10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Problémy s prehĺtaním liekov

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Neschopnosť ľahko prehĺtať môže človeku spôsobiť výrazné problémy. V prípade liekov ide o prehĺtanie bez žuvania, čo je často problém nielen pre deti, ale aj dospelých. Ak má človek ťažkosti iba s prehĺtaním liekov, väčšinou ide o mentálny problém. Musí prekonať strach či odpor a pracovať na tom, ako správne použiť svoje svaly.

Vznik a príčiny

V tele existuje približne 50 párov svalov a nervov, ktoré pomáhajú pri prehĺtaní. Aj preto sa môže vyskytnúť veľa komplikácií.

Sucho v ústach. Keďže lieky sú pevné a zväčša sa nežujú, sucho v ústach môže spôsobiť, že sa zaseknú, prípadne prilepia na jazyk. Pri ich konzumácii vždy treba piť vodu.

Strach z udusenia. Ak človek zažil nepríjemnú skúsenosť s dusením, prehĺtanie pevných liekov mu môže pripomínať strach, ktorý zažil.

Kyslý reflux. Kyslé refluxné príznaky sa objavujú, keď sa obsah žalúdka vracia do pažeráka. Spôsobuje to pálenie záhy, bolesť žalúdka, grganie aj problémy pri bežnom prehĺtaní.

Odpor k prehltnutiu pevnej veci. Pri predstave prehltnutia pevnej časti môžu mať ľudia prirodzený odpor. Tento psychický stav ovplyvňuje svalstvo podieľajúce sa na akte prehĺtania.

Príčinou problémov pri konzumácii liekov môžu byť aj všeobecné problémy pri prehĺtaní. Často vyvstávajú z iných zdravotných stavov, ktoré treba iečiť, a prehĺtanie sa vráti do normálu. Medzi najčastejšie všeobecné problémy patrí pálenie záhy, epiglotitída (zápal v hrtane), zväčšenie štítnej žľazy, ezofagitída (zápal pažeráka), rakovina pažeráka, rakovina žalúdka, herpes ezofagitída, opakujúci sa herpes simplex labialis, rozštiepenie štítnej žľazy, infekčná mononukleóza, dokonca aj uhryznutie hadom.

Diagnóza

Na zistenie presnej príčiny môžu byť potrebné špecializované testy, aby sa odhalilo, či je príčinou dysfágia.

Rádium bária. Používa sa na kontrolu vnútra pažeráka kvôli abnormalitám alebo upchatiu.

Videofluorescenčné hodnotenie prehĺtania. Ide o rádiologickú skúšku, ktorá používa fluoroskopiu, typ röntgenového žiarenia. Tento test vykonáva patológ reči. Vďaka tomu možno sledovať perorálnu, hltanovú a pažerákovú fázu prehĺtania.

Endoskopia. Môže sa použiť na vnútornú kontrolu všetkých oblastí pažeráka.

Manometria. Ide o ďalší invazívny test, ktorý sa dá použiť na kontrolu vnútra krku.

Ak je problém psychického rázu, je nutné identifikovať počiatočnú príčinu – predošlý negatívny zážitok, strach z udusenia, odpor k prehĺtaniu pevných kúskov a tak ďalej. S prvotnou identifikáciou môže pomôcť všeobecný lekár pri bežnom vyšetrení a pohovore.

Liečba

Po zhodnotení stavu môže lekár odporučiť orofaryngálne cvičenia na prehĺtanie kvôli posilneniu svalov, kompenzačné stratégie prehĺtania, posturálne zmeny, ktoré by človek mal dodržiavať pri akte prehĺtania, a zapíjanie vodou (pomôcť môže aj jogurt alebo hustá ovocná šťava).

Ak je to možné, lekár predpíše potrebné lieky v inej forme – ako prášok alebo v tekutom stave. Pre problémy s prehĺtaním by si pacient nikdy nemal lieky svojvoľne zameniť za iné. Mohol by narušiť, prípadne úplne zrušiť, predpísanú liečbu.

Ak sa odhalí, že príčinou problému s prehĺtaním je iná diagnóza, je nutné ju liečiť. Stavy spojené s tráviacim systémom sa liečia pomocou medikamentov, prípadne chirurgicky.

Prevencia

Ak človek vie, že má problém s prehĺtaním liekov, musí o tom informovať lekára. Spolu môžu nájsť vhodný typ lieku, ktorý pacientovi bude vyhovovať. Najlepšie je však odhaliť príčinu a ťažkosti pomocou cvičení a vlastnej snahy minimalizovať. Základné kroky sú mať správny postoj pri prehĺtaní, nehádzať lieky hlboko do krku, zapíjať ich a vedome sa sústrediť na akt prehltnutia. Cielenými krokmi možno odbúrať psychický blok. Keď je príčinou iný zdravotný problém, je nutné riešiť ho s lekárom.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
pažeráksvaly