Hormón progesterón potrebuje súhru s ostatnými hormónmi, preto si sám vyžaduje rovnováhu. V opačnom prípade hrá proti nám. Receptory progesterónu sa nachádzajú v každej bunke nášho tela, a hoci sú koncentrované v prsníkoch a maternici, nemali by sme podceňovať ich prítomnosť v našom nervovom systéme a v spojivových tkanivách (tu ho tiež produkujú muži).
V článku sa dočítate:
Progesterón je tehotenský a relaxačný hormón. Na rozdiel od estrogénov, progesterón sa produkuje až po ovulácii. Počas druhej časti menštruačného cyklu, telo pripraví výstelku maternice na tehotenstvo. Pravidlo teda znie: bez ovulácie neexistuje progesterón a bez progesterónu neexistuje tehotenstvo. Pri stavoch chronického stresu je v tele nedostatok progesterónu, pretože za týchto okolností začína premieňať progesterón na kortizol. Ženy, ktoré sú pod veľkým stresom, majú často problémy s otehotnením, aj keď užívajú lieky na stimuláciu ovulácie. Dôvodom je to, že samotná ovulácia nestačí na to, aby vyústila do tehotenstva; po ovulácii je tiež potrebné, aby progesterón vykonával svoju úlohu.
Počas prvých dvoch rokov po prvej menštruácii a počas klimaktéria, je bežným javom, že niektoré ženy mávajú nedostatok folikulov a následné nedostatočné progesterónové účinky.
Progesterón je účinný len v prítomnosti estrogénov, ale tiež pôsobí proti ich účinkom: znižuje obsah tekutín v maternici a prsníkoch, spomaľuje rast a rozdelenie buniek, zahusťuje výlučky maternice, aby zabraňoval postupovaniu spermií, uzatvára krčok maternice a tiež pripravuje telo na prípadné tehotenstvo. Znižuje kontrakcie maternice, poskytuje pokoj a podporuje rast sekrečných žliaz maternice.
Na druhej strane má progesterón upokojujúci účinok na nervové centrum hladu, smädu a nálady. Poruchy správania a zmeny nálady pozorované v dňoch pred menštruáciou sú vysvetlené nepriaznivou rovnováhou pomeru estrogén – progesterón.
Okrem toho, žena, ktorá je pod návalom stresu, produkuje veľa kortizolu, ktorý spúšťa tzv. „krádež kortizolu“. Kortizol sa bude viazať na receptory progesterónu, čím vytvára falošný dojem nedostatku progesterónu. V skutočnosti sa však môže v krvi vyskytovať dostatočné množstvo progesterónu, ale kvôli progesterónovým receptorom, ktoré sa viažu s kortizolom, sa môžu začať objavovať príznaky nedostatku progesterónu, napríklad silný predmenštruačný syndróm, ktorý sa prejavuje fyzicky aj emocionálne.
Podobne aj ženy, ktoré majú nedostatok progesterónu v tele a trpia príznakmi, ako sú fibroidy, ovariálne cysty a endometrióza, ich tiež môžu úspešne udržať pod kontrolou pomocou terapie progesterónom.
Progesterón je skutočne zázračný hormón a existuje dôvod, prečo sa označuje ako „matka“ všetkých hormónov. Naše hormóny sú syntetizované z cholesterolu, potom dochádza k premene na pregnenolón a potom na progesterón; z progesterónu máme kortizol a dehydroepiandrosterón, zatiaľ čo z DHEA máme androgény (mužské pohlavné hormóny) a estrogén (ženský pohlavný hormón). Nedostatok progesterónu sa preto prejaví v mnohých ďalších hormonálnych nerovnováhach. Ak nemáme dostatok progesterónu v krvi, naše telo sa bude usilovať o vytvorenie tohto hormónu z cholesterolu, čo spôsobí jeho zvýšenie v krvi.
Aj keď v niektorých krajinách sa progesterón dá kúpiť bez lekárskeho predpisu a najčastejšie sa propaguje ako „prírodný progesterón“, zvyčajne ide o krém vyrobený z divokého yamu (wild yam), ktorý sa však nepremieňa na progesterón, ktorý naše telo vyžaduje, a preto nemôže byť označovaný za „prírodný progesterón“. Skutočný prírodný progesterón by sa nemal užívať bez odbornej lekárskej pomoci, pretože iba odborník bude schopný predpísať vhodné dávkovanie na základe dôkladnej analýzy úplnej symptomatológie a anamnézy, ako aj podľa aktuálnych poznatkov najnovšieho biochemického výskumu. Niekedy jednoducho stačí nahradiť progesterón, zatiaľ čo inokedy sú potrebné aj ďalšie hormóny, aby progesterón vôbec pôsobil. Nemali by sme preto pozerať na jednotlivé hladiny hormónov, ale skôr na hladiny skupiny pracujúcej spolu, aby sme získali celkový obraz. V oblasti hormonálnej medicíny je cieľom skôr vytvárať rovnováhu, než sa zaoberať jednotlivými údajmi.
Progesterón sa musí odlišovať od progestínu (syntetická látka na vytvorenie progesterónového účinku). Progestín je druh lieku, nie prírodný hormón, a je schopný regulovať menštruačný cyklus blokovaním proliferácie (rastu) maternicovej výstelky. Progestín sa používa v antikoncepčných tabletkách a konvenčnej hormonálnej substitučnej terapii, buď samostatne alebo v kombinácii s estradiolom. Väčšina negatívnych vedľajších účinkov spôsobených užívaním antikoncepcie alebo hormonálnej substitučnej liečby sú práve z progestínu.
Stúpanie a klesanie hladín hormónov je bežné a nie je dôvodom pre obavy. Problém predstavuje príliš vysoké, resp. príliš nízke množstvo estrogénu či progesterónu. Ak je v tele nedostatok jedného hormónu, prevažuje druhý. Dlhodobá hormonálna nerovnováha vedie k zdravotným komplikáciám. Hormonálny profil sa vyšetruje krvným testom, o ktorý môžete požiadať svojho lekára.
kniha: Čudesna moc hormona, autor- Dr.mec. Sanja Toljan, ISBN-978-953-59912-2-9