10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Pseudotetánia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Klasický tetanus spôsobuje baktéria Clostridium tetani. Produkuje neurotoxín vyvolávajúci prejavy tetanu, záchvaty tonických kŕčov. Pseudotetanus sa príznakmi niekedy podobá na tetanus, ale jeho pôvodcom nie sú baktérie Clostridium tetani. Najčastejšie ide o reakciu na medikácie. Príznaky tetanu a pseudotetánie nie sú zhodné, ale niekedy sa pseudotetánia značne podobá klostridiovému tetanu a určenie skutočnej diagnózy býva preto komplikovanejšie.

Vznik a príčiny

Príčinou pseudotetánie sú väčšinou lieky, ktoré človek berie na iné ochorenie, najmä metoklopramid (liečba žalúdočných problémov a problémov s pažerákom) a trifluoperazin (liek na schizofréniu).

Príznaky

Začínajúce príznaky nie sú veľmi nápadné a podobajú sa príznakom chrípky. Človek môže trpieť žalúdočnou nevoľnosťou, škriabaním v hrdle, bolesťou zubov. O týždeň sa môžu objaviť príznaky spoločné s pravým tetanom, ako je silné stuhnutie žuvacích svalov, tuhosť a bolesť krčných svalov, lukovité prehnutie vzniknuté kŕčom svalov trupu, deviácia sánky do strany a vyčnievanie jazyka, dorsiflexia (ohyb nahor) prstov na nohe.

Diagnostika

Ak sa pseudotetánia príznakmi podobá na klasický tetanus, je nutná diferenciálna diagnostika, pri ktorej sa lekár snaží vylúčiť tetanus. Klostrídie sa pri tetane zvyknú do tela dostať otvorenou ranou, to často napovedá, že ide o skutočný tetanus. Z rany sa môžu odobrať vzorky a dokázať prítomnosť klostrídií. Proti tetanu sa očkuje, takže história očkovaní pacienta tiež môže napovedať, či je pravdepodobné, že pacient má tetanus, alebo ide o inú diagnózu (pseudotetanus). Rovnako je možné pomocou tetanus rapid testu dokázať prítomnosť neurotoxínu, ktorý tvorí Clostridium tetani.

Liečba

Ak je pseudotetánia diagnostikovaná, jej symptómy väčšinou kompletne zmiznú po správnej voľbe liekov. K takým patrí orfenadrin, diazepam a ketoprofen. Sú to lieky patriace k sedatívam, ktoré relaxujú svaly, potláčajú zápal a tlmia centrálnu nervovú sústavu.

Prevencia

Neexistuje žiadna prevencia. Dôležité je, aby lekár vedel pri naordinovaní liekov, ktoré môžu spôsobiť pseudotetániu, že existuje riziko vzniku tohto zriedkavého ochorenia. Vhodné je tiež čítať príbalové letáky k liekom.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť zubovdeviácia sánky do stranynevoľnostpseudotetániasvaly