23.11.2021 • 7 minút na prečítanie

Prečo kĺby bolia?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Všetci veľmi dobre vieme, že pohyb je veľmi prospešný pre naše zdravie, telo, fyzickú kondíciu, ale rovnako slúži aj ako určitý spôsob psychohygieny. Avšak, je tu jeden zádrhel. Pohyb, alebo aktivita vo všeobecnosti ,nám postupne opotrebováva kĺby. Rovnako ako organizmus chránime mnohými vitamínmi pred vírusmi a posilňujeme imunitu, je potrebné starať sa aj o naše kĺby.

V článku sa dozviete:

  • Čo je to kĺb, akú má funkciu v ľudskom tele.
  • Aké druhy kĺbov poznáme.
  • Prečo kĺby bolia.
  • Aké kĺbové ochorenia poznáme, respektíve sú najčastejšie.
  • Ako pomôcť kĺbom.

Čo sú kĺby?

Kĺby spájajú 206 kostí naprieč celou ľudskou kostrou. Možno konštatovať, že ju udržujú pokope a umožňujú jej akýkoľvek pohyb.

Kĺb ako taký pozostáva z troch častí, kĺbová chrupavka, puzdro a kĺbová tekutina. Chrupavka zabezpečuje pohyblivosť, teda pomáha pri pružnom pohybe. Pri normálnej funkcii by nemalo dochádzať k treniu a opotrebovávaniu. Dôležitou funkciou je tiež tlmenie nárazovtlakov. Najviac sú chrupavky zaťažované počas behu a skokov. Tiež dochádza k určitému náporu už aj pri chôdzi. Chrupavka je teda akýmsi vankúšom, ktorý zabraňuje stretu dvoch kostí. Pri úbytku chrupavky, alebo jej narušeniu, dochádza ku kontaktu kostí, čo zapríčiňuje bolesť a tiež zníženie ohybnosti.

V ľudskom tele rozlišujeme kĺby podľa funkcie, a to:

  • Voľne pohyblivé kĺby. Tieto kĺby sa ďalej špecifikujú na: sedlové, rovné, guľkové, objímkové, závesné, otočné, kondyloidné.
  • Mierne pohyblivé kĺby.
  • Nepohyblivé kĺby.

Ďalšie delenie kĺbov možno klasifikovať podľa štruktúry: vláknité, chrupavkové, synoviálne kĺby.

Základné informácie o kĺboch, ktoré by sme mali vedieť:             

  • V tele človek je viac ako 100 kĺbov.
  • Štatistiky hovoria, že viac ako 90% populácie má problémy s dolnými končatinami.
  • Najväčší a najťažší kĺb je koleno (nesie takmer polovicu váhy človeka).
  • Váha kostry je približne 15-20% z celkovej hmotnosti.
  • Okolo 35 roku života možno badať zmeny typické pre artrózu. Tie sa vyskytujú až u 15% osôb.
  • Funkcia kĺbov je v otáčaníohýbaní.
Zloženie kĺbu
Autor: nuiza11/Shutterstock.com

Bolesť kĺbov

Prečo kĺby bolia? Odpoveď je značne jednoduchá. Ľudia sa väčšinou sťažujú na bolesti kolien, členkov, ale aj bedier. Môže ísť o dedičnú vadu, odchýlku. Často vyskytujúca príčina bolesti je práve v infekcii alebo v oslabenej imunite. Bolesť môže spočívať aj v dlhodobom, alebo aktuálnom preťažení či v nadmernej fyzickej námahe. Mnohí pacienti majú problémy s kĺbmi po úraze, alebo sa sťažujú na bolesť pri zmene počasia, alebo pri chrípkach.

Bolesť kĺbov môže byť spôsobená ochoreniami kĺbového aparátu, ako napríklad artróza, osteoporóza alebo reuma, ktoré si budeme bližšie špecifikovať.

Je logické, že vek človeka zohráva veľmi dôležitú úlohu pri „zdraví“ a funkčnosti kĺbov. Čím je človek starší, tým je nielen že slabší, ale je omnoho náchylnejší na akékoľvek vírusy, ochorenia. Vo všeobecnosti teda platí, že vekom sa človeku zhorši nielen imunita, odolnosť, ale aj pohyblivosť. Celkovo zdravie. Pružnosť kĺbov je nižšia a sú časom opotrebovanejšie. Kĺby sú v období medzi 25. – 30. rokom života človeka v najlepšom stave, a teda sú dobre pohyblivé a majú pevné väzby. Po tridsiatke človek môže pociťovať prvé známky opotrebovania chrupaviek, prvú bolesť. Žiaľ, chrupavka nemá schopnosť regenerácie, preto stráca svoju elasticitu. Najvyššiu pohyblivosť majú deti ich telo, kosti aj kĺby sú nesmierne pružné.

