravá polycytémiarozmazané videnieslabosťsvrbenie kožetráviace problémyúnavazávrať