10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Problémy s prostatou

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Prostata je žľaza v mužskom tele, ktorej úlohou je tvorba prostatickej tekutiny, jednej zo zložiek spermy. Nachádza sa medzi močovým mechúrom a penisom, pričom cez jej stred prechádza močová trubica. Napriek tomu, že ide o žľazu s veľkosťou vlašského orecha, jej umiestnenie a funkcia spôsobujú mnoho komplikácií: zväčšenie, zápal alebo rakovinu prostaty. Komplikácie môžu viesť k problémom s erekciou a ťažkostiam v sexuálnej oblasti.

Vznik a príčiny

Benígna prostatická hyperplázia (BPH). Diagnóza známa ako zväčšená prostata. Ide o rast prostaty na nezdravú veľkosť, súvisí s vekom. Čím je muž starší, tým je riziko tejto diagnózy väčšie. Väčšina pacientov však liečbu nepotrebuje.

Rakovina prostaty. Ide o najbežnejšiu rakovinu u mužov (okrem rakoviny kože). Rovnako ako pri BPH, riziko sa zvyšuje s vekom. Nie je presne známe, čo spôsobuje rakovinu prostaty, ale rizikové faktory sú rodinná anamnéza (ak má pacient otca alebo brata s rakovinou prostaty, má viac ako zdvojnásobené riziko) a rasa (Afroameričania majú väčšiu pravdepodobnosť rakoviny prostaty ako belosi).

_Prostatitída. _Na rozdiel od väčšiny problémov s prostatou sa prostatitída – zápal alebo infekcia prostaty – vyskytuje častejšie u mužov mladšieho a stredného veku.

Príznaky

Prostata prirodzene rastie s vekom, zvyčajne bez akýchkoľvek problémov. U niektorých mužov zväčšená prostata komprimuje močovú rúru, spôsobuje ťažkosti s močením a benígnu prostatickú hyperpláziu (BPH).

Príznaky BPH sú ťažkosti pri močení, časté močenie, najmä v noci, a pocit, akoby človek nebol schopný dostať všetok moč z mechúra.

Prostatitída je zápal prostaty, často spôsobený baktériami. Hovorí sa o nej ako o infekcii močových ciest mužov. Infekcia prostaty je zriedka vážna. Medzi jej príznaky patrí bolesť pri močení alebo ejakulácii, horúčka a zimnica, bolesť panvy, potreba močiť častejšie, tmavší moč.

Rakovina prostaty často nemá žiadne príznaky. Zväčša je objavená po skríningu laboratórnym testom nazývaným prostatický špecifický antigén (PSA). Príležitostne môže rakovina prostaty spôsobiť obštrukciu toku moču, podobne ako BPH. Tento príznak zvyčajne môže naznačovaťpokročilejší karcinóm prostaty.

Diagnostika

Lekári odporúčajú pravidelné sledovanie prostaty. Skríning zahŕňa vyšetrenie krvi a palpačné (pohmatom) vyšetrenie prostaty lekárom. Každý muž by mal myslieť minimálne na diskusiu s lekárom o stave svojej prostaty.

Liečba

Liečba závisí od toho, aký druh problému s prostatou muž má.

Benígna hyperplázia prostaty potrebuje liečbu iba vtedy, ak sa zhoršia príznaky problémového močenia. BPH často reaguje na lieky, ktoré buď napätie okolo močovej trubice uvoľnia, alebo zmenšia veľkosť prostaty. Ak po nasadení liekov nedôjde k zmierneniu príznakov, môže byť potrebná operácia.

Liečba rakoviny prostaty je zložitejšia. Pri navrhovaní plánu liečby lekári zvažujú vek pacienta, celkový zdravotný stav a skutočnosť, aká agresívna alebo rozšírená je rakovina. Možnosti liečby sú:

  • žiadna liečba (pozorovanie vývinu a čakanie)
  • chirurgický zákrok
  • ožarovanie
  • chemoterapia
  • kombinácia vyššie uvedených postupov

Prostatitída je zvyčajne bakteriálna infekcia. Najčastejšie sa lieči antibiotikami, v rozmedzí trvania najmenej štyri týždne.

Ako žiť s chorobou

Problémy s prostatou, najmä BPH, sú zväčša prirodzenou súčasťou starnutia muža. Napriek tomu existujú konkrétne kroky, ktoré možno urobiť, aby si muž udržiaval funkciu prostaty zdravú. Diéta s nízkym obsahom nasýtených tukov a vysokým obsahom ovocia a zeleniny môže znížiť riziko rozvoja BPH. Ako prevencia pred infekciou je vhodná dostatočná hygiena intímnej oblasti.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť panvybolesť počas močeniačasté močeniehorúčkaprostataprostatitídarakovina prostaty