Ochorenia kĺbov

Choroby, ktoré zasahujú kĺby sú:

  • Osteoporóza: choroba nazývaná aj ako „tichý zlodej kostí“, a to aj vďaka svojim začiatočným nenápadným príznakom. Je to ochorenie, ktoré spôsobuje rednutie kostí, kosteného tkaniva. V kostiach sa, aj v dôsledku veku, tvoria póry, vápnik mizne, ubúdajú rovnako aj minerály, čo má za následok krehkosť kostí. Tie sú tenšie a majú väčšiu tendenciu k zlomeninám aj pri menších úrazoch a pádoch. Najčastejší výskyt osteoporózy je u žien po 50. roku života, najmä po menopauze. Ochorenie môže postihnúť človeka, ktorý má deficit vitamínu D, často konzumuje alkohol, holduje fajčeniu. Tiež je značným rizikovým faktorom telesná hmotnosť, určité chronické ochorenia, ako aj dedičnosť.
Bolesť
Autor: fizkes/Shutterstock.com

Choroba sa prejavuje tak, že pacient sa zmenšuje, jeho výška klesá, chrbát sa mu zaguľacuje, až sa vytvorí hrb. Trápia ich bolesti chrbtice, a majú menej pohyblivý hrudný kôš aj chrbát, trpia lámavosťou kostí. Liečba spočíva v dopĺňaní vitamínov, predovšetkým vápnika, predpísaných a odporučených od doktora.

  • Reuma: je zaužívaný názov ochorenia pre reumatoidnú artrídu. Ide o zápalové, autoimúnne ochorenie, ktoré zasahuje kĺby. Reuma spôsobuje chronický zápal, ktorý nenávratne postihuje chrupavku a poškodzuje kosti kĺbov. Ochorenie sa vyskytuje medzi ľuďmi vo veku od 20 až 50 rokov, ale nie je výnimkou, ak ním trpia aj deti. Najčastejšie sa reuma odzrkadlí na kĺboch prstov a ruky a na kolenných kĺboch. Reuma je sprevádzaná výraznými bolesťami, opuchom, zmenou tvaru kĺbu, stuhnutosťou, vyčerpaním a mnohými ďalšími. Na ochorenie doposiaľ neexistuje liek. Rovnako ani príčina vzniku nie je doteraz objasnená. Liečba utlmuje príznaky a bolesť. Lieky sú podávané na spomalenie priebehu choroby a na tlmenie a potláčanie zápalu.
  • Artróza: je ochorenie, ktoré postihuje najmä seniorov. Ide o degeneráciu kĺbovej chrupavky, opotrebovanie a preťaženie kĺbov. Existujú faktory, ktoré môžu viesť k vzniku artrózy, a to: jednostranná záťaž, preťaženie kĺbov, deformácie a opuchy. Zasahuje najmä ramenný kĺb, bedrový kĺb. Artróze sa dá predchádzať , a to naťahovacími cvikmi. V počiatočnom štádiu sa dá ochorenie a deformáciu spomaliť prostredníctvom magnetoterapie, elektroterapie, masáží, ale aj užívaním liekov. Rovnako aj zníženie hmotnosti dokáže dopomôcť pri zaťažení kĺbov. Vo vyšších štádiách ochorenie je niekedy jediným riešením nahradenie kĺbov.
  • Bechterevova choroba: je to choroba, ktorá zápalom zasahuje kĺb, čo vedie ku kostnateniu pružných tkanív. To spôsobuje obmedzenie pohybu, až úplnú neschopnosť hýbať sa. Pacienti, trpiaci spomínanou chorobou sú vo veku medzi 15. a 40. rokom. Ochorenie sa spočiatku prejavuje na chrbtici, na stavcoch, na ramenných kĺboch, kolenách, členkoch a bedrách. Sprievodnými znakmi sú bolesť a stuhnutosť chrbtice, hrudníka, bolesť a zápaly kĺbov, opuch. Neskôr sa môže zápalové ochorenie rozšíriť do celého tela a bolesti môžu zosilnieť. V súčasnosti nevieme príčiny vzniku ochorenia, dokonca sa nedá ani liečiť. Lieky dokážu len stlmiť príznaky a bolesť.

Vo všetkých prípadoch je dôležitá prevencia, a tá spočíva v úprave svojej telesnej hmotnosti. To je základ na odľahčenie a obmedzenie tlaku, vyvolávaného na chrupavku, a kĺby vo všeobecnosti. Tiež je veľmi dôležité udržiavať hybnosť kĺbu, a to prechádzkami, cvičením, správnym držaním tela.

Čo sa týka stravovania, je dobré zapracovať do jedálnička potraviny bohaté na vápnik, vitamín D a vitamín K. dôležité je aj prijímať dostatočné množstvo kolagénu. Vhodná voľba je aj v užívaní akejkoľvek kĺbovej výžive či doplnkov stravy na kĺby. Zamerajte sa aj na potraviny obohatené bielkoviny, omega-3 mastnými kyselinami,  ktoré pomáhajú zmierniť zápal v tele.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
artrózabolesťbolesti kĺbovhoršia pohyblivosťkĺbykostiopuchúnava