Psychóza je narušenie vzťahu s realitou. Je to príznak vážnych duševných porúch, pričom ľudia, ktorí psychózu prežívajú, môžu mať halucinácie alebo bludy. Tie môžu byť až také desivé, že pacienti chcú ublížiť sebe či iným.
Medzi symptómy psychózy patria ťažkosti s koncentráciou, depresívna nálada, úzkosť, podozrievavosť, stránenie sa rodiny a priateľov, bludy, halucinácie, neorganizovaná reč, napríklad nelogická zmena tém, depresia a samovražedné myšlienky, ba dokonca pokusy o samovraždu.
Čo sú bludy a halucinácie?
Oba tieto príznaky psychózy sa pacientovi zdajú reálne, hoci nie sú.
Bludy: Falošná viera alebo dojem, ktorý je v rozpore s realitou, no človeku so psychózou sa zdajú reálne. Existujú bludy paranoja, grandiózne bludy a somatické ilúzie. Ľudia, ktorí zažívajú ilúziu paranoje, si môžu myslieť, že sú sledovaní, hoci nie sú. Somatická ilúzia je viera, že človek je chorý, hoci v skutočnosti je zdravý.
Halucinácie: Senzorické skúsenosti, ktoré sa vyskytujú v neprítomnosti skutočného stimulu. Napríklad osoba, ktorá má sluchovú halucináciu, môže počuť, ako niekto kričí, hoci naokolo nik nie je. Niekto, kto má vizuálnu halucináciu, môže pred sebou vidieť stvorenie, ktoré tam v skutočnosti nie je.
Každý prípad psychózy je iný a presná príčina nie je vždy jasná. Existujú však určité choroby, ktoré psychózu spôsobujú. Príčinou tiež môžu byť špecifické podnety ako užívanie drog, nedostatok spánku a iné environmentálne faktory. Navyše ku vzniku niektorých typov psychózy môžu viesť aj určité životné situácie.
Choroby, ktoré môžu spôsobiť psychózu:
Výskum ukázal, že určitú úlohu môže zohrávať aj genetika. Ľudia majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku psychotických porúch, ak majú blízkeho člena rodiny, napríklad rodiča alebo súrodenca, ktorý má poruchu tohto typu.
Deti narodené s genetickou mutáciou známou ako syndróm delécie 22q11.2 sú vystavené riziku vzniku psychotických porúch, najmä schizofrénie.
Najčastejšie druhy psychózy
Stručná psychotická porucha. Nazýva sa aj krátka reaktívna psychóza, môže sa vyskytnúť počas obdobia extrémneho osobného stresu, ako je smrť člena rodiny. Človek sa zvyčajne zotaví v priebehu niekoľkých dní až týždňov, závisí to od zdroja stresu.
Psychóza súvisiaca s drogami alebo alkoholom. Môže byť vyvolaná požitím alkoholu alebo drog vrátane stimulantov, ako je metamfetamín a kokaín. Halucinogénne lieky ako LSD často spôsobujú, že užívatelia vidia veci, ktoré neexistujú, ale účinok je dočasný. Tento stav môžu navodiť aj niektoré lieky na predpis (steroidy a stimulanty). Táto psychóza môže súvisieť aj s náhlym ukončením užívania alkoholu alebo drog.
Organická psychóza. Príznaky psychózy môže spôsobiť aj zranenie hlavy, choroba alebo infekcia, ktorá postihuje mozog.
Psychotické poruchy. Môže ich zapríčiniť stres, užívanie drog alebo alkoholu, zranenie a choroba. Môžu sa objaviť aj samostatne. Medzi tieto poruchy patrí aj bipolárna porucha. Nálada človeka sa pohybuje od veľmi vysokej až po veľmi nízku. Pri oboch extrémoch môže mať človek psychotické príznaky, najmä si chce ublížiť.
Psychotická depresia. Závažná depresia so psychotickými príznakmi.
Schizofrénia. Celoživotné ochorenie rozdvojenej osobnosti, sprevádzané psychotickými príznakmi.
Psychóza sa diagnostikuje psychiatrickým vyšetrením. Lekár sleduje správanie pacienta a kladie otázky o tom, čo zažíva. Lekárske testy a röntgen môžu pomôcť určiť, či existuje príčina ochorenia.
Liečba psychózy väčšinou zahŕňa kombináciu liekov a terapie.
_Lieky._Symptómy psychózy sa kontrolujú pomocou liekov nazývaných antipsychotiká. Znižujú halucinácie a bludy a pomáhajú ľuďom myslieť reálnejšie. Typ antipsychotickej látky, ktorá je predpísaná, závisí od príznakov.
Kognitívna behaviorálna terapia. Ide o pravidelné stretnutia s terapeutom pre duševné zdravie s cieľom zmeniť myslenie a správanie. Tento prístup sa ukázal účinný pri trvalých zmenách a lepšom zvládaní choroby.
Rýchla tranquilizácia. Niekedy sa ľudia, ktorí prežívajú psychózu, môžu rozčúliť či dostať do amoku až do tej miery, že sebe alebo ostatným môžu ublížiť. V týchto prípadoch býva potrebné rýchlo ich utíšiť. Metóda sa nazýva rýchla tranquilizácia a lekár alebo personál núdzovej reakcie rýchlo podajú injekčný alebo kvapalný liek na okamžité upokojenie pacienta.
Psychóza nemá veľa zdravotných komplikácií. Ak sa však nelieči, môže byť pre pacientov náročné, aby sa o seba dobre postarali. Väčšina ľudí, ktorí prežívajú psychózu, sa pri správnej liečbe zotaví, prípadne sa príznaky minimalizujú.