Psychotická depresia je duševná porucha, pri ktorej ľudia trpiaci závažnou depresiou majú príznaky psychózy. Tými bývajú halucinácie (napríklad počutie neexistujúcich hlasov) a nelogické či zvláštne myšlienky, ktoré sa nedajú vyvrátiť (bludy). Presná príčina vzniku choroby nie je známa, ale často vzniká po prežití smutnej, stresujúcej udalosti. Ľudia trpiaci psychotickou depresiou môžu byť agresívni voči okoliu, ale najmä voči sebe. Preto je niekedy nevyhnutnou súčasťou nemocničná liečba chorého.
Vedci prisudzujú hlavný vplyv zmenám chemických látok v mozgu. Presná príčina týchto zmien nie je známa, ide zrejme o kombináciu viacerých faktorov, ako len o následok jedného spúšťača. Predpokladá sa vplyv prežitia stresujúcich udalostí (strata blízkej osoby, rozvod, vážne ochorenie) a dedičnosti. Niektorí autori hovoria aj o vplyve traumy z detstva.
U ľudí so psychotickou depresiou sa kombinujú príznaky závažnej depresie a psychózy.
Prejavy depresie
Ľudia trpiaci závažnou depresiou pociťujú smútok a beznádej väčšinu dní. Nejde o bežnú smutnú náladu, ale o duševnú chorobu. Často strácajú záujem o veci, ktoré ich predtým tešili. Zhoršovať sa môžu aj základné hygienické návyky (opomínanie sprchovania, výmena oblečenia) alebo starostlivosť o seba.Prejavom je dlhotrvajúca únava, strata radosti zo života, pocity bezmocnosti a viny. Okrem toho sa objavujú zmeny apetítu (častejšie nechutenstvo) a následne strata hmotnosti. V niektorých prípadoch môžu prichádzať myšlienky na smrť, či dokonca pokusy o samovraždu.
Prejavy psychózy
Psychóza sa opisuje ako strata kontaktu so skutočným svetom. Vznikajú pri nej halucinácie a bludy. Pri halucináciách ľudia počujú, ale aj vidia či cítia nereálne veci. Pri depresii je to najčastejšie počutie „vnútorných“ hlasov. Tie môžu obviňovať človeka, hovoriť o jeho zbytočnosti a neschopnosti.
Bludy sú definované ako nelogické, často zvláštne myšlienky a predstavy, ktoré človeku nemožno vyhovoriť. Príkladom môže byť nepravdivé presvedčenie, že sa mu ostatní snažia ublížiť, alebo presvedčenie, že je zodpovedný za všetky zlé veci, ktoré sa dejú. Niekedy to dokonca môžu byť predstavy, že iní ľudia počujú jeho myšlienky.
Diagnostika ochorenia je založená na vyšetrení psychiatrom, prípadne psychológom.
Terapiu psychotickej depresie by mal vždy viesť odborník (psychológ, psychiater). V niektorých prípadoch (napríklad pri samovražedných myšlienkach) je potrebná liečba v nemocničnom prostredí kvôli nutnosti dôkladnejšej lekárskej starostlivosti a dohľadu.
Základom liečby je zmiernenie príznakov ochorenia pomocou liekov. Pri psychotickej depresii sa najčastejšie využívajú antidepresíva a antipsychotiká. Upravujú zmeny chemických látok v mozgu. Okrem toho môže ľuďom trpiacim psychotickou depresiou pomôcť psychoterapia. Jej podstatou sú konzultácie a rozhovory s odborníkom.
Dôležitou súčasťou liečby je sociálna podpora. Tá je založená na podporovaní človeka spoločnosťou, aby sa zaradil do normálneho života. Patrí sem napríklad pomoc s ubytovaním, hľadaním zamestnania alebo so vzdelávaním.